Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologové putují v zaniklé Čisté časem zpátky do třináctého století

  17:15aktualizováno  17:15
Tým archeologů po roce opět zkoumá zaniklé město Čistá neboli Lauterbach na Sokolovsku. Odborníci zjistili, že toto místo má zřejmě delší historii, než se dosud předpokládalo.

Archeologové Lukáš Funk a Pavel Řepík při průzkumu základů kostela v Čisté na Sokolovsku zničeného armádou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nejprve armáda, pak zásahy zemědělců navždy zlikvidovaly město Lauterbach nedaleko Krásna.

V únoru 1948 po vysídlení jeho obyvatel bylo přejmenováno na obec Čistá. Poté, co loni tým archeologů zdokumentoval zásahy porušující zaniklou historickou zástavbu města v prostoru bývalého náměstí, dorazil na místo zase. Tentokrát se zaměřil na odvodňovací průkop v západní části městského intravilánu.

„Podařilo se nám odkrýt vzorek interiéru obytné budovy, veřejného prostranství a terény v nezastavěných částech intravilánu města,“ řekl Filip Prekop, archeolog Národního památkového ústavu v Lokti.

Kromě odhalených podlah jednotlivých fází zástavby se týmu podařilo zachytit několik keramických fragmentů středověké tradice, které jsou typické pro 13. století, přestože samotné stavební konstrukce do uvedeného období podle nich zařadit prozatím nelze.

„Toto období posouvá historii místa o něco hlouběji do minulosti, než doposud napovídaly písemné prameny. Ty o městě hovoří poprvé ve druhé polovině čtrnáctého století. Archeologický výzkum neodhalil jednoznačné doklady přímo středověkého obydlí, které by jednoznačně doložily, že na území města se v uvedeném období sídlilo, ale dokládá pouze lidskou přítomnost,“ vysvětlil Filip Prekop.

Získané keramické fragmenty z jednotlivých období vytvoří první srovnávací soubor keramiky pro další, třeba již ojedinělé nálezy z okolí nebo z hlubin nedalekého dolu Jeroným. Jeho historie je s Lauterbachem úzce spjatá, neboť horním městem se stal právě díky němu.

Ukážou lidem místo bádání

Archeologové opět počítají s tím, že zájemce s výsledky nejen zatím posledního výzkumu, který potrvá tři roky, seznámí. Týden po svátku svatého Michaela, což byl patron tamního zaniklého farního kostela, chystají akci nazvanou Setkání v Lauterbachu.

Koná se 3. října od dvou hodin odpoledne a její účastníci z řad archeologů, památkářů či historiků letos slibují tematickou prohlídku významných kulturních dřevin, které přežily násilný zánik města. Jde například o stromořadí, které lemovalo cestu ke kostelu.

Archeologové budou v Čisté do konce tohoto týdne. Jejich výzkum je součástí projektu zaměřeného na poznávání středověké hornické krajiny severní části Slavkovského lesa, který vede loketský Národní památkový ústav. Podpořilo jej i Ministerstvo kultury. S výzkumem pomáhají také studenti Ústavu pro archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a snaží se podchytit hmotné doklady nejstarších stop osídlení Lauterbachu.

„Byl jedním z hornických center oblasti, o jehož archeologické minulosti toho doposud víme nejméně,“ zmínil Prekop.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Studenti si vyzkoušeli policejní přijímačky, neodradil je ani běh v mrazu

Studenti čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarska a Sokolovska si v úterý...

Více než padesát studentů třetích a čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarského kraje si vyzkoušelo, zda by měli...

Hygienici rozdali pokuty hospodským za to, že dovolili hostům kouřit

(Ilustrační snímek)

Osm tisíc korun zaplatili nebo teprve zaplatí provozovatelé restaurací v Karlovarském kraji, kteří nerespektují zákonem...

Najdete na iDNES.cz