Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pes Bruce je pro Alicii báječný společník, terapeut i logoped

  10:08aktualizováno  10:08
Tři čtvrtě roku usilovného tréninku, který přišel na 195 tisíc korun. Tak se dá čísly vyjádřit příprava dvouapůlletého psa border kolie Bruce, kterého od zástupců obecně prospěšné společnosti Pestrá společnost převzala rodina Čáslavských z Mezirolí.

Bruceův hlavní přínos pro Alicii vězí v canisterapii. Dívka je totiž spastik, takže Bruce jí pomáhá s uvolněním svalů, ale také se zlepšením jemné motoriky. Kromě toho je to velký kamarád. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Co se čísly vyjádřit nedá, je poslání psa. Pes border kolie Bruce se stal nejlepším kamarádem a společníkem šestileté Alicie Čáslavské, která se narodila s vývojovou vadou centrální nervové soustavy.

Fotogalerie

"Hlavní přínos pro Alicii vidíme v canisterapii. Je spastik, takže si od toho slibujeme uvolnění jejích svalů, ale také zlepšení jemné motoriky," uvedla Oldřiška Čáslavská, matka postižené dívenky.

Bruce má pro tuto práci skvělé předpoklady. "Pes má totiž vyšší teplotu těla než člověk. Konkrétně u Bruce jsme naměřili 38,2 stupně. Pro prohřívání ztuhlých svalů je to ideální," vysvětlila Michaela Perčinová, cvičitelka psů.

Tato forma canisterapie má ovšem i svá úskalí. Dítě se musí naučit ležet vedle psa bez hnutí. Ten to ale vydrží maximálně hodinu denně. "Je to pro něj psychicky velmi náročné," podotkla Perčinová.

Škála forem pomoci, kterou může Bruce Alicii nabídnout, je ale takřka nekonečně pestrá. "Může například posloužit jako logoped," nastínila další možnost trenérka psa. Jak je to možné? "Když si jej bude chtít Alicie přivolat, musí se naučit vyslovovat jeho jméno tak, aby jí rozuměl," odpověděla maminka dívenky.

O psech je známé, že díky svým vyvinutým smyslům dokážou předvídat některé zdravotní problémy. "Doufáme proto, že nás dokáže upozornit na epileptické záchvaty, jimiž Alicie také trpí," řekla Oldřiška Čáslavská. "To je ale věc, kterou psa naučit nedokážeme. Záleží na tom, jak se sžije se svým páníčkem," reagovala Michaela Perčinová.

Soužití Bruce a Alicie ovšem docela určitě problematické nebude. I když první shledání bylo podle maminky ze strany dívky poněkud vlažné, po několika pobytech Bruce v rodině Čáslavských se mezi oběma vytvořilo pevné pouto.

"Asi budeme muset za chvíli vysadit granule, jinak se z Bruce stane koule," se smíchem komentovala Michaela Perčinová Aliciinu snahu nenápadně Bruce nakrmit svou svačinkou. Bruce sice nad nabízenou okurkou ohrnul čumák, ale kousek rohlíku se šunkou zmizel v jeho tlamě jako nic.

Čtyřnohý pomocník Bruce je prvním vyslancem Pestré společnosti v Karlovarském kraji. Zdaleka však ne posledním.

"Už za pár měsíců předáme dalšího psa rodině v Horním Slavkově. Prozatím třetí nasmlouvaný asistenční pes pak přijde přímo do Karlových Varů," dodala trenérka obecně prospěšné společnosti Pestrá společnost Michaela Perčinová.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz