Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Audit je politická msta, tvrdí radní Karlovarského kraje

  11:58aktualizováno  11:58
Radní Karlovarského kraje soudí, že za šokujícími výsledky auditu z dílny firmy Deloitte je politická politická msta a amatérismus. Kraji po auditu hrozí, že bude muset vracet téměř miliardu z dotace Evropské unie.

Nová budova ISŠTE v Sokolově je architektonickým unikátem, ale také předmětem sporu krajské vlády s auditory. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Firmu Deloitte si najalo ministerstvo financí řízené TOP 09, aby provedla kontrolu čtrnácti projektů v Karlovarském kraji dotovaných z Evropské unie.

Kontroloři našli řadu vážných chyb v zadávání veřejných zakázek a navrhli, aby kraj vrátil až 982 milionů korun. Pochybení objevili autoři ve dvou balících zakázek na opravy silnic a na stavbách nových budov středních škol v Ostrově a Sokolově.

Krajští radní se ostře ohradili. Tvrdí, že umí všechny závěry auditu vyvrátit jako nepodložené spekulace. A že Deloitte při prověrce porušila vše, co mohla. Třeba už jen tím, že zprávu poslala úředníkům a ředitelům škol e-mailem.

"Je to jasné politické zadání. Připravujeme se na to, že ministerstvo naše připomínky do zprávy pro Evropskou komisi nezapracuje,“ řekl Tomáš Hybner zodpovědný v krajské vládě za regionální rozvoj.

Diví se, protože stavební akce prošly už dříve několika prověrkami. Jsou odsouhlasené ministerstvem a většinou už proplacené. Podle Hybnera hrozí, že v září se financování projektů z Evropské unie přeruší.

Krajští politici ČSSD mluví o snaze očernit hejtmany před krajskými volbami. Tvrdí, že se ministr financí Kalousek snaží, aby v příštím období dostal jeho úřad pod kontrolu evropské dotace určené pro regiony.

Ministerstvo financí nařčení odmítá

To ale mluvčí ministerstva financí Jakub Haas popřel. "Metodiku auditu odsouhlasila Evropská komise, ta také vybrala kontrolované projekty. Podle této logiky by tedy komise sama měla chtít zlikvidovat regionální operační programy?" ptá se Haas. Ostře odmítl, že by audit vznikl účelově.

Chyby nenašli auditoři jen v krajských stavbách, ale i v městských. Třeba v Sokolově u opravovaného zimního stadionu.

"Ministerstvo jen hledá mouchy, aby mohlo dotace zarazit," prohlásil místostarosta Karel Jakobec. Vytýkaná změna projektu (místo plechové střechy má stadion odlehčenou umělohmotnou) byla podle Jakobce řádně schválena a dokonce ji doporučili úředníci z Regionálního operačního programu.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz