Karlovarský hotel Thermal.

Karlovarský hotel Thermal. | foto: Dan Materna, MAFRA

Bazén u Thermalu je bez vody. Může to být jeho zkáza, varují odborníci

  • 4
Hotelový bazén karlovarského Thermalu je na suchu. První litry vody se začaly z vyhlášeného bazénu vypouštět v minulém týdnu, a to na pokyn vedení hotelu. Podle mnohých se tak jedná o začátek zkázy dříve vyhledávaného lákadla.

Důvody vypouštění byly podle představitelů Thermalu prosté - špatný technický stav. To ovšem velice překvapilo bývalého ředitele Josefa Pavla. „Voda za desítky tisíc se jen tak vylila do kanálu,“ litoval Pavel.

Bývalý ředitel nechápe, proč muselo k tomu kroku dojít. „Už v létě jsem přemýšlel, proč není otevřený bazén. Bylo nejteplejší léto za posledních 150 let a hotel tím podle mého přišel o šest až osm milionů. A nevěřím tomu, že technický stav nebyl dobrý,“ dodal.

S tím ale nesouhlasí Ivan Chadima, předseda představenstva společnosti Thermal-F, jež státní hotel spravuje. „Za 40 let historie bazénu do něj nikdo nedal ani korunu. Po vypracování posudků jsme byli nuceni bazén zcela uzavřít a vypustit. Stará technologie, špatné hygienické podmínky i alarmující poznámky statiků. To vše byly důvody, které nás přivedly k tomuto kroku,“ vysvětlil Chadima.

Dlažba na stěnách může kvůli mrazu opadat, varuje odborník

Vyhlášenou, ale už nějakou dobu zavřenou atrakci čekají nejspíš další potíže. Mrazy, které mají dorazit, totiž mohou ještě více poškodit bazén. „Kombinace vody a mrazu může být pro bazén poslední ranou. Led roztrhá kachličky,“ řekl Jiří Mika, který v minulosti pracoval v Pozemních stavbách Karlovy Vary n.p. a pomáhal udržovat bazén Thermal.

Mika si navíc myslí, že vypuštění vody poškodí měkký tmel. „Ten musí být stále pod tlakem vody, aby nedošlo k jeho poškození. Jinak by dlažba na stěnách a dně bazénu opadala,“ uvedl Mika.

Stejně jako on si i Josef Pavel myslí, že v tomto zimním období je vypuštění vody pro bazén nebezpečné. „Devastace začíná. Voda přes zimu vždy musela být napuštěná a temperovaná, a to právě proto, aby se obklady neponičily,“ uvedl Pavel.

Podle předsedy představenstva společnosti Thermal-F jsou však poničené dlaždičky tím nejmenším. „Ve špatném stavu je i hotel. To je naše priorita. A až poté se dostane na koupaliště pod širým nebem,“ komentoval Chadima.

Bývalý ředitel hotelu Josef Pavel, který v současné době pracuje jako předseda Karlovarského kraje v Asociaci hotelů a restaurací ČR, vidí problém i v rámci své aktuální profese.

„Snažíme se na našich schůzkách s kolegy z kraje přivést do našeho regionu zpět turisty. A zrovna toto lákadlo by bylo výborné. Vždy byl bazén velice oblíbený, takže věřím tomu, že by to pomohlo nejen Thermalu, ale i všem hoteliérům v Karlových Varech,“ řekl Pavel. Ten navíc míní, že poslední kroky vedení Thermalu jsou porušováním povinnosti při správě cizího majetku.

Opravy hotelu budou stát 150 milionů korun

Naopak Chadima v tom vidí zlepšení ekonomické stránky hotelu. „Jen roční temperace vody nás vyšla na téměř dva miliony korun. Pokud by byl bazén otevřený, šlo by o sedm milionů. Je to další z důvodů uzavření,“ odpověděl Chadima.

Ministerstvo financí, pod které hotel spadá, má v ruce už i čísla na celkovou rekonstrukci bazénu. „Za takovéto situace není možné bez zásadních oprav bazén dále provozovat, přičemž kvalifikovaný odhad nákladů na rekonstrukci je 150 milionů korun,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Na počátku minulého léta bylo okolo bazénu velmi živo. V jednu chvíli byl celý komplex koupaliště a vyhlídkové restaurace nad ním na prodej. Na ministerstvo financí však přišla jediná nabídka. A i to byl jeden z důvodů, proč se nakonec stát rozhodl areál neprodat.

Město Karlovy Vary včetně několika dalších subjektů navrhlo umístit celý komplex na seznam nemovitých památek. Vedení Národního památkového ústavu však o věci stále nerozhodlo.