Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gymnázium a střední odbornou školu nedáme, brání se rodiče z Aše

  8:03aktualizováno  8:03
Vlnu odporu vyvolaly v Aši informace o možném zániku jediné střední školy. Tedy Gymnázia a střední odborné školy. Shoda panuje mezi komunálními politiky nejen z Aše, ale i z okolních měst a obcí, pedagogy a rodiči studentů.
Rodiče studentů bojují proti zániku Gymnázia a střední odborné školy Aš. (Ilustrační snímek)

Rodiče studentů bojují proti zániku Gymnázia a střední odborné školy Aš. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ašský starosta Dalibor Blažek informace o zániku školy překvapený není. "Návrhy na zrušení gymnázia se objevují cyklicky, zhruba každé dva roky. Potěšilo mě, že se teď poprvé důrazně ozvali rodiče, rozjely se petice," řekl.

V Aši se setkali zástupci všech politických stran a hnutí, starostů okolních obcí, krajští zastupitelé z Ašska, nechyběl ani ředitel Okresní hospodářské komory Stanislav Kříž a také náměstek hejtmana pro školství Václav Sloup. "Bavili jsme se bez jakýchkoli emocí, abychom se sjednotili v dalším postupu," sdělil starosta.

S radním Sloupem se sešel i nedávno jmenovaný ředitel gymnázia Petr Jelínek. "Dohodli jsme se, že společně s ředitelem hospodářské komory oslovíme všechny zaměstnavatele na Ašsku abychom zjistili, o které obory mají firmy zájem," nastínil ředitel Jelínek.

"Pak oslovím žáky základních škol, abych zjistil, o jaké obory by měli zájem," pokračoval Jelínek. Ten doufá, že se podaří najít životaschopný obor, který by mohl fungovat pět či deset let. "Prioritou je zachování osmiletého gymnázia. Další maturitní nebo učební obor bude jen jakási nástavba," vysvětlil Jelínek.

"Nás rodičů se informace o plánech zrušit gymnázium velmi dotkla. Ašský gympl se před dvaceti lety podařilo vzkřísit a posledních osm let se ho neustále někdo snaží zavřít," neskrývala své rozhořčení zástupkyně rodičů studentů Alena Žohová.

Děti by trávily volný čas dojížděním, vadí rodičům

"Pokud nám na gymnázium nastoupí děti ze šesté třídy, potřebujeme vědět, že tady ta škola ještě minimálně osm let bude. Ašsko má svá specifika, jsme na okraji," zdůraznila Žohová, podle níž by třeba studenti z Hranic strávili denně dojížděním asi 2,5 hodiny. "Nezbyl by jim pak prakticky žádný volný čas na mimoškolní aktivity, děti by neměly čas na dramatické či jiné kroužky," podotkla Žohová.

Náměstka hejtmana Sloupa se dotklo, že ho na jednání Ašské iniciativy nikdo nepozval. "Spojil jsem se se starostou Aše a na jednání jsem se pozval spolu s vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy Karlovarského kraje Janou Trantinovou sám," reagoval Václav Sloup.

Přestože se nedávno dostal na veřejnost návrh Stabilizace středního školství Karlovarského kraje, který navrhoval zrušení pěti středních škol, mimo jiné i ašského gymnázia, náměstek Sloup už zachování ašské střední školy nevylučuje (více o návrhu čtěte zde).

"Na jednání v Aši jsem vysvětlil příčiny, které vedly k přípravě materiálu, a ujistil jsem je, že nedojde ke zrušení ašského gymnázia a střední školy. Podmínkou je aktivní práce nového ředitele Petra Jelínka a celého pedagogického sboru k pozvednutí úrovně školy," uvedl ve svém prohlášení Václav Sloup.

"Současně jsme si ujasnili postup ředitele při řešení využitelnosti budov, které má škola k dispozici, při zpracování plánu oprav a údržby a přípravu záměru pro využití nepotřebného majetku," dodal Sloup.

Autor:


Nejčtenější

Důl Svornost nabízí výlet k pramenům vody, která napršela v době mamutů

Jáchymovský důl Svornost, exkurze na 12. patře, 500 metrů pod zemí. Průvodce...

Pětkrát zazvonit v těžní kleci a začíná pouť do hlubin země i minulosti. Cesta do pětisetmetrové hloubky, kde se...

VIDEO: Pivo či dvě k plavbě patří, shodnou se vodáci. Kontrolou prošli

Policejní kontrola ve vodáckém tábořišti na Ohři.

Většina táborníků ještě dospávala, když se dopoledne v kempu Hubertus objevila hlídka ostrovských policistů. Jedním z...Porvali se psi i jejich majitelky. Seniorka utrpěla otřes mozku

Ilustrační snímek

Z ublížení na zdraví a výtržnictví obvinili policisté agresorku, která na Sokolovsku při venčení svého psa zaútočila na...

Voda byla v pořádku. Příčina nevolnosti lidí na festivalu je dál nejasná

Potíže postihly lidi u několika stánků, je mezi nimi i Becher Bar u hotelu...

Hygienici ani po týdnu nezjistili, proč čtyři desítky zaměstnanců stánků v těsném sousedství hotelu Thermal postihly v...

Neznámý vandal opět zaútočil na stromy, navrtal je a polil naftou

Poškozený javor u obchodního domu

Stromy v okolí Dolní Kamenné ulice v Karlových Varech soustavně ničí už delší dobu neznámý vandal. Kmeny navrtává a do...

Další z rubriky

Vnuk sebral doma klíče, babičce z bytu pak ukradl šperky a platební kartu

Ilustrační snímek

O šperky a platební kartu obral svou babičku osmnáctiletý mladík z Chebska. Do bytu se jí vkradl poté, co doma ukradl...

V Karlovarském kraji definitivně skončilo krematorium, pohřby jsou dražší

Budova s obřadní síní na hřbitově v městské části Rybáře, krematorium je v

Pohřební služby z Karlovarského kraje budou i nadále vozit zesnulé ke kremaci do krematoria společnosti Vysočanské...

Chebský hrad se otřásá v základech. Rány z děl budou hřmít celý víkend

Hradní slavnosti v Chebu k výročí začátku i konce Třicetileté války.

Ohlušující salvy z děl a mušket vítají návštěvníky hradu v Chebu. O víkendu 14. - 15. července se osazenstvo vrací v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz