Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týdenní festival má oživit nejzadluženější vesnici v republice

  16:58aktualizováno  16:58
Student architektury a rodilý Pražan Jan Lebl do Pramenů jezdí od narození za svými prarodiči. Místo si oblíbil natolik, že sám začal podobu obce a dění v ní ovlivňovat – ať už jako aktivista a člen občanského sdružení Obnova obce Prameny nebo jako obecní zastupitel, kterým se loni v září stal.

Student Jan Lebl organizuje akci Oživme Prameny | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Letos se chystá zadluženou, málem zaniklou a ospalou obec oživit. Týden tu bude tvořit a pracovat skupina architektů, umělců a studentů, které se mu pro obnovu Pramenů podařilo nadchnout. Úkol, který si dali za cíl, je zkrášlit veřejný prostor obce a přilákat sem více turistů.

„Mým cílem je, aby to nebyl jen týden, který 21. srpna skončí a víc se tu dít nebude. Byl bych rád, kdyby se to, co tu vznikne, podařilo dál rozvíjet,“ přeje si mladík. Idea uspořádat tuto akci ho napadla loni, když v nedalekém Krásně organizoval obdobný architektonický workshop.

Oživme Prameny

Týdenní multižánrový a mezioborový festival se bude konat od 12. do 21. srpna.
Týden tu na oživení veřejného prostoru bude v rámci workshopu pracovat skupina 19 studentů – architektů, sochařů, malířů, etnologů a kulturních antropologů

Pro veřejnost budou připraveny koncerty, performances, přednášky, autorská čtení a výstavy v kulisách obce Prameny a okolní divoké přírody Slavkovského lesa. Více lze nalézt na stránkách ozivmeprameny.cz.

Tam na přání zastupitelů tvořila skupina studentů návrhy na budoucí podobu náměstí. Zvítězil některý z nich?
Realizace bohužel opadla, ta už byla na zastupitelích. Vzniklo pět návrhů v teoretické rovině, které by v případě zájmu bylo nutné rozvíjet do detailu. Byly to ale myšlenky a ukázky několika směrů, jak by se k úpravě dalo postavit, které by třeba místní nenapadly.

Akce v Pramenech bude ale poněkud rozsáhlejší...
Původně to měl být opět jen workshop patnácti studentů architektury. Tento koncept odsouhlasilo loni v prosinci zastupitelstvo. Projekt se ale od té doby hodně vyvinul, přehoupl se do formátu mezioborového festivalu, což je trochu nezvyklé v tom, že v Pramenech bude celý týden pracovat jak skupina studentů architektury, tak i sochařství, malířství a etnologie. Zároveň s tím bude probíhat program pro veřejnost.

Prameny jsou nejzadluženější obcí v republice. Pokud už nějaké návrhy vzniknou, bude vůbec možná jejich realizace?
Uvidíme, co studenti vymyslí. Je pravda, že Prameny jsou na tom o něco hůř. Nejen svým zadlužením, ale i vzhledem k historii, během které osmdesát procent obce zaniklo. Nemají tak žádnou jasnou strukturu, se kterou by bylo možné pracovat. Nelze tam definovat náměstí ani nic, z čeho by studenti mohli vycházet. Nemají proto žádné nosné téma jako v Krásně. Dáme jim z našeho seznamu vybrat místa, která budou zpracovávat. A budou to spíš menší projekty, které se dají zrealizovat ať už svépomocí, nebo za menší finanční obnos. Neplánujeme přestavět celou vesnici a udělat z ní nádherné lázeňské město. Bude to spíš takové první nakopnutí.

Která místa či témata tedy máte v seznamu?
Jedním z nich je bývalá náves, kde stával kostel. Mohlo by tu vzniknout nějaké jeho připomenutí. Nepůjde ale jen o podobná vyšší duchovní témata připomínající historii obce, ale také o témata civilnější a důležitá pro tamní současný život. Chodníky nebo veřejné osvětlení – i do toho má podle mého architekt co mluvit a pokud tyto úkoly zpracovává právě on, může být výsledek nejen estetičtější, ale také funkčnější a levnější.

Proč jste se rozhodli přizvat další obory?
Spoluorganizátorkou je moje spolužačka a kamarádka z architektury. Shodli jsme se, že nás už docela štve pracovat jen architekt vedle architekta a nemít tak možnost spolupracovat s ostatními obory. To je přitom podle nás důležité. Nebudeme k tomu studenty nutit, je to čistě na nich, ale byli bychom moc rádi, kdyby zájemci z různých oborů na místě vzájemně spolupracovali. Může to všemu pomoct. Například úkolem etnologů a antropologů bude komunikace s místní veřejností a její zapojení do celého procesu. Sami jsou rádi za takový program s praxí, moc jich pro ně nebývá.

To vše se týká studentů a jejich práce. Do Pramenů chcete ale v daném týdnu nalákat i veřejnost. Na co přesně?
Zveme je hlavně do Pramenů jako takových, do jejich okolí a krásné krajiny. Doprovodným programem, který máme přichystaný, chceme návštěvnost jen povzbudit. Nebude takový, že by člověk jen pasivně seděl v Pramenech a kolem něj se stále něco dělo. Vyvěsíme na místě velkou mapu obce, jejího okolí a celého Slavkovského lesa, takže kdo přijde na přednášku či vystoupení, bude se moct podívat, co je zajímavého v okolí. Vše se bude odehrávat na bývalé návsi, což je asi sedmdesát let nevyužívaný prostor, a my se tam budeme snažit přivést život. Část programu vytvoří umělci přímo na místě. Půjde buď o improvizaci, nebo o vystoupení nacvičená až tam. Budou to originály.

Jan Lebl

Studuje 4. ročník Fakulty architektury ČVUT a zároveň pracuje jako interiérový designér.

Před několika lety zřídil v domě v Pramenech, který koupili jeho prarodiče, malé místní muzeum.

V roce 2012 spoluzaložil občanské sdružení Obnova obce Prameny. Sdružení a jeho členům se podařilo obnovit někdejší lázeňský parčík a minerální prameny Rudolf a Gisela, opravit lesní kapli Panny Marie, křížek u silnice směrem na Sokolov nebo zrenovovat sochu sv. Jana Nepomuckého.
Obnovili také téměř zapomenutou lázeňskou tradici symbolického zahájení lázeňské sezony za doprovodu slavnostního vysvěcení pramenů – letos se Otevírání minerálních pramenů konalo už počtvrté.

Od září 2015 je členem zastupitelstva Pramenů. Působí také v občanském sdružení Švihák, které se věnuje oživování veřejného prostoru Mariánských Lázní.

Peníze pro váš záměr se vám podařilo sehnat během jednoho měsíce přes crowdfundingový portál Hithit, který pomáhá financovat projekty z příspěvků jednotlivých dárců. Víte, kdo vám peníze posílal? Jak velkou podporu máte od obyvatel Pramenů?
Bylo to široké spektrum lidí – jak z Pramenů, tak našich kamarádů i lidí, které projekt prostě zaujal a které neznáme. Místní nás ale podporují nejen finančně. Není to tak, že by si skupina Pražáků udělala festival na krásném místě, kam by importovala něco svého přes odpor obyvatel. Majitelka historické radnice nám nabídla ubytování zdarma, někteří nám budou částečně vařit, někteří zajišťovat občerstvení pro veřejné akce. Kdo přijede, ochutná, kdo co z místních uvařil nebo upekl. Ochutná zkrátka Prameny a pozná, jak to tu normálně funguje. My zas budeme mít otevřené dveře, takže se kdokoliv bude moct přijít podávat, na čem zrovna pracujeme, a případně nám dát nějaký podnět. Jako architekti nemůžeme tvořit něco, co místní nechtějí.

Co po vás tedy v Pramenech konkrétně zůstane?
Architektům jsme nabídli, že budou moct tvořit nejen teoreticky, ale budou moct i něco vytvářet. Už se ozvali dva zájemci. Půjde o instalace a drobnější zásahy. Sochaři si zase vzali za cíl obnovit historickou křížovou cestu ke kapli Panny Marie. Části zastavení sloužily od sedmdesátých let jako sloupky k plotu. Noví majitelé nám je po dohodě nabídli. Dochovaných je jich asi pět. Původně jich bylo čtrnáct, takže devět sloupků musí dotvořit úplně. Bude to delší proces. V rámci workshopu možná stihnou udělat dva vzorové sloupky a na dalších budou muset pokračovat pak. Co se týče financí na tuto část projektu, nové sloupky jsme symbolicky prodávali právě na Hithitu, jako odměnu větším dárcům. Ti pak na nich budou mít své podpisy.

Plánujete akci v budoucnu opakovat?
Důležité bude, jak se podaří letošek. Byl bych hrozně rád za to, kdyby se akce zopakovala, ale možná spíš ještě víc za to, kdyby z letošního ročníku vzešly návrhy, které mají smysl a mohly by se třeba v rámci příštího ročníku zrealizovat.

Autor:Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Pilot záchranářského vrtulníku otestoval nové přistávací místo ve Varech

Testovací přistání vrtulníku Letecké záchranné služby (LZS) Líně.

Další místo pro přistávání záchranářských vrtulníků mají Karlovy Vary. Při testovacím letu ho vyzkoušel pilot Letecké...

Ostrovská porodnice končí. Nejsou lidi na zajištění provozu ani děti

Běžně se v ostrovské porodnici rodí kolem 50 dětí měsíčně. V červenci jich ale

Porodnice v Ostrově na konci června definitivně skončí. Za koncem je úbytek porodů i nedostatek odborného personálu....

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz