Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Symbolicky upálil sovětského trenéra, od letců tak putoval k pétépákům

  15:03aktualizováno  15:03
K elitě armády, k letectvu, nastoupil Pavel Novotný před šestačtyřiceti lety. Jeho další působení v zeleném ovšem notně poznamenalo datum začátku základní vojenské služby: 5. srpna 1968. Události, které následovaly po dvou týdnech, způsobily, že vojnu dokončil u pomocného technického praporu, tedy u pétépáků.

Pavel Novotný se dnes otáčí za pípou jáchymovského penzionu U Šlika. Na službu u pétépáků vzpomíná jen v dobrém. | foto: Petr Kozohorský, 5plus2.cz

"Výcvik jsme měli v Žamberku. Přidělili mě k elektrikářům, a tak do nás dva měsíce hustili elektrický systém letounu MiG-17," říká muž, který byl v civilu zámečníkem na šachtě. Po přeložení k útvaru v Bechyni ovšem mohl vše, co se naučil, zapomenout. "Sedm záklaďáků včetně mě tehdy přidělili jako pomocníky specialistů na raketové zbraně letadel," vysvětluje.

Problémy začaly 21. srpna 1968, kdy do Československa vtrhla "spřátelená" vojska. "Tehdy jsem podepsal pozměněnou přísahu, podle níž jsme neměli pomáhat vojskům Varšavské smlouvy. Když v lednu následujícího roku přišli s tím, abych podepsal tu prosovětskou, odmítl jsem," vypráví Novotný.

Korunu všemu nasadil on a několik jeho "spolubojovníků" po mistrovství světa v hokeji v roce 1969. "Když náš tým dvakrát porazil sovětskou sbornou, udělali jsme na nádvoří táborák, na němž jsme symbolicky upálili sovětského trenéra Tarasova," líčí zážitky z vojny Novotný.

Po tomto aktu následovalo přeložení k útvaru pomocných technických praporů do Hradce Králové. "Tam jsme stavěli sídliště Labská," pokračuje bývalý pétépák.

Chodili jsme v montérkách místo v uniformách

Jak se podobal život pétépáků v Hradci Králové tomu ztvárněnému v nezapomenutelné knize Miloslava Švandrlíka Černí baroni? "Bylo to hodně podobné. Jenom v Černých baronech chodili pétépáci v uniformách. My v montérkách. Jo, a zbraň jsme neměli. Když si to tak uvědomuji, já si vlastně celou vojnu nevystřelil!" odpovídá Pavel Novotný.

Historky z pomocného technického praporu by mohl vyprávět celé hodiny. "Třeba když jsme protestovali proti špatnému jídlu. Na šest set trojku ministra zemědělství, který jel kolem našich kasáren, jsme z ešusů vysypali denní menáž. Byl z toho průšvih, který přijel řešit až velitel desáté letecké armády. Slovák, bývalý frontový letec. Když zjistil, že je u nás kluk z vesnice, odkud pochází, strašně jsme se všichni opili. A žádný kázeňský postih nepřišel," líčí Novotný.

Nehrozil pěstí na Rusy, jen mával

Jednou se prý i u pétépáků dostal do křížku se sovětskými vojáky. "Když jsme jeli pro materiál, jeli jsme kolem Rusů. A já na ně zahrozil pěstí. Odpoledne nás pak nechal velitel nastoupit. Samozřejmě, že mě poznali. Ale zachránil mě řidič, který potvrdil, že jsem nehrozil, ale mával," vzpomíná Pavel Novotný.

Od skončení jeho základní vojenské služby je to letos 44 let. Jak vzpomíná na dobu u pétépáků? "V dobrém. A právě hlavně na tu část v Hradci. Díky tomu, co jsem se tam naučil, jsem v roce 1977 dal prakticky sám dohromady starý rozbitý barák," odpovídá Pavel Novotný.

A měl v civilu problémy kvůli svým postojům? "Žádnou persekuci jsem nezažil. Jenom jsem se nikam nedostal. Nanejvýš tak do Maďarska. Ani do NDR mě pustit nechtěli. Ale to mi zas až tak nevadilo," dodal.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz