Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Barokní zámeček v Sedleci ztratil kvůli požáru naději na záchranu

  8:14aktualizováno  8:14
Zřejmě o poslední naději na svou záchranu přišel zchátralý barokní zámeček v Sedleci u Karlových Varů. Tamní občanské sdružení na záchranu kostela sv. Anny se snažilo, aby jej ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku. Ve vyhořelé budově však nezbylo nic, co by zámečku takový punc dodalo.

Požár v sedleckém zámečku, který zhatil plány sdružení prohlásit jej za kulturní památku, vypukl loni 23. července. | foto: HZS Karlovarského kraje

"Majitel se o zámeček nestaral, začala se mu propadat střecha a zatékalo do něj. Proto jsme podali na ministerstvo kultury podnět k jeho prohlášení za kulturní památku. Chtěli jsme tím majitele donutit, aby jej zabezpečil," popsal Alois Kůrka, předseda občanského sdružení. Podnět podalo na podzim, jenže vloni v létě zámeček vyhořel.

Podle Aloise Kůrky to může, ale také nemusí být náhoda. "Každopádně teď už není co chránit a velmi nás to mrzí. Majitel teď může teoreticky přijet s buldozerem, srovnat zámeček se zemí a postavit na jeho místě skleněný barák," konstatoval předseda.

Barokní zámek pochází zřejmě z druhé poloviny 17. století, o dvě stě let později prošel klasicistní úpravou. Dlouhou dobu v něm sídlila správa kaolinky, a to i po privatizaci v devadesátých letech. Poté se už společnost pod dnešním názvem Sedlecký kaolin přestěhovala do Božičan.

O dům "pečovala" firma Green Forest

Majitelem zámku je dle obchodního rejstříku firma Green Forest, s.r.o., jejímž jednatelem je Vladimir Prokofyev z Petrohradu (Sankt-Petěrburg). Zároveň je společníkem ve firmě Balt Proff s.r.o., která je v likvidaci a sídlí na stejné karlovarské adrese jako Green Forest.

Zatímco Balt Proff se zabývala hostinskou činností a správou a údržbou nemovitostí, Green Forest se specializuje na koupi, prodej a zprostředkovatelskou činnost.

Podle Aloise Kůrky je složité jejího jednatele zastihnout, nepodařilo se to prý ani úředníkům ministerstva. "Jestli zámeček spadne, přijdeme v Sedleci o další památku. Máme tu kostel a tvrz, ale ta je už dost rozpadlá," mrzelo ho.

Požár v sedleckém zámečku, který zhatil plány sdružení prohlásit jej za kulturní památku, vypukl loni 23. července kolem páté hodiny ranní. Propadající se střecha hasičům znemožnila, aby zasáhli také uvnitř budovy. Plameny tak zcela zničily jeho horní patro. "Pachatele jsme doposud nezjistili. Případem se stále zabýváme," uvedl policejní mluvčí Pavel Valenta (více o požáru čtěte zde).

Posudek ministerstva kultury po ničivém požáru mohl pouze konstatovat, že plameny zničily veškeré pozůstatky ukazující mimořádnou hodnotu zámečku. Tím pádem ministerstvo nezahájilo ani správní řízení, které jej mohlo za kulturní památku prohlásit.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ REFERENT PRO KARLOVARSKÝ KRAJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz