Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Azylové domy čekají nával bezdomovců, připravují pro ně nouzový nocleh

  17:10aktualizováno  17:10
Největší města v kraji se už chystají na desítky bezdomovců, kteří se v zimě stahují ze squatů a ruin a hledají komfortnější azyl. Například v Sokolově se rozhodli, že už nebudou stavět vyhřívaný stan, ale lidem bez domova nabídnou přístřeší v budově.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Různé organizace v regionu nabídnou bezdomovcům více než 70 akutních lůžek. Vyplývá to z průzkumu MF DNES. Lidi bez stálé střechy nad hlavou tak nemusejí trávit mrazivé noci pod širým nebem. Záležet však bude na tom, nakolik jsou ochotni podřídit se pravidlům.

„Problém máme pouze s lidmi, kteří mají hodně, ale hodně vypito,“ konstatoval Martin Roušal z karlovarské Armády spásy. Ta má pro lidi v nouzi na zimu připravených 28 lůžek. „Je jich více než loni. Nově můžeme dočasně pomoct i ženám,“ upozornil Roušal. Za jednu noc zaplatí klient i s jídlem 45 korun.

V tamní noclehárně přespalo od 1. listopadu 2015 do 31. října 2016 celkem 151 lidí. Nejvíc jich přichází vždy v zimě. Výjimkou nejsou ani klienti, kteří se zdrží i tři čtvrtě roku. „Oněch 151 lidí tady celkem strávilo 6051 nocí. To znamená, že průměrná délka pobytu každého z nich je přibližně 40 dnů,“ doplnil Roušal.

Pomohou i volné židle, trocha alkoholu nevadí

V Armádě spásy jsou připraveni i na to, že lůžka stačit nebudou. „Nabízíme ještě projekt nazvaný volná židle, který dává bezdomovcům šanci přečkat mrazivé noci v teple. Pokud nejsou agresivní, promineme jim i nějaký ten alkohol,“ řekl pracovník Armády spásy.

Jenomže bezdomovců, kteří spíš než po teplé dece sáhnou po lahvi alkoholu, je v krajském městě dost. „Týká se to skalního jádra takových lidí,“ potvrdil Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie. V ulicích města se takových lidí pohybuje na tři desítky. „S těmi bývají v zimě problémy stabilně,“ podotkl velitel strážníků.

Podobní lidé se v zimních měsících rádi stahují například do panelových domů, kde přespávají na chodbách či ve sklepích. Univerzální radou Marcela Vlasáka, která neplatí jen pro Karlovy Vary, je domluvit mezi nájemníky nekompromisní zamykání objektu.

Ze stanu pod pevnou střechu

V Sokolově se lidé v nouzi, zvyklí v minulých letech na stan, přestěhují pod pevnou střechu v budově v Nádražní ulici. Radnice za ni zaplatila dva miliony korun. Podle místostarostky Renaty Oulehlové je tato investice tím nejlepším možným řešením.

„Tato možnost dočasného ubytování bude v Sokolově sloužit tak jak má, tedy jako registrovaná sociální služba,“ uvedla místostarostka.

Šestnáctimístný stan, v němž zimní noci trávili bezdomovci doposud, už dosloužil. Nová ubytovna jim nabídne ještě o 12 míst více a navíc bude sloužit celoročně. „Přes léto ovšem bude kapacita maximálně osm lidí,“ upřesnila Renata Oulehlová.

Podmínky pro ty, kteří budou chtít zdarma využít kapacitu nové noclehárny, zůstávají stejné jako ve stanu. Tou nejzásadnější je nebýt namol opilý. Hladina alkoholu v krvi nocležníků by neměla překročit jedno promile.

Stejný limit platí i v noclehárně azylového domu Betlém v Chebu, který provozuje Diecézní charita Plzeň. Klienti zde za jednu noc zaplatí 40 korun. Najednou jich tam může přespat 17.

Noclehárna je určená pouze na nouzové přespání. Je otevřená mezi osmou večerní a šestou ranní. „Jsme schopni zajistit i potravinový balíček,“ uvedla Alena Samuelová, která azylový dům vede.

Betlém nabízí i pomoc těm, kteří mají chuť svou tíživou životní situaci změnit. V azylovém domě je pro ně připraveno 23 lůžek a kapacita ještě naplněná není. „Pobyt tam může být dlouhodobější, až na jeden rok,“ potvrdila Samuelová.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz