Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gymnázium a střední odbornou školu nedáme, brání se rodiče z Aše

  8:03aktualizováno  8:03
Vlnu odporu vyvolaly v Aši informace o možném zániku jediné střední školy. Tedy Gymnázia a střední odborné školy. Shoda panuje mezi komunálními politiky nejen z Aše, ale i z okolních měst a obcí, pedagogy a rodiči studentů.
Rodiče studentů bojují proti zániku Gymnázia a střední odborné školy Aš. (Ilustrační snímek)

Rodiče studentů bojují proti zániku Gymnázia a střední odborné školy Aš. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ašský starosta Dalibor Blažek informace o zániku školy překvapený není. "Návrhy na zrušení gymnázia se objevují cyklicky, zhruba každé dva roky. Potěšilo mě, že se teď poprvé důrazně ozvali rodiče, rozjely se petice," řekl.

V Aši se setkali zástupci všech politických stran a hnutí, starostů okolních obcí, krajští zastupitelé z Ašska, nechyběl ani ředitel Okresní hospodářské komory Stanislav Kříž a také náměstek hejtmana pro školství Václav Sloup. "Bavili jsme se bez jakýchkoli emocí, abychom se sjednotili v dalším postupu," sdělil starosta.

S radním Sloupem se sešel i nedávno jmenovaný ředitel gymnázia Petr Jelínek. "Dohodli jsme se, že společně s ředitelem hospodářské komory oslovíme všechny zaměstnavatele na Ašsku abychom zjistili, o které obory mají firmy zájem," nastínil ředitel Jelínek.

"Pak oslovím žáky základních škol, abych zjistil, o jaké obory by měli zájem," pokračoval Jelínek. Ten doufá, že se podaří najít životaschopný obor, který by mohl fungovat pět či deset let. "Prioritou je zachování osmiletého gymnázia. Další maturitní nebo učební obor bude jen jakási nástavba," vysvětlil Jelínek.

"Nás rodičů se informace o plánech zrušit gymnázium velmi dotkla. Ašský gympl se před dvaceti lety podařilo vzkřísit a posledních osm let se ho neustále někdo snaží zavřít," neskrývala své rozhořčení zástupkyně rodičů studentů Alena Žohová.

Děti by trávily volný čas dojížděním, vadí rodičům

"Pokud nám na gymnázium nastoupí děti ze šesté třídy, potřebujeme vědět, že tady ta škola ještě minimálně osm let bude. Ašsko má svá specifika, jsme na okraji," zdůraznila Žohová, podle níž by třeba studenti z Hranic strávili denně dojížděním asi 2,5 hodiny. "Nezbyl by jim pak prakticky žádný volný čas na mimoškolní aktivity, děti by neměly čas na dramatické či jiné kroužky," podotkla Žohová.

Náměstka hejtmana Sloupa se dotklo, že ho na jednání Ašské iniciativy nikdo nepozval. "Spojil jsem se se starostou Aše a na jednání jsem se pozval spolu s vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy Karlovarského kraje Janou Trantinovou sám," reagoval Václav Sloup.

Přestože se nedávno dostal na veřejnost návrh Stabilizace středního školství Karlovarského kraje, který navrhoval zrušení pěti středních škol, mimo jiné i ašského gymnázia, náměstek Sloup už zachování ašské střední školy nevylučuje (více o návrhu čtěte zde).

"Na jednání v Aši jsem vysvětlil příčiny, které vedly k přípravě materiálu, a ujistil jsem je, že nedojde ke zrušení ašského gymnázia a střední školy. Podmínkou je aktivní práce nového ředitele Petra Jelínka a celého pedagogického sboru k pozvednutí úrovně školy," uvedl ve svém prohlášení Václav Sloup.

"Současně jsme si ujasnili postup ředitele při řešení využitelnosti budov, které má škola k dispozici, při zpracování plánu oprav a údržby a přípravu záměru pro využití nepotřebného majetku," dodal Sloup.

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Další z rubriky

Karlovarský kraj letos vydá více než půl miliardy na opravy silnic

Silnice mezi Ostravou a Opavou.

Bezmála 550 milionů korun má jít letos do oprav silnic druhých a třetích tříd v Karlovarském kraji. Kromě tradičních...

Má socha stojí na zahradě vedle díla Olbrama Zoubka, říká hrdě umělec

Karlovarský sochař Tomáš Dolejš.

Na začátku byla výzva podílet se na návrhu a vytvořit interiér jednoho legendárního karlovarského klubu. Tehdy Tomáš...

S mužem teď prožíváme druhé novomanželství, říká žena se zákeřnou ALS

Alena a Jiří Hnátkovi Jsou spolu už čtyřicet let. Těšili se, až půjdou do...

Těšila se na důchod, který si bude užívat s vnoučaty a manželem, ale osud rozhodl jinak. Před třemi lety Aleně Hnátkové...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz