Gabriela Burzová z Ostravy (zády) se chystá bránit Jitku Eisnerovou z Karlových...

Gabriela Burzová z Ostravy (zády) se chystá bránit Jitku Eisnerovou z Karlových Varů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Akademie Karlovy Vary. Basketbalový klub dá šanci reprezentačním nadějím

  • 0
Basketbalová akademie Karlovy Vary. To je název, pod kterým vstoupí do příští sezony v nejvyšší soutěži žen zdejší Lokomotiva. „Nechceme stále jen povídat o tom, že příležitost mají u nás v extralize dostávat také mladé hráčky, ale chceme pro to taky něco udělat,“ vysvětluje důvod změny klubový manažer Roman Maleček.

Soupiska klubu opírajícího se už několik let především o výkony zahraničních posil se má co nevidět radikálně změnit. Věkový průměr karlovarských basketbalistek v příští extraligové sezoně nepřekročí dvacet let, basketbalové naděje vytipované napříč celým Českem zaplní kabinu áčka Lokomotivy až z devadesáti procent.

„K tomu přihodíme Danu Kušlitovou, Janu Houdkovou, Blanku Sedláčkovou a případně na výpomoc některou další z našich maminek,“ počítá Roman Maleček, šéf karlovarského klubu.

Lokomotiva se už na spolupráci dohodla s prvoligovou Spartou Praha, která má v současné době tak úspěšné juniorky. Přijít odsud by do lázeňského města mělo mezi pěti až sedmi mladými hráčkami ve věku sedmnáct až dvacet let.

Všechno hráčky české reprezentační juniorky či kadetky, chcete-li sedmnáctky, osmnáctky a dvacítky. Další dvě nedávné opory české dvacítky přijdou z Hradce Králové a Slovanky Mladá Boleslav a dostane se i na vlastní odchovankyně, tři z nich by už měly výkonnostně dosáhnout na pravidelné starty v Ženské basketbalové lize.

Nový projekt basketbalové akademie v Karlových Varech je už nejen načrtnutý na papíře a podepsaný zástupci obou klubů, ale získává už také reálné obrysy. Z valné většiny jsou sparťanské posily studentkami středních škol v maturitním nebo předmaturitním ročníku a za školními povinnostmi cestují i karlovarské odchovankyně, které budou Spartě pro změnu vypomáhat v extralize devatenáctek a podobně je záskok v pražském klubu vyřízený také pro první ligu.

Ariel Thomas z Karlových Varů (vpravo) obchází Gabrielu Burzovou z Ostravy.
Blanka Sedláčková z Karlových Varů se tlačí do zakončení, brání ji Corin...
Jana Houdková

„Nechceme na hráčky zbytečně tlačit a nutit je pouze ke startům v extralize, ale obehrávat se mohou v případě potřeby také v dalších soutěžích,“ vysvětluje Maleček.

Oba kluby se už dohodly, že v úterý a čtvrtek budou tréninky probíhat v Praze a ve středu a pátek v karlovarské KV Areně, kde letos vyrostla nová hala pro míčové sporty. Tady se basketbalistky budou o domácí prostředí dělit s volejbalisty ČEZ Karlovarsko, kteří si od nové sezony za hrací den zvolili sobotu. Basketbalistky budou hrát v neděli odpoledne a začátky svých zápasů si na přání fanoušků pokaždé sladí se sousedícími extraligovými hokejisty Energie.

Basketbalová Lokomotiva i Sparta chtějí čerstvě nastartovanou spoluprací ještě víc využívat výhod svých členských základen. Stejně jako ta sparťanská je i ta karlovarské hodně široká, navíc jí v současné době klub ještě dál rozšiřuje, otevírá na školách nové kroužky, nabírá do přípravek.

„Děláme vše pro to, abychom měli obsazené všechny kategorie, už od těch nejmladších,“ vysvětluje Maleček. Však také Lokomotiva letos v mnoha kategoriích vyhrála své soutěže, v jedenáctkách, dvanáctkách i třináctkách postoupila na mistrovství republiky a také příští rok budou mít Karlovy Vary své zastoupení v lize čtrnáctek, patnáctek a sedmnáctek. „Až nám současná generace dospívajících hráček odroste, potřebujeme i dál mít tu možnost z čeho si vybírat,“ vysvětluje Maleček.

