Bazén u hotelu Thermal.

Bazén u hotelu Thermal. | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Bazén festivalového Thermalu se prodávat nebude, rozhodlo ministerstvo

  • 5
Bazén hotelu Thermal se prodávat nebude. Ve čtvrtek o tom informovalo ministerstvo financí. Definitivně tím skončily dohady, zda je dobré „porcovat“ hotelový komplex.

„Cílem prodeje bazénu bylo získat peníze na investice do samotného hotelu. Nakonec jsme se však rozhodli, že bazén prodávat nebudeme a najdeme jiný zdroj pro potřebné investice,“ uvedl pro ČTK ministr financí Andrej Babiš.

„Našemu hotelu toto rozhodnutí rozhodně neublíží, spíš mu pomůže,“ reagoval na zprávu Rudolf Mašata, ředitel Thermalu. Byl by rád, kdyby se našly prostředky na nezbytné investice do bazénového komplexu. „Máme velké plány. Teď jedeme dál,“ doplnil Mašata.

Zájem o koupi projevila jen jedna firma

Ministerstvo financí nabídlo bazén k prodeji, zájem o koupi ale projevila jediná firma. Podle informací MF DNES byla zájemcem pražská investiční společnost OJGAR, která zde chtěla realizovat domov důchodců pro movitou klientelu s návazností na služby hotelu.

„Peníze z prodeje bazénu jsme chtěli využít na rekonstrukci hotelu samotného,“ uvedl Ivan Chadima, předseda představenstva společnosti Thermal F.

Jenom zateplení celého objektu a výměna oken společně s nejnutnějšími opravami by podle něj stála 400 až 450 milionů korun. „A dalších 50 až 60 milionů bude stát rekonstrukce bazénu. Kde ty peníze seženeme, netuším,“ posteskl si.

Bazén je tak podle Chadimy stále největším břemenem hotelu. „Budeme muset vymyslet i smysluplné využití pro šest tisíc čtverečních metrů zastřešených ploch. V minulosti už byly pokusy o jejich pronájem, ale vzhledem k tomu, že v komplexu není prakticky žádný pohyb lidí, všechny podnikatelské projekty krachly,“ řekl Chadima.

Proti porcování je i Jiří Bartoška

Proti samostatnému prodeji bazénu hotelu Thermal se před zahájením 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu postavil i jeho prezident Jiří Bartoška.

„Stát si v šedesátých letech uvědomil, že festival expanduje. Už v zadání na výstavbu hotelu, který by festivalu poskytl zázemí, bylo, že jeho součástí musí být bazén. Stavba podle návrhu manželů Machoninových stála 410 milionů korun. A hotel jako celek funguje bezvadně. Představa, že se začne porcovat, je jednak neúcta k dílu manželů Machoninových, ale i neúcta k tomu, že kdysi někdo rozhodl, že hotel bude pro účely festivalu,“ řekl Bartoška.

„Z Muchových obrazů Slovanské epopeje nelze vygumovat tři postavy, protože se nám zdá, že je jich tam příliš,“ přirovnal Bartoška prodej bazénu.