Útočí Lukáš Pouček ze Sokolova.

Útočí Lukáš Pouček ze Sokolova. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

První obdržený gól = první ztráta. Každý bod z venku se ale počítá

• 0
Vynikající start dostal první trhlinu. Nebo spíš malé varování. Baník po třech výhrách ztratil na trávníku Vlašimi po remíze 1:1. Nerozhodný výsledek nemění nic na faktu, že do nového ročníku fotbalisté vstoupili výborně a reprezentační pauzu přečkají v popředí druhé ligy.

Fotbal ve Vlašimi musel ustoupit třeba i hokejovému Stanley Cupu, obránce Michal Rozsíval do města přivezl grál pro vítěze NHL. Druholigová řežba s Baníkem se tak přesunula na pátek, aby sportovní fanoušci nepřišli ani o jednu z akcí. Rozjetý Sokolov přijel v roli favorita, vedoucí tým soutěže. Disponoval děsivým skóre 5:0.

„Každého těší jezdit na zápasy v roli favorita a být tím, od koho se něco čeká,“ říká Laco Takács. Také on řídil defenzivní hru. Tři zápasy neudělali chybu, vedoucí ke gólu. Až v pátek ve 28. minutě. Ondřej Průcha přetažený centr poslal do sítě. První inkasovaný gól Baníku v sezoně. Po 207 minutách brankář Belaň našel míč za zády. Nezvyklá situace. „Neřekl bych, že nás branka nějak rozhodila. Nemohli jsme přece hrát celou sezonu s tím, že nedostaneme ani gól a nebo budeme pokaždé vést,“ říká s úsměvem záložník Jakub Dvořák. Jenže Sokolov se dlouho nemohl dostat do hry, Vlašim byla první poločas lepší a nemuselo zůstat u jediné trefy.

Belaň je na začátku sezony v pohodě a další šance lapil. Až po přestávce se Baník začal osmělovat a připomínat celek, který tři kola zvládnul bez náznaku potíží. Vyrovnání ale přišlo v samém závěru. Šest minut před koncem Jan Kosak hlavou trefil bod pro Západočechy. Domácí pak přišli ještě o vyloučeného Nového, remízu ale ubránili. „V posledních pěti minutách jsme ještě nějaké náznaky měli, ale nevyřešili jsme je dobře.“

Vlašim ani ve čtvrtém kole nevyhrála. Teď ale obrala dosud suverénní Baník. Ztráta nebo zisk? „Každý bod z venku se počítá a je takovým malým bonusem. Po vývoji zápasu si myslím, že je bod celkem zaslouženou dělbou,“ uznává Dvořák. „Vyhrát jsme si asi nezasloužili,“ souhlasí Takács. Pro tým Vlastimila Petržely cenný zisk. Mladý tým bojoval srdnatě a dočkal se druhé remízy během čtyř kol. „Mají sebevědomý tým, hodně kluků ze Sparty. Hráli dobře a uhráli bod,“ oceňuje Dvořák soupeřův výkon.

Po čtyřech kolech deset bodů. Start na jedničku. Důležité bude stejně navázat po reprezentační pauze, která Fotbalovou národní ligu na dva týdny utne. „Stojí všechna mužstva, žádný problém,“ tvrdí Jakub Dvořák. Hráči povedený vstup do sezony mohou přenést i do poháru, kdy je nadcházející víkend čeká souboj s Tachovem. Vsadili na pevnou obranu a uhnout z cesty nechtějí ani po pauze. „Kdyby mi někdo řekl před sezonou, že po čtyřech zápasech budeme mít deset bodů, asi by byl pro mě blázen,“ směje se. „Na jaře jsme dostávali hodně gólů. Trenér nás na to upozorňoval, chtěli jsme obranu zlepšit a zatím se nám to daří a vyplácí,“ uzavírá Jakub Dvořák.