Anna Červeňáková, asistentka prevence kriminality Městské policie Sokolov.

Anna Červeňáková, asistentka prevence kriminality Městské policie Sokolov. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Asistentka sokolovských strážníků pomáhá krotit neukázněné školáky

  • 19
Sama bývala prý spíš tiché dítě a do školy chodila ráda. Teď Anna Červeňáková už třetí měsíc pracuje jako asistentka u městské policie v Sokolově a za úkol má hlavně domlouvat romským rodičům, aby své potomky posílali do škol. Navíc se dvakrát týdně na tři hodiny posadí do lavice ve třídě, kde učitelé bojují s nevychovanci.

Plní roli pozorovatelky, která případně zajde za rodiči, aby své dítě umravnili. Jí by Romové měli více důvěřovat, je totiž jednou z nich.

"Sleduju, jestli žáci nedělají vylomeniny. V mé přítomnosti se ale chovají slušně, nevyrušují. Občas něco řeknou, ale to je normální. Zatím jsem neměla důvod jít si stěžovat k nim domů," říká čtyřiadvacetiletá dívka v uniformě asistentky strážníků.

Všechny děti zná, mluví s nimi o přestávkách, ani ji prý neberou jako dozor. "Ve třídách je relativně klid i díky tomu, že tam sedí Anička," potvrzuje velitel sokolovské městské policie Petr Kubis.

Nabídl školám, že prostřednictvím asistentky strážníci prověří případy, které zavánějí záškoláctvím. Červeňáková do rodin chodí a vyptává se. "V klidu se bavíme, proč děti nechodí na vyučování. Všechny byly opravdu nemocné, ležely v posteli. Na záškoláctví jsem zatím nenarazila."

Ředitel 8. základní školy Vladimír Vlček na nabídku kývl, protože ví, že s některými rodiči je někdy těžká domluva. Nechávají děti doma a učitelům potom posílají pochybné omluvenky. "Asistentka by na ně mohla vyvinout tlak, aby děti do školy posílali," míní Vlček.

Některé děti jsou už dávno v zahraničí

Velitel Kubis je spokojen, že už několikrát se podařilo přimět rodiče, aby do školy přišli a omluvenky vyřešili. "Povedlo se také zjistit, že některé děti jsou dávno ve Velké Británii nebo v Německu."

Anna Červeňáková si cení toho, že může přes sociální úřad pomáhat žákům, kteří nemají na nákup pomůcek. "Vím, jaké to je. Mně se také stávalo, že jsem do třídy přišla jen s jedním sešitem a půjčenou propiskou," vzpomíná.

Nejdříve se vyučila prodavačkou a pak udělala maturitu v oboru podnikání na Střední živnostenské škole v Sokolově. Od maturity až do letošního ledna nepracovala.

"Zkoušela jsem práci hledat, ale i kvůli předsudkům vůči Romům se mi to nedařilo. Vždycky už bylo místo obsazené. Dřív jsem si přitom myslela, že Romové jsou nezaměstnaní proto, že jim chybí vzdělání."

Kromě práce pro školy a ve školách vyráží Červeňáková spolu s kolegy asistenty hlídkovat do ulic. Například vyhánějí z heren ty, kterým ještě nebylo osmnáct. Nebo napomínají lidi, kteří pouští psy z vodítek.

"Jednou jsme se nachomýtli k rvačce. Zavolali jsme strážníky a ti vše srovnali. Není to špatná práce. Možná bych ale někdy mohla dělat sociální pracovnici," přemýšlí o budoucnosti.

Městská policie v Sokolově od ledna zaměstnává už šest romských asistentů. Sokolov figuruje v Česku mezi dvaceti vybranými městy, jimž asistenty na patnáct měsíců zaplatí díky dotacím Evropská unie. Dohlížejí na problémová místa a na bezdomovce. Velitel je ale posílá na obchůzku i na největší sídliště Michal, do nemocnice a hlídat přechody pro chodce u škol.