Postavit nejvzácnější betlém v kraji je tradičně práce pro skauty. Ilustrační...

Postavit nejvzácnější betlém v kraji je tradičně práce pro skauty. Ilustrační snímek. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nejvzácnější betlém v Karlovarském kraje mají v Kynšperku

  • 0
Unikátní betlém stojí od víkendu v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kynšperku. O víkendu jej sestavili tamní skauti ze střediska Lípa.

Rozměrné části kulis betléma, které až dosud čekaly na svou příležitost v různých částech kostela, po roce opět vytvořily zázemí pro vzácné figurky, které jsou kulturní památkou.

„Není to žádná legrace, jednotlivé díly kulis jsou těžké přes dvacet kilogramů,“ popisuje vedoucí kynšperských skautů Láďa Soukup s tím, že nejprve se musí postavit konstrukce, schůdky pokrýt kobercem a pak vše zajistit.

Fakta o betlému

Kynšperský betlém je dílem několika generací tamních řezbářů. Vznikal pravděpodobně od roku 1680 do roku 1955.

Obsahuje 70 unikátních figurek vyřezaných ze dřeva a oděných do látkových šatů.

Výška postav se pohybuje v rozmezí od 20 do 60 centimetrů.

Jádro chrámového betléma tvoří asi 27 postav, z nichž je přibližně třetina ztvárněna na vyšší umělecké úrovni.

Ovečky, koza a další zvířata byly vytvořeny po roce 1859.

Starší domky byly zhotoveny po roce 1900.

Novější domky pochází z dílny Karla Štingla z Kynšperka. Vyřezal je a zakomponoval do celku v letech 1955 - 1956.

Upevnění hvězdy a nápisu Gloria in excelsis Deo je téměř horolezecký výkon. „Ale už v tom máme praxi,“ směje se Soukup. Jakmile kulisy stojí, přijde čas rozmístit figurky, které patří Rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Jádro chrámového betléma tvoří 27 postav rozličné výšky, jež jsou pravděpodobně dílem místních řezbářů.

Betlém měl zřejmě znázorňovat scénu, která měla působit perspektivním dojmem. Loutky jsou zhotoveny kombinovanou technikou. To znamená, že vyřezány jsou jen viditelné části těla, někdy i část skeletu.

Vyřezané části jsou poté spojeny silnými dráty. Asi deset postav je ztvárněno na vyšší umělecké úrovni. Oblečeny jsou do šatů z dobových látek, některé mají kožené boty, jiné pečlivě vyřezávané vlasy, některým nechybí příčesky z pravých vlasů. Takzvaný oblékaný betlém nemá v zemi obdoby. Když jej Ministerstvo kultury zahrnulo v roce 2002 do seznamu památek, prošly figurky náročným restaurátorským procesem.

Na současném vzhledu betléma mají vedle restaurátorů zásluhu i kynšperští skauti. Ti věnovali hodně času a energie tomu, aby navrátili kulisám z padesátých let minulého století původní krásu.

„Vlastní kulisy památkou nejsou, proto jsme se mohli pustit do jejich opravy. Povrch jsme důkladně vyčistili. Jakmile jsme očistili nánosy špíny a prachu, objevily se jasné a syté barvy skal a vegetace. Děravé tkaniny jsme nahradili záplatami a novým kašírováním, zábradlíčka jsme vyspravili a natřeli původní barvou, stejně tak hradby, střechy, brány i interiér stájí. Na závěr jsme dílo zafixovali ochranným nátěrem,“ vypočítává Láďa Soukup a dodává, že vzhledem k tomu, jak je betlém vzácný, jej skauti nenechají bez dozoru. Po dobu, co bude vystavený, u něj chtějí držet stráž.