Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Balvany se zřítily na dům v Bečově. Pojišťovna zaplatí tři tisíce

  17:42aktualizováno  17:42
Velké štěstí stálo při rodině Jiřího Švece z Bečova nad Teplou na Karlovarsku. Na jejich dům se totiž zřítily obrovské balvany, utržené ze skály. Stalo se to v době, kdy Švecovi byli pryč.

Jiří Švec z Bečova nad Teplou u jednoho ze spadlých kamenů. | foto: Petr Kozohorský, 5plus2.cz

„Muselo se to stát někdy v úterý minulý týden. Naštěstí přes den, kdy jsme všichni pryč. Nedokážu si představit, co by se stalo, kdyby tenhle balvan spadl na manželku při věšení prádla,“ ukazuje Jiří Švec na obrovský kámen, který se zastavil těsně u šňůr na prádlo.

Jen o metr dál leží další, který dokázal od zdi domu odrazit odhadem čtvrttunový sud plný dešťové vody. „Kdyby to spadlo v noci, tak nás to snad shodí z postele,“ říká majitel domu.

Na to, kolik kamenů se na dům sesypalo, přicházel Jiří Švec postupně. Společně s likvidátorem pojišťovny jich nakonec napočítal sedm. Chybělo přitom málo a škody na domě mohly být ještě podstatně větší.

„A to nebudou malé,“ odhaduje majitel domu. „Vždyť po nárazu jednoho z balvanů praskla 80 centimetrů silná zeď!“ dokumentuje sílu padajícího kamení muž, který před třiatřiceti lety přišel při autonehodě o nohu.

Kdyby ovšem ten samý balvan, po jehož nárazu zeď praskla, dopadl jen o dvacet centimetrů dál vlevo, měl by ho Jiří Švec v koupelně. Ani mříž v okně by ho nedokázala zadržet.

„A to je ke zdi přibitá ručně kovanými deseticentimetrovými hřeby. Ty náraz vyrazil dva centimetry ven,“ líčí následky pádu nerostů Švec.

Anebo kdyby jeden ze tří kamenů za jeho domem skončil o metr vpravo, narazil by do přístřešku pro plynovou bombu. „A to by mi nejspíš vzalo střechu,“ odhaduje následky možného výbuchu majitel domu.

Teď jej čeká doslova sisyfovská práce s odstraněním balvanů. „Kdyby aspoň dopadly na skalku, tam by se daly nějak zamaskovat, ale takhle? Já s nimi ani nehnu. Odhaduji, že nejmenší může mít tak 50 kilo, největší ke třem metrákům. Technika se k nim nedostane, takže budu muset sehnat nějaké kamarády s pikovačkou, kameny na místě rozbít a ručně se jich zbavit,“ naznačil způsob likvidace Švec.

„A víte, co je na tom nejlepší? Likvidátor pojišťovny určil škodu po odečtení pětisetkorunové spoluúčasti na 3150 korun. Jsem zvědavý, jestli se to za tu částku podaří opravit,“ říká s trpkým úsměvem majitel domu. „Prasklá zeď, v koupelně opadaná omítka, díry ve fasádě, polámaný plot,“ vypočítává.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz