Více než dvě století stará židle z Florennes je novým přírůstkem Bečovských

Více než dvě století stará židle z Florennes je novým přírůstkem Bečovských sbírek. | foto: NKP SHZ Bečov

Bečovský hrad a zámek dostal vzácný dar. Židli s monogramem Beaufortů

  • 1
Zámecké sbírky v Bečově nad Teplou jsou bohatší o nový exponát - 212 let starou židli. Je historicky spjata s místem, odkud pochází jedna z nejcennějších památek v zemi, relikviář sv. Maura, a také s rodinou Beaufort-Spontinů. Objevili ji v kapli, stejně jako vzácný relikviář. Také židle putovala do Bečova z Florennes.

Kaple sv. Petra v belgickém Florennes sloužila jako hrobka rodu Beaufort-Spontinů, předválečných majitelů bečovského hradu a zámku.

"Při opravách kaple jsme objevili čtyři židle s iniciálami D. B. (Duc de Beaufort). Řekli jsme si, že jedna židle je vhodným dárkem pro naše bečovské přátele. Není to žádný fungl nový kousek z obchoďáku," usmíval se Michel Pirson z delegace, která o víkendu přijela z Florennes na desáté Bečovské slavnosti. Jejich motivem bylo 200 let rodu Beaufort-Spontinů v Bečově.

Beaufort-Spontinové se o relikviář nestrachovali

Na otázku, jestli neměl strach převézt starožitnost přes hranice, s úsměvem odpověděl, že když Beaufort-Spontinové převáželi na konci 19. století relikviář z Florennes do Bečova, tak také neměli strach. Michel Pirson dodal, že časem se v kapli otevře i krypta s pozůstatky sedmi beaufortských vévodů. Přibýt tak může z Florennes i další dárek, například stůl.

Židli jako velké překvapení převzal kastelán zámku a hradu Tomáš Wizovský se spolupracovníky při slavnostním večeru na zámecké terase. Všichni měli z daru velkou radost.

"Po druhé světové válce, kdy zámek Bečov nepatřil mezi objekty zpřístupněné veřejnosti, byl původní inventář spíše odvážen. Nyní se však situace obrátila a mobiliární fond je nyní bohatší o nový předmět," pochvaloval si Tomáš Wizowský.

Geologové objevili ztracené sbírky

Loni se dočkaly sbírky rozšíření o nalezené pozůstatky ztracené mineralogické a paleontologické sbírky rodu Beaufort-Spontinů. Jejich minerály ležely mezi sutí v obytné části hradu. Celkem 167 kamenů odhalily až cvičené oči geologů (více čtěte zde).

Zástupkyně kastelána Kateřina Rozinková připomíná, že český Bečov a belgické Florennes mají hodně společného. Původem florenneský relikviář sv. Maura totiž přemístil Friedrich Beaufort-Spontin v roce 1889 na svůj zámek v Bečově. Památku z první třetiny 13. století objevili kriminalisté 5. listopadu 1985 v zásypu podlahy hradní kaple Navštívení Panny Marie.

"Ve Florennes mají kapli sv. Petra, která se stala vzorem pro identickou pohřební kapli v Bečově nad Teplou. Stojí tam také velký zámek, momentálně uzavřený kvůli špatnému stavebně technickému stavu. Skupina dobrovolníků se snaží sehnat peníze na rekonstrukci. Lidé z Florennes nám trochu závidí, že náš zámek je v lepší kondici, ačkoliv se to po padesáti letech socialistického vývoje nedalo očekávat," uvedla zástupkyně.

Ale i tak podle ní mohou Bečovští svým přátelům trochu závidět. Ve Florennes totiž stále stojí kaple sv. Petra. Naprosto stejnou měli na dohled od zámku ve svahu za městem. Nepřežila ale éru socialismu. Stavební materiál z této kaple byl pak částečně použit při stavbě nákupního střediska.

Dvě století starou židli si na prohlídkové trase v sobotu při Bečovských slavnostech už prohlédli návštěvníci zámku. Šance je i v budoucnu.

Národní památkový ústav totiž má jako roční téma Rok francouzské šlechty. Vedení státního hradu a zámku se proto bude snažit, aby návštěvníci viděli ve zbytku sezony nejen židli, ale i další exponáty, které nejsou běžně vystavené.