Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gymnázium a střední odbornou školu nedáme, brání se rodiče z Aše

  8:03aktualizováno  8:03
Vlnu odporu vyvolaly v Aši informace o možném zániku jediné střední školy. Tedy Gymnázia a střední odborné školy. Shoda panuje mezi komunálními politiky nejen z Aše, ale i z okolních měst a obcí, pedagogy a rodiči studentů.
Rodiče studentů bojují proti zániku Gymnázia a střední odborné školy Aš. (Ilustrační snímek)

Rodiče studentů bojují proti zániku Gymnázia a střední odborné školy Aš. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ašský starosta Dalibor Blažek informace o zániku školy překvapený není. "Návrhy na zrušení gymnázia se objevují cyklicky, zhruba každé dva roky. Potěšilo mě, že se teď poprvé důrazně ozvali rodiče, rozjely se petice," řekl.

V Aši se setkali zástupci všech politických stran a hnutí, starostů okolních obcí, krajští zastupitelé z Ašska, nechyběl ani ředitel Okresní hospodářské komory Stanislav Kříž a také náměstek hejtmana pro školství Václav Sloup. "Bavili jsme se bez jakýchkoli emocí, abychom se sjednotili v dalším postupu," sdělil starosta.

S radním Sloupem se sešel i nedávno jmenovaný ředitel gymnázia Petr Jelínek. "Dohodli jsme se, že společně s ředitelem hospodářské komory oslovíme všechny zaměstnavatele na Ašsku abychom zjistili, o které obory mají firmy zájem," nastínil ředitel Jelínek.

"Pak oslovím žáky základních škol, abych zjistil, o jaké obory by měli zájem," pokračoval Jelínek. Ten doufá, že se podaří najít životaschopný obor, který by mohl fungovat pět či deset let. "Prioritou je zachování osmiletého gymnázia. Další maturitní nebo učební obor bude jen jakási nástavba," vysvětlil Jelínek.

"Nás rodičů se informace o plánech zrušit gymnázium velmi dotkla. Ašský gympl se před dvaceti lety podařilo vzkřísit a posledních osm let se ho neustále někdo snaží zavřít," neskrývala své rozhořčení zástupkyně rodičů studentů Alena Žohová.

Děti by trávily volný čas dojížděním, vadí rodičům

"Pokud nám na gymnázium nastoupí děti ze šesté třídy, potřebujeme vědět, že tady ta škola ještě minimálně osm let bude. Ašsko má svá specifika, jsme na okraji," zdůraznila Žohová, podle níž by třeba studenti z Hranic strávili denně dojížděním asi 2,5 hodiny. "Nezbyl by jim pak prakticky žádný volný čas na mimoškolní aktivity, děti by neměly čas na dramatické či jiné kroužky," podotkla Žohová.

Náměstka hejtmana Sloupa se dotklo, že ho na jednání Ašské iniciativy nikdo nepozval. "Spojil jsem se se starostou Aše a na jednání jsem se pozval spolu s vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy Karlovarského kraje Janou Trantinovou sám," reagoval Václav Sloup.

Přestože se nedávno dostal na veřejnost návrh Stabilizace středního školství Karlovarského kraje, který navrhoval zrušení pěti středních škol, mimo jiné i ašského gymnázia, náměstek Sloup už zachování ašské střední školy nevylučuje (více o návrhu čtěte zde).

"Na jednání v Aši jsem vysvětlil příčiny, které vedly k přípravě materiálu, a ujistil jsem je, že nedojde ke zrušení ašského gymnázia a střední školy. Podmínkou je aktivní práce nového ředitele Petra Jelínka a celého pedagogického sboru k pozvednutí úrovně školy," uvedl ve svém prohlášení Václav Sloup.

"Současně jsme si ujasnili postup ředitele při řešení využitelnosti budov, které má škola k dispozici, při zpracování plánu oprav a údržby a přípravu záměru pro využití nepotřebného majetku," dodal Sloup.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Najdete na iDNES.cz