Stanové městečko na Rolavě. (ilustrační snímek)

Stanové městečko na Rolavě. (ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vary za pětistovku? Batůžkáři na festivalu obrátí každou korunu dvakrát

  • 6
Užít si den ve festivalových Varech za méně než pětistovku? I to jde. Je ale nutné obětovat návštěvy restaurací a dobře naplánovat večerní zábavu. Jídlo v takovém případě zajistí supermarket a klub nahradí kino. Tak žijí batůžkáři.

Pokud je běžný návštěvník karlovarského filmového festivalu jen průměrně spořivým člověkem, zaplatí za devět dní jeho konání stejně, jako za týdenní zahraniční dovolenou u moře.

Loni vycházela podle redakčního průzkumu cena jednoho dne na zhruba 1 400 korun. Když ovšem batůžkář některé položky seškrtá - často jen dost nerad, dá se pěkných pár stovek uspořit. Například studentka Yara z Prahy karlovarský festival zná a ví, jak na to.

"Jsem tady na čtyři dny a vzala jsem si jídlo z domova, takže si k obědu třeba smažím řízek. Za ubytování v penzionu platím 350 korun na noc, festival pass nemám a kupuji si každé ráno lístky se studentskou slevou. Viděla jsem 17 filmů a zaplatila za ně 450 korun," spočítala.

Zatímco loni občas zašla na večerní drink do klubu či restaurace, letos jej vyměnila za posezení s přáteli na trávníku. "Je fakt, že minulý rok mě stál jeden večer kolem tří stovek," řekla.

S cílem užít si co nejlevnější filmový svátek dorazil z Liberce do Karlových Varů i Lukáš s Janou. Snídani, oběd i večeři řeší návštěvou supermarketu a nočnímu životu v klubech se obloukem vyhýbají.

"Nejvíc ušetříme na jídle. Snažíme se trávit čas hlavně v kině. Na festival pass si můžeme vyzvednout tři lístky denně a dva na večer si ještě dokupujeme. Přijeli jsme sem na filmy, nikoli utrácet," popsal strategii Lukáš.

Vůbec nejméně finančně náročnou filmovou přehlídku si užívají dobrodruzi, kteří umějí oželet nejen bezpečí levného hostelu, ale dokonce i stanu. Zpravidla se přitom jedná o chlapce či muže.

"Spím pod širákem, jídlo sháním v Bille, festival pass kupuji na kratší dobu a pak už se jen snažím dostat na filmy. Jeden den mě tady stojí maximálně čtyři stovky," pochlubil se batůžkář Karel, který přijel už poněkolikáté z Břežan.

Poprvé se mu do Karlových Varů podařilo přilákat i kamaráda Zdeňka z Velkého Šenova. Byl rozhodnutý, spát pod širákem, ovšem když viděl, jak ve Varech pršelo, nebránil se ani nocování ve stanovém městečku nebo cenově podobném hostelu.

"Budu tady do konce festivalu a počítám, že utratím méně než dva tisíce korun. Jsem skromný člověk a ani toho tolik nevypiju, takže na alkoholu vždycky ušetřím. Věřím, že zrovna tato položka obnáší vysoké náklady," usmíval se.

Za zhruba čtyři stovky na osobu denně se daří prožívat festival i skupince studentů, která dorazila z Děčína společně s pražskou kamarádkou Jitkou. Pokud srovná ceny v hlavním městě a Karlových Varech, připadají jí přibližně stejné.

"Nejsou sice úplně nízké, ale ani extrémně šokující. Myslím, že každý si tu najde to své," zhodnotila.

Velkou výhodu oproti batůžkářům v hostelech či penzionech mají ti, kteří do města přijíždějí za rodinou, tudíž mají kde bydlet. Je to i případ Marka z Brna, který do Karlových Varů jezdí nejen za festivalem, ale také babičkou a dalšími příbuznými.

"Určitě to mám díky tomu jednodušší, protože ubytování nemusím řešit," přiznává. Přesto se jeho peněženka pod tíhou festivalových zážitků prohne. Jeden den jej vyjde na šest až sedm stovek.

"Jídlo v okolí Thermalu není úplně nejlevnější, vždyť jedna bageta tam stojí stovku. Raději platím kartou, abych to neviděl," řekl. Protože si festival užívá od začátku do konce, jeho konto je po devíti dnech zhruba o sedm tisíc tenčí.

"Co je ale fajn, že festival pass a vstupenky stojí několik let stejně. Za to jsem vedení festivalu vděčný," uvedl.