Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hejtmanství se rozroste, víc místa potřebuje knihovna i záchranáři

  9:02aktualizováno  9:02
Další rozvoj čeká areál hejtmanství v karlovarské čtvrti Dvory. Přístavby by se měla dočkat krajská knihovna, nové prostory plánují i záchranáři. Místo se stále najde i pro krajský soud či vědeckotechnický park.

Krajská knihovna v Karlových Varech potřebuje další prostory. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jednou z nejdůležitějších ulic se během posledních let stala ulice Závodní v karlovarské městské části Dvory. Sídlí v ní většina důležitých krajských institucí, od prvního prosince se tam nastěhují i krajští statistici.

V areálu hejtmanství zřejmě brzy vyrostou ještě další budovy. Tou první by mohla být přístavba krajské knihovny. Pomoci by měly evropské dotace.

„Schválili jsme náklady na přípravu až do výše osmi milionů. Projekt může jít maximálně do 120 milionů korun,“ řekl hejtmanův první náměstek Jakub Pánik.

Knihovna by díky tomu měla dostat depozitní sklad, který by mohly používat i další krajské organizace. Nová budova bude sloužit pro ukládání knihovního fondu s kapacitou uložení zhruba na 10 let.

Knihovna vznikla z objektu bývalé vojenské jídelny v roce 2005 a od té doby se potýkala s nedostatkem skladovacích prostor pro povinné výtisky i archivní a historický fond. Problém pak před třemi lety částečně vyřešila stavba nového depozitního skladu.

„Kapacita tohoto skladu je však, vzhledem k tomu, že byl vybudován uvnitř budovy knihovny ve stávajících prostorách, značně omezena. Dá se říci, že v současné době je již zcela zaplněn,“ uvedl ředitel knihovny Vratislav Emler.

Připravovaný projekt je za zhruba 163 milionů korun, schválit ho musejí ještě zastupitelé. Pokud jej schválí, dotace bude 85 procent, 5 procent přidá stát a 10 procent kraj.

Záchranáři potřebují prostory pro vzdělávací středisko

Nové prostory by mohly ve Dvorech vzniknout i pro krajskou záchranku. Naproti svému sídlu má nevzhledné garáže, ve kterých částečně funguje archiv a kanceláře, druhou polovinu má pronajatou autoservis.

Záchranáři ale potřebují prostory pro vzdělávací a výcvikové středisko. „Debaty, co s touto budovou udělat, jsou zatím spíše ve fázi návrhů a plánů,“ uvedla Petra Bakurová, mluvčí krajské záchranky.

Místnosti sloužící jako vzdělávací a výcvikové středisko záchranáři sice mají, ostatně jim to přikazuje i legislativa, nové a také modernější by ovšem ocenili.

Areál hejtmanství si kromě těchto plánů nechává místo ještě na další budovy. Vzniknout by tam mohl dlouho zvažovaný krajský soud, pro který je vyhrazena plocha mezi knihovnou a kancelářskými prostory s kantýnou. Další plochu by mohl využít vědeckotechnický park, jehož plány zatím provázela smůla.

„V této chvíli nemáme nikoho, kdo by byl ochotný nést padesát procent nákladů a byl partnerem celého projektu,“ uvedl Jakub Pánik a dodal, že vše už bylo připravené, jenomže na vzniku parku se nakonec koalice neshodla.

„Celý ten projekt spadl. Dovolím si říct, že pokud by dnes existoval, tak už je více než z půlky obsazený,“ uvedl.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Karlovarská KSČ šokovala výměnou vedení, po 21. srpnu zůstal pocit zrady

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Karlovarská okresní konference KSČ v březnu 1968 ukázala, že lidé chtějí změnu. Její výsledky pak šokovaly komunistické...

Jobs Contact
Materiálový specialista (od 35.000 Kč)

Jobs Contact
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Zlínský kraj, Praha

Najdete na iDNES.cz