Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zakázka snů. Ašská strojírenská firma vyrábí dopravníky pro Toyotu

  13:41aktualizováno  13:41
Věhlasné strojírenské společnosti z celé Evropy porazila ašská firma Astos, která získala zakázku pro japonskou automobilku Toyota. A ne ledajakou. Na západě Čech vyrábí více než stotunovou soustavu dopravníků, která bude odvážet odpad v ruské továrně japonského koncernu.

Podle generálního ředitele Astosu Michaela Ondraschka je to poprvé, kdy si Toyota podobně velké zařízení nechala vyrobit někde jinde než v Japonsku. Ilustrační snímek | foto: Toyota

O tom, že si japonští inženýři dokážou kvalitu dobře pohlídat, se přesvědčili v Aši, když se na výrobu přijelo podívat hned dvanáct zástupců Toyoty.

Podle generálního ředitele Astosu Michaela Ondraschka je to poprvé, kdy si Toyota podobně velké zařízení nechala vyrobit někde jinde než v Japonsku.

"To, že jsme vyhráli celoevropské výběrové řízení, je pro nás obrovský úspěch," neskrýval Michael Ondraschek. "Je to zatím náš nejen největší, ale i nejprestižnější projekt," pokračoval ředitel.

Celá linka se skládá ze tří dopravníků, servisních schodišť, přičemž to u vynášecího dopravníku je vysoké dvanáct metrů, a také ze speciální překlápěcí výsypky. Jedná se o plně automatizovanou linku komunikující s lisem.

"Celá linka je dimenzovaná na 4,5 až šest tun plechového odpadu z lisu a její vlastní váha je téměř 110 tun," upřesnil Ondraschek.

Také Astos se potýká s nedostatkem strojařů

Společnost Astos Machinery vyrábí dopravníky třísek pro obráběcí stroje, filtrace a zdvihací zřízení, produkci vyváží do celého světa. Firma, která zaměstnává asi 150 lidí, loni získala ocenění Firma roku 2012 v Karlovarském kraji.

Podobně jako většina strojírenských závodů se i Astos potýká s dlouhodobým nedostatkem kvalifikovaných odborníků.

Nedávno Ondraschek vyvolal jednání zaměstnavatelů z Ašska a okolí s vedením kraje a podpořil založení Kroužku mladých techniků.

Při náborech se zaměřuje už na žáky základních škol a také začal objíždět největší zaměstnavatele v regionu, se kterými se snaží najít řešení.

"Smutné je, že nikdo neřeší, jaké by v kraji měly být školy a obory a jak je bude podporovat. Ředitelé škol tvrdí, že jejich jediným úkolem je chovat se tržně. Výsledek je, že se otevírají líbivé nesmyslné obory a jejich absolventi jsou na pracovním trhu prakticky nepoužitelní," upozorňuje Ondraschek.

Strojaři se přitom na trhu práce po vyučení nebo po střední škole bez problémů uplatní.

"Mají šanci na výdělky, které jsou o desítky procent vyšší, než je průměr v regionu. A také dlouhodobou perspektivu," připomněl před časem Michael Ondraschek.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz