Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

  9:00aktualizováno  9:00
Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné dopravy. V garážích Dopravního podniku Karlovy Vary se tak v příštím roce objeví čtrnáct moderních vozů, dalších pět by mělo následovat v roce 2020.

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Bojujeme o každého cestujícího. To znamená, že mu musíme nabídnout komfort tak, aby se rozhodl cestovat městskou hromadnou dopravou. V tomto ohledu je klimatizace nezbytností,“ uvedl ředitel karlovarského dopravního podniku Lukáš Siřínek.

Za podobnou nezbytnost se ale platí. Autobus s klimatizací vyjde o půl milionu až 800 tisíc dráž než stejný stroj bez tohoto zařízení.

„Pokud se bavíme o klimatizovaných autobusech na CNG, pak cena krátkého se pohybuje lehce pod šest milionů, kloubový pak vyjde zhruba na 9,5 milionu,“ vypočetl Siřínek.

Modernizace vozového parku, která je už v běhu, je ovšem spolufinancovaná státními i evropskými prostředky v rámci Integrovaného plánu rozvoje území.

„Dopravní podnik tak zaplatí patnáct procent z celkové částky, zbylých 85 procent tvoří dotační prostředky,“ vysvětlil ředitel.

Vedle v horkých dnech tolik skloňované klimatizace budou nové karlovarské autobusy vybavené i takovými ‚vychytávkami‘, jako je kamerový systém, USB nabíječky či možností namontovat do vozů wifi.

Větší komfort jako podmínka

V Sokolově a Chebu jde městská hromadná doprava jiným směrem. Radnice si na tuto službu sjednávají externí firmy. To ovšem neznamená, že by si v těchto městech výhledově nemohli cestující dopřát luxusu klimatizovaného autobusu.

Například v Sokolově, jak potvrdila jeho místostarostka Renata Oulehlová, to byla jedna z podmínek výběrového řízení na nového dopravce. Tím se od 1. ledna příštího roku stane po Autobusech Karlovy Vary společnost Ligneta.

„Klimatizované vozy byly podmínkou, kterou jednoduše musíme splnit. Jinak bychom neuspěli,“ konstatoval René Roubík, obchodní ředitel Lignety.

Zařízení na ochlazování vzduchu je ale podle něj dvousečnou zbraní. „Určitě se najdou lidé, kterým klimatizace vyhovovat nebude. Takové zkušenosti už mají ostatně kolegové v jiných částech republiky,“ vysvětlil svůj názor Roubík.

Jakousi popelkou je v tomto ohledu Cheb. Tam si zatím radnice žádnou podobnou podmínku dopravci nedala. Smlouvu s tím stávajícím, společností Autobusy Karlovy Vary, navíc Chebští prodloužili do příštího roku.

„V roce 2019 nás ale čeká výběrové řízení na nového dodavatele městské hromadné dopravy. Uvidíme, zda se povinnost jezdit po Chebu klimatizovanými vozy dostane do propozic výběrového řízení,“ naznačila Simona Liptáková, mluvčí chebské radnice.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Taxikář zachránil seniorům úspory, které měl odvézt podvodníkovi

Ilustrační snímek

Zřejmě celoživotní úspory zachránil seniorům na Sokolovsku všímavý taxikář. Toho pro peníze poslal podvodník, který se...

V Krušných horách vznikne obří areál, nabídne třicet kilometrů sjezdovek

Klínovecká sjezdovka Dámská

Obrovské zimní středisko vzniká v Krušných horách. Může za to chystané propojení skiareálu na Klínovci se sousedním...Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Rychlou přepravu po Karlových Varech umožní od dubna sdílená kola

Růžových jízdních kol ke sdílení je v Ostravě sto osmdesát. A má jich přibývat.

Karlovy Vary mají připravený pilotní projekt sdílení kol. Tzv. bikesharing by měl začít fungovat společně se začátkem...

Bagr zboural komín v někdejší ostrovské Škodovce, vznikne nový areál

Bagr rozložil šedesát metrů vysoký komín v areálu někdejší továrny Škoda...

Šedesát metrů vysoký cihlový komín v areálu někdejší továrny Škoda Ostrov šel ve čtvrtek k zemi. Namísto běžného...

Na trati u Dalovic, kde se na jaře sesunul svah, je opět omezený provoz

Po opravě byl 6. srpna 2018 obnoven provoz osobních vlaků na trati mezi...

Krokem musí od úterý jezdit vlaky na trati mezi Karlovými Vary a Ústím nad Labem v úseku mezi stanicemi Hájek a...

Najdete na iDNES.cz