Panorama Rajského dvora kláštera Teplá kde probíhá archeologický výzkum.

Panorama Rajského dvora kláštera Teplá kde probíhá archeologický výzkum. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Archeologové objevují tajemství kláštera v Teplé, který čekají úpravy za půl miliardy

  • 0
Klášter Teplá čekají úpravy za půl miliardy korun. Vznikne nové parkoviště, bývalá Spilka se promění v kotelnu na biomasu, opraví se konvent a prelatura. Ještě předtím ale musejí areál důkladně prozkoumat archeologové, kteří odhalují skrytá tajemství.

"Začali jsme před měsícem a půl. Zpočátku nám počasí přálo, ale teď je situace komplikovaná. Sondy nám zaplavila voda a někde se zřítily i stěny," uvedl Karel Nováček z katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni, která výzkum provádí.

"Odkryli jsme přes sedmdesát sond v jižní části kláštera, venku i uvnitř," vysvětlil.

Ve dvoře prelatury, který je pro běžné návštěvníky nepřístupný, objevili badatelé zbytky původních středověkých staveb. "Tehdejší ambit navazoval na kostel, měl ale jiný tvar než dnes," popisoval Nováček.

Karel Nováček z katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni u výkopu v areálu Rajského dvora, kam je v normálním režimu kláštera Teplá veřejnosti vstup zakázán.

Karel Nováček z katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni u výkopu v areálu Rajského dvora.

Výkop v areálu Rajského dvora, kam je v normálním režimu kláštera Teplá veřejnosti vstup zakázán

Výkop v areálu Rajského dvora, kam je v normálním režimu kláštera Teplá veřejnosti vstup zakázán

Další objevem jsou pozůstatky stavení, které zničil pravděpodobně ve středověku velký požár. "Nevíme, k čemu stavba sloužila a ani jak je stará," připustil archeolog. Žádný rozsáhlý archeologický průzkum podle něho dosud v klášteře Teplá, který byl založený v roce 1193, neproběhl.

Středověkou minulost kláštera halí řada tajemství. "Z doby před barokní přestavbou máme jen minimum zpráv. Všechno dedukujeme z obecných poznatků, které máme o klášterech podobného typu," vysvětlil Nováček.

Skupinka zájemců u jedné ze sond v klášteře Teplá, kde je patrná cihlová zeď.

Skupinka zájemců u jedné ze sond v klášteře Teplá, kde je patrná cihlová zeď.

Odkrytá zemina v areálu kláštera Teplá odhalila staré kamenné dláždění .

Odkrytá zemina v areálu kláštera Teplá odhalila staré kamenné dláždění .

Sondy ukazují, jak se během staletí měnil reliéf povrchu, suť se při stavbách opakovaně navážela a přesunovala po nádvoří i v dalších místech. Pod vrstvou zeminy už archeologové odkryli dlažbu z kamenů.

"Pravděpodobně vznikla až v 19. století. Poté, kdy vystavěli hospodářský areál, který do kláštera vnesl větší ruch. Dlažba byla položena velmi precizně," poznamenal Nováček.

Nejhorší období v historii zažil klášter v druhé polovině minulého století, v roce 1970 se tam na dlouhých 28 let usídlila armáda. Teprve v roce 1990 stát vrátil komplex premonstrátům. Ti okamžitě začali s obnovou.

Josef Hložek ze Západočeské univerzity v Plzni ve výkopu v areálu kláštera Teplá, kde archeologové objevili zbytky zdiva dávno v minulosti vyhořelého domu.

Josef Hložek ve výkopu, kde objevili zbytky zdiva dávno vyhořelého domu.

Na Rajském dvoře kláštera Teplá probíhá archeologický výzkum.

Na Rajském dvoře kláštera Teplá probíhá archeologický výzkum.

Opravili střechy, část klauzury, kde jsou mniši ubytováni, ze zchátralé hospodářské budovy vytvořili hotel. Podle administrátora kláštera Augustina Kováčika nebude na všechny záchranné práce stačit 500 milionů korun. Celkové náklady odhadl před časem na 2,5 miliardy korun.

Klášter chce alespoň částečně zůstat otevřený pro veřejnost i po rekonstrukci za půl miliardy korun, která by měla skončit v roce 2015.