Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

  9:00aktualizováno  9:00
Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné dopravy. V garážích Dopravního podniku Karlovy Vary se tak v příštím roce objeví čtrnáct moderních vozů, dalších pět by mělo následovat v roce 2020.

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Bojujeme o každého cestujícího. To znamená, že mu musíme nabídnout komfort tak, aby se rozhodl cestovat městskou hromadnou dopravou. V tomto ohledu je klimatizace nezbytností,“ uvedl ředitel karlovarského dopravního podniku Lukáš Siřínek.

Za podobnou nezbytnost se ale platí. Autobus s klimatizací vyjde o půl milionu až 800 tisíc dráž než stejný stroj bez tohoto zařízení.

„Pokud se bavíme o klimatizovaných autobusech na CNG, pak cena krátkého se pohybuje lehce pod šest milionů, kloubový pak vyjde zhruba na 9,5 milionu,“ vypočetl Siřínek.

Modernizace vozového parku, která je už v běhu, je ovšem spolufinancovaná státními i evropskými prostředky v rámci Integrovaného plánu rozvoje území.

„Dopravní podnik tak zaplatí patnáct procent z celkové částky, zbylých 85 procent tvoří dotační prostředky,“ vysvětlil ředitel.

Vedle v horkých dnech tolik skloňované klimatizace budou nové karlovarské autobusy vybavené i takovými ‚vychytávkami‘, jako je kamerový systém, USB nabíječky či možností namontovat do vozů wifi.

Větší komfort jako podmínka

V Sokolově a Chebu jde městská hromadná doprava jiným směrem. Radnice si na tuto službu sjednávají externí firmy. To ovšem neznamená, že by si v těchto městech výhledově nemohli cestující dopřát luxusu klimatizovaného autobusu.

Například v Sokolově, jak potvrdila jeho místostarostka Renata Oulehlová, to byla jedna z podmínek výběrového řízení na nového dopravce. Tím se od 1. ledna příštího roku stane po Autobusech Karlovy Vary společnost Ligneta.

„Klimatizované vozy byly podmínkou, kterou jednoduše musíme splnit. Jinak bychom neuspěli,“ konstatoval René Roubík, obchodní ředitel Lignety.

Zařízení na ochlazování vzduchu je ale podle něj dvousečnou zbraní. „Určitě se najdou lidé, kterým klimatizace vyhovovat nebude. Takové zkušenosti už mají ostatně kolegové v jiných částech republiky,“ vysvětlil svůj názor Roubík.

Jakousi popelkou je v tomto ohledu Cheb. Tam si zatím radnice žádnou podobnou podmínku dopravci nedala. Smlouvu s tím stávajícím, společností Autobusy Karlovy Vary, navíc Chebští prodloužili do příštího roku.

„V roce 2019 nás ale čeká výběrové řízení na nového dodavatele městské hromadné dopravy. Uvidíme, zda se povinnost jezdit po Chebu klimatizovanými vozy dostane do propozic výběrového řízení,“ naznačila Simona Liptáková, mluvčí chebské radnice.

Nejčtenější

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Muž si posílal s třináctiletou dívkou erotické fotky, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Erotické fotografie si s nezletilou dívkou vyměňoval po internetu muž z Karlovarska. Posílal si s ní i zprávy se...

Opilec si spletl byt. Když se uvnitř svlékl, majitel ho vyhodil a okradl

Ilustrační snímek

Přílišné popíjení alkoholu se vymstilo muži ze Sokolovska, který si v opilosti spletl byt. Protože bylo otevřeno,...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Další z rubriky

Zloděj se v lázních vloupal do budovy s prameny, z kašny vybral mince

Ilustrační snímek

Policie chytila zloděje, který se ve Františkových Lázních vloupal do budovy s prameny. Zaměřil se hlavně na kašnu, z...

Turisté si oblíbili tajuplné štoly, důlní díla měla povedenou sezonu

Jáchymovská Štola č. 1

Nejen zámky a hrady byly letos turistickým lákadlem Karlovarského kraje. S návštěvností jsou spokojení i správci...

Do škol projdete, aniž by vás někdo zastavil, říká bezpečnostní poradce

Libor Sladký, prezident Asociace bezpečná škola.

Jak se zachovat, když se do školy dostane nebezpečný člověk nebo když hoří. I v tom radí školám v Karlovarském kraji...

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na iDNES.cz