Novému domu sociálních služeb Betlém v Poohří, který vznikl přestavbou

Novému domu sociálních služeb Betlém v Poohří, který vznikl přestavbou nevyužité vily Union, požehnal biskup František Radkovský. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidé v nouzi mají v Chebu nové útočiště. Pomůže jim azylový dům Betlém

  • 0
Plzeňský biskup František Radkovský požehnal novému Domu sociálních služeb Betlém v Poohří. V chebské budově Vily Union, která byla ještě nedávno v žalostném stavu, vybudovala Diecézní charita Plzeň Dům sociálních služeb Betlém.

Do pětipodlažní vily s výhledem na Chebský hrad se přestěhoval azylový dům, který nabídne důstojné ubytování pro více než dvě desítky žen a mužů bez vlastní střechy nad hlavou. Místo se našlo i pro dluhovou či psychologickou poradnu, středisko sociální rehabilitace nebo pro pracovně poradenské centrum. V přízemí vznikly tři krizové byty.

Potřebných 20 milionů korun získala charita hlavně z evropské dotace, třemi miliony přispěla i státní pokladna.

"Když jsme budovu přebírali, byla ve velmi neutěšeném stavu. Rekonstrukce začala v říjnu roku 2011 a skončila na konci loňského roku. Mám velikou radost, že se úpravy neprodražily a že jsme se skutečně vešli do oněch 20 milionů korun," pochvaloval si ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr.

"Každý volný koutek v pěti podlažích se nám podařilo využít," poznamenal ředitel.

Vilu Union poskytlo diecézní charitě bezplatně město Cheb. Na přípravách projektu se během své tříleté spolupráce s městem významně podílela i Agentura pro sociální začleňování.

"S charitou spolupracujeme už deset let a ukázalo se, že je to velmi spolehlivý partner," řekl chebský starosta Pavel Vanoušek, který připomněl složitou sociální situaci ve městě. "Deset procent obyvatel Chebu jsou cizinci, žije zde asi 2,5 tisíce Romů," konstatoval Vanoušek.

Azylový dům bude podle zástupce ředitele diecézní charity Pavla Bartáka sloužit lidem, kteří se snaží svou situaci nějak vyřešit. "Podmínkou je, že budou spolupracovat se sociálními pracovníky při řešení svých dluhů a závazků," vysvětlil Barták.

Teprve pak budou mít šanci dostat práci ve středisku sociální rehabilitace, kde mohou být dva roky. "Po roce a půl se snažíme klienty dostat do startovacích bytů. Tam mohou bydlet půl roku," vysvětlil Barták.

Pro klienty, kteří nebudou mít zájem přizpůsobit se poměrně přísným pravidlům, bude dál sloužit noclehárna pro lidi bez přístřeší, která zatím zůstane v bývalých kasárnách na Zlatém vrchu.