Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co s bývalým klášterem dominikánů? Napoví architektonická soutěž

  9:35aktualizováno  9:35
Co s bývalým klášterem dominikánů v centru Chebu? Využití se hledá těžko. Budoucnost historické církevní stavby v sousedství kostela nastínila architektonická soutěž.

Architektonické řešení bývalého kláštera dominikánů v centru Chebu. Atrium. | foto: Archiv MÚ Cheb

Bývalý klášter v Kamenné ulici čeká na využití už několik let. Poté, co se odtud odstěhovalo kulturní středisko do nově postaveného centra Svoboda, sály i kanceláře osiřely. Několik se jich městu podařilo pronajmout, větší část objektu však i nadále zůstává prázdná.

Město by do kláštera rádo přestěhovalo Základní uměleckou školu, která už nějaký čas bojuje s místem. Takové využití kláštera je podle vedení radnice jediným smysluplným řešením. Pokud by jej město nechalo bez využití, areál v centru jen několik kroků od náměstí Krále Jiřího by nezadržitelně chátral. Přitom jen za údržbu a vytápění objektu město platí přes dva miliony korun ročně.

Fotogalerie

Než se však historickými chodbami rozezní dětský smích, bude nutné klášter od základů zrekonstruovat. Na otázky kolem rekonstrukce hledala odpověď architektonická soutěž, kterou vyhlásila společnost Petra Parléře. Jejím cílem bylo přizpůsobit prostor historicky hodnotné památky pro potřeby 21. století.

„Soutěž nám měla nastínit, jakým směrem by se mohla rekonstrukce ubírat,“ vysvětlil chebský starosta Petr Navrátil s tím, že v klání se utkalo sedmadvacet autorů. „Pětičlenná komise, složená ze zástupců společnosti Petra Parléře, města a architektů, měla těžký úkol. Nakonec vybrala tři nejzdařilejší práce.“ Vítězem, který si z Chebu odváží 300 tisíc korun, je Atelier Brandštetr z Brna.

Členy komise i přizvané odborníky oslovila studie natolik, že se na vítězství shodli jednomyslně. „Historickou budovu ozvláštnily moderní prvky, autoři zvýrazňují vstup z Kamenné ulice, nezapomínají na propojení areálu s Jánským náměstím,“ vypočítal starosta.

Druhé místo, oceněné částkou 150 tisíc korun, získala skupina pražských architektů. Ti bodovali zejména účelným a úsporným řešením vnitřních prostor. Třetí místo a odměnu 100 tisíc korun přiřkla komise pražské kanceláři Masák & Partner. V jejich studii zaujal nápad inovativního řešení podkrovních prostor, střechy a sálu.

Autoři návrhů se zamýšleli i nad úpravou okolí kláštera, konkrétně ulic Kamenná a Dominikánská. Stranou nezůstalo ani Jánské náměstí. „Zaujal nás nápad, jak jednoduchým způsobem, například dřevěnou konstrukcí, vyznačit objekt kostela, který kdysi v horní části Jánského náměstí stával,“ přiblížil starosta.

Teď musí následovat stavebně-historický průzkum objektu. „Ten nám řekne, do čeho nás památkáři pustí a do čeho ne.“ S návrhy se bude moci seznámit i veřejnost. Město plánuje výstavu, která by měla jednotlivé práce obyvatelům Chebu představit.

Architektonická soutěž je podle starosty teprve začátkem. „Nejsem takový optimista, abych si myslel, že se realizace podaří ještě v tomto volebním období. Naším úkolem bude projekt připravit a najít způsob, jak jej financovat,“ doplnil starosta Navrátil.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Najdete na iDNES.cz