Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

  9:11aktualizováno  9:11
V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V Chebu pak zavádějí bezplatnou MHD.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Od nového školního roku tak bude cestování o dost příjemnější. Alespoň pro děti a studenty do 26 let. Novinka se dotkne také seniorů, kteří už oslavili 65. narozeniny.

Vláda totiž rozhodla o tom, že obě tyto skupiny obyvatel budou od 1. září cestovat linkovými autobusy a vlaky za čtvrtinové ceny základního jízdného. Dopravci věří, že slevy zvednou zájem o veřejnou dopravu.

„Co je třeba udělat, aby cestující v linkových autobusech či vlacích na slevu dosáhl? V zásadě takřka nic. Děti do 15 let věk nijak neprokazují. Studenti do 18 a poté 26 let buď mají průkaz, na jehož základě dostávají žákovskou nebo studentskou slevu už nyní, nebo se mohou prokázat například studentskou ISIC kartou,“ uvedl Zdeněk Suchan, ředitel společnosti Autobusy Karlovy Vary, která kromě linkové a dálkové dopravy provozuje i městskou hromadnou dopravu v řadě měst kraje.

Jednodušší to budou mít senioři. Ti se budou prokazovat pouze občanským průkazem nebo pasem.

„V metodickém pokynu je uvedeno, že žadatel musí předložit osobní průkaz občana Evropské unie. Sleva tak platí nejen pro Čechy, ale pro všechny občany Unie,“ vysvětlil Suchan.

Školáci se dostanou levněji i na kroužky

Změna bude organizačně složitější, přinese jiný způsob odbavování. Navíc řidič bude muset rychle spočítat, zda má cestující na slevu skutečně nárok.

„Už jsme vymysleli pomůcku, díky které řidiči jediným pohledem poznají, že dnes mají nárok na slevu lidé do tohoto data narození,“ upřesnil Suchan.

Změna s sebou nese ještě další benefit. Dosud mohli úlevy na jízdném studenti využívat pouze na cestu do školy a zpět, nově budou moci za čtvrtinu jezdit i odpoledne na kroužky nebo sportovní či kulturní akce. Sleva bude platit také o prázdninách.

„Předpokládáme, že se počet cestujících zvýší, ale určitě to nebude až tak významné. Myslím, že víc cestovat začnou senioři, protože to bude pro ně výhodné. U žáků a studentů očekávám větší pohyb zejména v mimoškolní době,“ doplnil Suchan. Na zavedení změn spolupracuje s dopravci také kraj.

„Karlovarský kraj a všechny ostatní regiony pracují na tom, aby v rámci svých kompetencí byly technicky a organizačně připraveny na zavedení slev. Pracuje se především na změnách v tarifech IDS a na potřebných softwarových úpravách. Věřím, že dané kroky stihnou všichni včas,“ řekla karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová.

Ztráty ze slev bude dopravcům kompenzovat ministerstvo dopravy. Podle předpokladů to má být ročně téměř šest miliard. Ještě výhodnější budou mít cestování obyvatelé Chebu. Už za pár dnů tam zkušebně odstartuje projekt MHD zdarma (více čtěte v článku Obyvatelé Chebu budou jezdit od září autobusy hromadné dopravy zadarmo).

„Jedná se o pilotní projekt, prozatím jen na dvě čtvrtletí,“ uvedl chebský starosta Zdeněk Hrkal. Lidé s trvalým pobytem v Chebu si budou moci koupit čipovou kartu, která jim bude na náklady města nabita. Ti, kteří už kartu na žákovskou či seniorskou slevu mají, ji v projektu budou moci využít.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Muž si posílal s třináctiletou dívkou erotické fotky, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Erotické fotografie si s nezletilou dívkou vyměňoval po internetu muž z Karlovarska. Posílal si s ní i zprávy se...

Opilec si spletl byt. Když se uvnitř svlékl, majitel ho vyhodil a okradl

Ilustrační snímek

Přílišné popíjení alkoholu se vymstilo muži ze Sokolovska, který si v opilosti spletl byt. Protože bylo otevřeno,...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Další z rubriky

Domy hrůzy v chebské Wolkerově ulici se už mění, budou v nich byty

Opravy domů ve Wolkerově ulici v Chebu.

Chátrající domy v chebské Wolkerově ulici dostávají novou podobu. Vzniká zde stovka bytů. Bývalé ghetto nabídne nájemní...

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Turisté si oblíbili tajuplné štoly, důlní díla měla povedenou sezonu

Jáchymovská Štola č. 1

Nejen zámky a hrady byly letos turistickým lákadlem Karlovarského kraje. S návštěvností jsou spokojení i správci...

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na iDNES.cz