Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gymnázium a střední odbornou školu nedáme, brání se rodiče z Aše

  8:03aktualizováno  8:03
Vlnu odporu vyvolaly v Aši informace o možném zániku jediné střední školy. Tedy Gymnázia a střední odborné školy. Shoda panuje mezi komunálními politiky nejen z Aše, ale i z okolních měst a obcí, pedagogy a rodiči studentů.
Rodiče studentů bojují proti zániku Gymnázia a střední odborné školy Aš. (Ilustrační snímek)

Rodiče studentů bojují proti zániku Gymnázia a střední odborné školy Aš. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ašský starosta Dalibor Blažek informace o zániku školy překvapený není. "Návrhy na zrušení gymnázia se objevují cyklicky, zhruba každé dva roky. Potěšilo mě, že se teď poprvé důrazně ozvali rodiče, rozjely se petice," řekl.

V Aši se setkali zástupci všech politických stran a hnutí, starostů okolních obcí, krajští zastupitelé z Ašska, nechyběl ani ředitel Okresní hospodářské komory Stanislav Kříž a také náměstek hejtmana pro školství Václav Sloup. "Bavili jsme se bez jakýchkoli emocí, abychom se sjednotili v dalším postupu," sdělil starosta.

S radním Sloupem se sešel i nedávno jmenovaný ředitel gymnázia Petr Jelínek. "Dohodli jsme se, že společně s ředitelem hospodářské komory oslovíme všechny zaměstnavatele na Ašsku abychom zjistili, o které obory mají firmy zájem," nastínil ředitel Jelínek.

"Pak oslovím žáky základních škol, abych zjistil, o jaké obory by měli zájem," pokračoval Jelínek. Ten doufá, že se podaří najít životaschopný obor, který by mohl fungovat pět či deset let. "Prioritou je zachování osmiletého gymnázia. Další maturitní nebo učební obor bude jen jakási nástavba," vysvětlil Jelínek.

"Nás rodičů se informace o plánech zrušit gymnázium velmi dotkla. Ašský gympl se před dvaceti lety podařilo vzkřísit a posledních osm let se ho neustále někdo snaží zavřít," neskrývala své rozhořčení zástupkyně rodičů studentů Alena Žohová.

Děti by trávily volný čas dojížděním, vadí rodičům

"Pokud nám na gymnázium nastoupí děti ze šesté třídy, potřebujeme vědět, že tady ta škola ještě minimálně osm let bude. Ašsko má svá specifika, jsme na okraji," zdůraznila Žohová, podle níž by třeba studenti z Hranic strávili denně dojížděním asi 2,5 hodiny. "Nezbyl by jim pak prakticky žádný volný čas na mimoškolní aktivity, děti by neměly čas na dramatické či jiné kroužky," podotkla Žohová.

Náměstka hejtmana Sloupa se dotklo, že ho na jednání Ašské iniciativy nikdo nepozval. "Spojil jsem se se starostou Aše a na jednání jsem se pozval spolu s vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy Karlovarského kraje Janou Trantinovou sám," reagoval Václav Sloup.

Přestože se nedávno dostal na veřejnost návrh Stabilizace středního školství Karlovarského kraje, který navrhoval zrušení pěti středních škol, mimo jiné i ašského gymnázia, náměstek Sloup už zachování ašské střední školy nevylučuje (více o návrhu čtěte zde).

"Na jednání v Aši jsem vysvětlil příčiny, které vedly k přípravě materiálu, a ujistil jsem je, že nedojde ke zrušení ašského gymnázia a střední školy. Podmínkou je aktivní práce nového ředitele Petra Jelínka a celého pedagogického sboru k pozvednutí úrovně školy," uvedl ve svém prohlášení Václav Sloup.

"Současně jsme si ujasnili postup ředitele při řešení využitelnosti budov, které má škola k dispozici, při zpracování plánu oprav a údržby a přípravu záměru pro využití nepotřebného majetku," dodal Sloup.

Autor:Nejčtenější

GIBS obvinila policistu, který kvůli probliknutí vytáhl na řidiče zbraň

Neobvyklý zásah policistů v civilu na řidiče z Karlovarska

Vyšetřovatel Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinil jednoho z dvojice policistů, kteří loni v září v Plzni...

Kladno vyhrálo i bez zraněného Jágra, první ligu vedou Karlovy Vary

Jaromír Jágr utkání proti Havířovu nedohrál, zápas pro něj skončil už ve 3....

Hokejisté Kladna v 50. kole první ligy porazili Havířov 3:1, přestože se po většinu zápasu museli obejít bez Jaromíra...VIDEO: Policie hledá muže, který k jejím dveřím položil ukradenou kabelku

Muž přinesl ke dveřím kabelku

Sokolovští policisté hledají muže, kterého zachytila kamera u karlovarské policejní stanice, kam odnesl dámskou...

Letiště ve Varech má spojení s Moskvou, první let přivítala slavobrána

První letadlo společnosti POBEDA na nové lince z Moskvy do Karlových Varů...

Karlovarské letiště má od soboty nové spojení s Moskvou. Linku provozuje ruská nízkonákladová společnost Pobeda, která...

Malý Nicolas se učí chodit. Maminka věří, že do školy už půjde po svých

Čtyřletý Nicolas Ubl z Chebu na rehabilitačním přístroji.

Když se řekne chůze, řada lidí ji vnímá jako ten nejpřirozenější a nejjednodušší pohyb vůbec. Pro Ivanu Ublovou z Chebu...

Další z rubriky

VIDEO: Náš pes nesmí být žádný uštěkaný janek, říká canisterapeutka

Psi Cherry, Lussy a Fanny pomáhají trávit čas na lůžku mariánskolázeňské...

V mariánskolázeňské nemocnici mají speciální zvířecí fyzioterapeuty. Skupina psů se zde snaží pacientům zlepšit náladu,...

Karlovarský kraj rozdá na nové kotle ještě deset milionů

(Ilustrační snímek)

Posledních zhruba deset milionů korun zbylo kraji na takzvané kotlíkové dotace, díky kterým si mohou lidé vyměnit své...

Pětice poslanců za Karlovarský kraj otevřela v regionu svoje kanceláře

Poslanci za Karlovarský kraj.

„Chcete se mnou diskutovat? Přijďte do mé poslanecké kanceláře.“ Takové pozvání teď mohou přijmout obyvatelé regionu od...

Najdete na iDNES.cz