Bečovská botanická zahrada se rozkládá na ploše devíti hektarů.

Bečovská botanická zahrada se rozkládá na ploše devíti hektarů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Význam Bečovské botanické zahrady roste, přijali ji do společné unie

  • 0
Ochránci přírody, kteří v Bečově nad Teplou už několik let obnovují místní botanickou zahradu, se dočkali uznání své obětavé a usilovné práce. Unie botanických zahrad ČR bečovskou zahradu tento týden přijala za svého řádného člena.

Bečovská botanická zahrada získala oficiální status na valné hromadě unie v Brně. Předtím zahradu v loňském a letošním roce několikrát navštívila odborná komise.

Bečovská botanická zahrada

  • původně jedna z nejvýznamnějších sbírkových zahrad v Čechách (několik tisíc různých rostlin) zaměřená na skalničky a trvalky 
  • založena v letech 1918 – 1935, rozloha 9 ha, přes 40 sbírkových oddělení 
  • společné dílo vévody Jindřicha Beaufort-Spontin, hraběte Arnošta Silva Taroucy (Průhonice) a vrchního zahradníka Jana Koditka 
  • titul "Strom hrdina České republiky" za rok 2006 pro korkovník amurský 
  • od roku 1945 do roku 2005 opuštěna a devastována 
  • v současnosti v dlouhodobé rekonstrukci pod vedením Českého svazu ochránců přírody BERKUT 
  • od centra města a zámku vzdálená 1 km v údolí řeky Teplé (naproti nádraží přes řeku) - směr Nádražní a Tovární ulice (kolem areálu ELEKTRO v.d.)
  • Otevřeno: celoročně od svítání do soumraku
  • Vstupné: dospělý 50 Kč / děti a studenti 10 - 18 let, senioři, ZTP 30 Kč / celoroční permanentka 300 (150) Kč

Z celkem sedmnácti kvalitativních kritérií plně splnila dvanáct z nich a další dvě s výhradou.

"Zahrada v Bečově nad Teplou se tak stala druhou oficiální botanickou zahradou v Karlovarském kraji," potěšilo Jiřího Šindeláře ze základní organizace Českého svazu ochránců přírody Berkut, který je hlavním koordinátorem obnovy.

Přijetí do unie botanických zahrad je podle Šindeláře významný historický zlom.

"Především co se týče návaznosti na dílo zámeckého zahradníka Jana Koditka, který tento komplex navrhl a vybudoval na počátku dvacátého století za výrazné podpory vévody Beaufort-Spontin a hraběte Silva Taroucy," konstatoval.

Bečovská botanická zahrada se rozkládá na ploše devíti hektarů. Kdysi patřila mezi nejvýznamnější historické sbírkové zahrady v Čechách.

Úplné devastaci této významné zahradní a krajinářské památky zabránili právě ochránci přírody z neziskové organizace ZO ČSOP Berkut, kteří začali v roce 2005 pracovat na obnově areálu.

Přichystali výukový program pro malé děti

"V této velikosti je to jediná botanická zahrada v České republice, která je plně financována ze zdrojů neziskové organizace. Ostatní takto velké zahrady patří pod města, kraje, státní výzkumné ústavy či univerzity. O to je zajištění jejího fungování náročnější a komplikovanější," konstatoval Šindelář. Bečovská botanická zahrada nemá ani žádného velkého sponzora.

Jiří Šindelář

Letošní novinkou bude zahájení výukových programů pro mateřské školy a první ročníky základních škol, které budou zaměřené na přírodopis a výtvarnou tvorbu.

V areálu zahrady na návštěvníky čeká také první česká bioferrata. "Jde o skalní stezku, kterou si mohou vyzkoušet jak zkušení horolezci, tak i rekreační sportovci a děti," láká potenciální návštěvníky Jiří Šindelář.