Nový je koncept, hráčky i trenér Proč tak radikální změna koncepce? Klubu ze západu Čech se s rostoucí konkurencí příliš nedařilo zastavit postupný pád extraligovou tabulkou a z příček donedávna slibujících semifinále play-off se postupně propadl až k samému dnu nejvyšší soutěže, letos si dokonce zahrál v baráži o záchranu. „Sezona byla ale bohužel pro nás poznamenaná mnoha nešťastnými zraněními,“ připomíná Maleček. Pravda ovšem je, že také díky téhle zkušenosti začal přemýšlet o nové cestě. „Začít od začátku, udělat úplně novou startovní čáru,“ zasnil se Maleček.

Nový koncept, nové hráčky, nový trenér. Svůj návrat do Karlových Varů omezil dosavadní kouč Ludovít Smačko pouze na dokončení rozehrané sezony a na jejím konci se rozhodl smlouvu s Lokomotivou neprodloužit. „Má doma tříletého prcka, takže chce trávit víc času s rodinou. To je pochopitelné,“ vysvětluje Maleček.

Basketbalovou akademii tak povede od nové sezony Marcela Krämer, která se v Karlových Varech před pár lety na lavičce už také mihla, ještě pod koučem Jiřím Bártou jako jeho asistentka. Teď se přes extraligové štace ve Strakonicích, na Slavii a naposledy na Spartě, kde rok a půl úspěšně vedla jejich mládežnické výběry do republikových finále, vrací na západ Čech znovu.

„Prošla si všemi kategoriemi, takže dobře ví, co ji u nás čeká,“ usmívá se Maleček. Kvalitní příprava je pro práci s tak mladým týmem úplný základ, proto je rád, že se mu trenérský post podařilo obsadit právě Marcelou Krämer, která navíc většinu hráček na přeskládané soupisce Karlových Varů sama dobře zná.

Ulrica Holmqvistová z Karlových Varů v sevření soupeřek ze Slovanky Mladá...
Hazel Ramirezová v dresu Karlových Varů
Karlovarská Marie Blazejewski (s číslem 14) postupuje vpřed, brání ji dvě...

Že některé zápasy budou vypadat chvílemi „jako na houpačce“, tomu však zřejmě nezabrání ani nová trenérka. „Jenže v případě, kdy holky nebudou mít v utkání dvacetiminutovou stopáž a nebude na jejich bedrech ležet odpovědnost za průběh utkání a jeho výsledek, budou mít později obrovský problém v ženském basketbalu vůbec se uplatnit,“ upozorňuje Maleček.

Mládí jako zaklínadlo? Už ne

Dávat ve hře větší prostor nadějným hráčkám, to ovšem není nová myšlenka a zdaleka neplatí jen pro ženský basketbal, touhle rétorikou se čas od času ohání všechny sportovní kluby. Tady to ovšem také zpravidla končí. Kluby si totiž uvědomují i druhou stranu mince, na které jsou nevyrovnané výkony. V jednom utkání hráčka zazáří, ve druhém propadne. A kluby potřebují body, na to slyší samozřejmě ještě víc než na zaklínadla o mladých talentech.

V Karlových Varech však chtějí své hráčky od podobného tlaku oprostit. „Nebudeme přeci dopředu vyhlašovat, že hrajeme o přední příčky. A výsledkově to být horší než v minulé sezoně stejně už ani být nemůže,“ přidává s úsměvem Maleček. Místo cílů vytyčených v tabulce půjde klubu teď daleko víc o samotný růst hráčského potenciálu. „Holky u nás nebudou jako čtvrté, páté hráčky. Na palubovce dostanou odpovídající prostor a bude na nich ukázat na co skutečně mají, co v nich je. V konečném důsledku to prospěje nejen karlovarskému, ale vůbec celému českému basketbalu,“ míní Maleček.

Ani národní tým, v současné době hrající na mistrovství Evropy o umístění do pátého místa a postup na olympijské hry, se totiž bez masivnějšího přísunu talentovaného mládí v dlouhodobém horizontu neobejde. „Pokud se něco nezmění, můžeme mít i tady do budoucna velký problém,“ varuje klubový šéf Lokomotivy a za příklad si bere nedávný mezinárodní turnaj v Karlových Varech sloužící jako příprava na probíhající ME, kde z kádru reprezentačního kouče Lubora Blažka tak mezi mladými hráčkami vyčnívala svými výkony Tereza Vyoralová. „Je na ní vidět, že ve svém klubu dostává čas na palubovce kolem pětadvaceti minut. Hraje pravidelně a tím také roste,“ říká Maleček.