Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Loketské městské lesy mohly vydělávat víc, jenže špatně hospodařily

  12:23aktualizováno  12:23
Vážné chyby a podivné nesrovnalosti se objevily při auditu firmy Loketské městské lesy. Upozornilo na to nové vedení radnice, které si kontrolu hospodaření audit objednalo. Kvůli podezření, že firma hospodaří špatné a neprůhledně, zastupitelé vloni z funkce starosty odvolali Jaroslava Hlavsu.

Loketské lesy se také starají o farmu v Horách, kde chovají také daňky. | foto: Martin StolařMF DNES

"S vysokou pravděpodobností byla zpronevěřena částka 181 tisíc korun z výkonu práva myslivosti," stojí třeba v auditorské zprávě. Na jiném místě se zase konstatuje, že Loketské městské lesy zaplatily skoro 80 tisíc korun za 105 metrů zámkové dlažby, o které ale nikdo neví, kde leží. Nebo jiný příklad. Loketské městské lesy v roce 2010 nakoupily tonery do tiskáren za bezmála 200 tisíc korun. "Pro představu: to by stačilo na potištění šesti palet papíru A4," uvedl místostarosta Lokte Petr Zahradníček.

Ze 134 zpráv auditu je 90 označeno jako neshoda, slabé místo či odchylka. Ani zbývající údajně nevyznívají pro městskou firmu lichotivě. Nad výsledky se co nejdříve sejdou loketští radní, kteří zároveň tvoří také valnou hromadu Loketských městských lesů. "Valná hromada v některých případech zvažuje podání trestních oznámení," doplnil Zahradníček.

Jaroslav Hlavsa, který byl jednatelem loketských lesů a zůstal jím i po odvolání z radnice, se odmítl k auditu vyjádřit. "Přesnou reakci sepíšu až po víkendu," řekl.

Některé prohřešky se podle Zahradníčka dají připsat na vrub jednotlivců. Jiné už chybám v řízení. Auditorská zpráva obsahuje třeba výtky, že neexistují výkazy práce, ze strany vedení chybí kontrola odchylek vytěženého množství dřeva.

Město chce mít od svých lesů víc peněz

Lesnická firma nedoložila stavební povolení, projekt k rekonstrukci, ani zápis o převzetí a kolaudaci díla. Nedožadovala se ani zaplacení pokuty za dílo dokončené se značným zpožděním.

"Potvrdily se obavy, které vedly k zadání auditu. Totiž, že loketské lesy sice vykazují poměrně slušné výsledky navenek, ale uvnitř firmy se dějí věci nehospodárné, netransparentní. Nabízí se otázka, zda příjmy z lesů nemohly být minimálně dvojnásobné?" ptá se Zahradníček.

A změna přišla, firma má městu místo 4,5 milionu korun platit roční nájem deset milionů. Jednatel Hlavsa sice odmítl audit komentovat, už dříve ale lesnickou společnost hájil. "V každé firmě se něco najde. Ale jsme na tom dobře. Věřím, že se brzy ukáže, že lesy jsou pro Loket zlatým vejcem," podotkl letos v lednu.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz