Archeologové odkrývají v Jáchymově pozůstatky zaniklé městské zástavby

  8:03aktualizováno  8:03
Další poznatky z historie kdysi významného hornického města objevuje tým archeologů v Jáchymově. Druhý týden pracuje na takzvaném záchranném archeologickém výzkumu, a to kvůli stavbě průtahu tamního náměstí.

Díky odkrytí nejmladších vrstev silnice se jim ukázaly například dochované velkoplošné části historického dláždění.

„Toto dláždění je přinejmenším barokní, ale může být i starší s nějakými lokálními opravami. Opakují se nám tady odvodňovací kamenné kanálky, kterých jsme našli pět a předpokládáme, že jejich počet ještě vzroste,“ uvedl vedoucí výzkumu Filip Prekop, archeolog Národního památkového ústavu v Lokti.

Kamenné kanálky podle něj souvisely s odvodňovacím systémem města od jeho počátků, který byl v Jáchymově vždy důležitý a každý dům s ním počítal. „Zachytili jsme také torza budov zaniklé městské zástavby, která fungovala ještě krátce po roce 1945,“ řekl Filip Prekop.

Kromě historicky zadlážděných úrovní objevili archeologové i požárovou vrstvu. Velkých požárů Jáchymov zažil hned několik.

„Nejdříve jsme si mysleli, že se jedná o požár z konce 19. století, ale to je nepravděpodobné právě v souvislosti s historickými úpravami terénů i odvodňovacích kanálů. Ty jsou rozhodně starší než z 19. století,“ popsal vedoucí archeolog. Podle něj se jedná spíše o požár ze 17. století nebo první poloviny 18. století, tým ale bude všechny poznatky ještě zpřesňovat.

„Odebrali jsme vzorky a domnívám se, že se nám podařilo sáhnout i do těch nejstarších úrovní jáchymovského veřejného prostoru. Máme tu vrstvu nálezů bez dláždění, povrch náměstí tvořila jen ušlapaná suť nebo hlušina z dolu,“ prozradil Filip Prekop.

Archeologové by rádi zachytili jeho proměny v průběhu staletí a předpokládají, že už nyní se pohybují v první polovině 18. století, pravděpodobně i v 17. století. Také to ale ukážou až další rozbory.

V Jáchymově bude odborný tým působit ještě minimálně měsíc a stejně jako u většiny výzkumů Národního památkového ústavu v Lokti počítá i v tomto případě Filip Prekop s tím, že s výsledky a shrnutím seznámí v budoucnu všechny zájemce.

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Při nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec, řidič jel na letních gumách

Při tragické nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec.

Při noční nehodě na dálnici D6 na Sokolovsku přišel o život osmadvacetiletý spolujezdec. Řidič, který měl zákaz řízení...

Čerpadlářka pomohla chytit zloděje, který třináctkrát ujel bez placení

Čerpadlářka pomohla dopadnout zloděje, který ujížděl bez placení od benzinek

Duchapřítomná pracovnice benzinky pomohla dopadnout zloděje, který třináctkrát odjel bez placení od různých čerpacích...

Osobní vlak vrazil do nákladního. Chybu strojvedoucího České dráhy vylučují

Na karlovarském dolním nádraží se srazily osobní a nákladní vlak.

Srážka osobního vlaku Regioshark s nákladním vlakem zastavila dopravu mezi horním a dolním nádražím v Karlových Varech....

Další z rubriky

Starosta si musel rozšířit řidičák, aby mohl hasičům přivézt nové auto

Chodovští dobrovolní hasiči dostali od města novou cisternu Tatra Terra, její...

Hasiči z Chodova na Sokolovsku mají nově ve výbavě cisternovou automobilovou stříkačku Tatra Terra v konfiguraci, která...

Starobylou atmosféru chrámu rozsvítil betlém ze stavebnice Lego

Výstava betlémů ze soukromé sbírky restaurátora starožitného nábytku Helmuta...

Když vstoupí návštěvník do pravoslavného chrámu svaté Olgy ve Františkových Lázních, uvítá jej rovný tucet betlémů....

Stát pomůže zadlužené Bublavě, bezúročně jí půjčí téměř třináct milionů

Bublava

Lehčeji se bude hospodařit novému vedení obce Bublava. Díky návratné finanční výpomoci, kterou přislíbilo ministerstvo...

Najdete na iDNES.cz