Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bazén u Thermalu je bez vody. Může to být jeho zkáza, varují odborníci

  9:04aktualizováno  9:04
Hotelový bazén karlovarského Thermalu je na suchu. První litry vody se začaly z vyhlášeného bazénu vypouštět v minulém týdnu, a to na pokyn vedení hotelu. Podle mnohých se tak jedná o začátek zkázy dříve vyhledávaného lákadla.

Karlovarský hotel Thermal. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Důvody vypouštění byly podle představitelů Thermalu prosté - špatný technický stav. To ovšem velice překvapilo bývalého ředitele Josefa Pavla. „Voda za desítky tisíc se jen tak vylila do kanálu,“ litoval Pavel.

Bývalý ředitel nechápe, proč muselo k tomu kroku dojít. „Už v létě jsem přemýšlel, proč není otevřený bazén. Bylo nejteplejší léto za posledních 150 let a hotel tím podle mého přišel o šest až osm milionů. A nevěřím tomu, že technický stav nebyl dobrý,“ dodal.

S tím ale nesouhlasí Ivan Chadima, předseda představenstva společnosti Thermal-F, jež státní hotel spravuje. „Za 40 let historie bazénu do něj nikdo nedal ani korunu. Po vypracování posudků jsme byli nuceni bazén zcela uzavřít a vypustit. Stará technologie, špatné hygienické podmínky i alarmující poznámky statiků. To vše byly důvody, které nás přivedly k tomuto kroku,“ vysvětlil Chadima.

Dlažba na stěnách může kvůli mrazu opadat, varuje odborník

Vyhlášenou, ale už nějakou dobu zavřenou atrakci čekají nejspíš další potíže. Mrazy, které mají dorazit, totiž mohou ještě více poškodit bazén. „Kombinace vody a mrazu může být pro bazén poslední ranou. Led roztrhá kachličky,“ řekl Jiří Mika, který v minulosti pracoval v Pozemních stavbách Karlovy Vary n.p. a pomáhal udržovat bazén Thermal.

Mika si navíc myslí, že vypuštění vody poškodí měkký tmel. „Ten musí být stále pod tlakem vody, aby nedošlo k jeho poškození. Jinak by dlažba na stěnách a dně bazénu opadala,“ uvedl Mika.

Stejně jako on si i Josef Pavel myslí, že v tomto zimním období je vypuštění vody pro bazén nebezpečné. „Devastace začíná. Voda přes zimu vždy musela být napuštěná a temperovaná, a to právě proto, aby se obklady neponičily,“ uvedl Pavel.

Podle předsedy představenstva společnosti Thermal-F jsou však poničené dlaždičky tím nejmenším. „Ve špatném stavu je i hotel. To je naše priorita. A až poté se dostane na koupaliště pod širým nebem,“ komentoval Chadima.

Bývalý ředitel hotelu Josef Pavel, který v současné době pracuje jako předseda Karlovarského kraje v Asociaci hotelů a restaurací ČR, vidí problém i v rámci své aktuální profese.

„Snažíme se na našich schůzkách s kolegy z kraje přivést do našeho regionu zpět turisty. A zrovna toto lákadlo by bylo výborné. Vždy byl bazén velice oblíbený, takže věřím tomu, že by to pomohlo nejen Thermalu, ale i všem hoteliérům v Karlových Varech,“ řekl Pavel. Ten navíc míní, že poslední kroky vedení Thermalu jsou porušováním povinnosti při správě cizího majetku.

Opravy hotelu budou stát 150 milionů korun

Naopak Chadima v tom vidí zlepšení ekonomické stránky hotelu. „Jen roční temperace vody nás vyšla na téměř dva miliony korun. Pokud by byl bazén otevřený, šlo by o sedm milionů. Je to další z důvodů uzavření,“ odpověděl Chadima.

Ministerstvo financí, pod které hotel spadá, má v ruce už i čísla na celkovou rekonstrukci bazénu. „Za takovéto situace není možné bez zásadních oprav bazén dále provozovat, přičemž kvalifikovaný odhad nákladů na rekonstrukci je 150 milionů korun,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Na počátku minulého léta bylo okolo bazénu velmi živo. V jednu chvíli byl celý komplex koupaliště a vyhlídkové restaurace nad ním na prodej. Na ministerstvo financí však přišla jediná nabídka. A i to byl jeden z důvodů, proč se nakonec stát rozhodl areál neprodat.

Město Karlovy Vary včetně několika dalších subjektů navrhlo umístit celý komplex na seznam nemovitých památek. Vedení Národního památkového ústavu však o věci stále nerozhodlo.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz