Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb je lákadlem i pro bezdomovce z Německa. Mají tam drogy a kde spát

  17:40aktualizováno  17:40
V Chebu přibývá lidí bez střechy nad hlavou, a to hlavně těch mladých. Ve městě se dostanou ke drogám, kvůli kterým se tam stahují i bezdomovci z Německa.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin ŠtěrbaMF DNES

Že do Chebu míří za dostupnými drogami i bezdomovci z Německa, zjistil průzkum, který provedli koncem února zaměstnanci sociálního odboru chebské radnice, diecézní charity a nízkoprahového centra Kotec.

„Mapování přímo v terénu ukázalo zásadní věc. Lidí bez střechy nad hlavou, a to hlavně mladých, přibývá. Je to způsobeno především dostupností drog a alkoholu, což považuji za závažný poznatek. Mezi bezdomovci je řada závislých. Zjistili jsme například, že do Chebu jezdí pravidelně vlakem skupina dvanácti bezdomovců z německého Hofu. Otevřeně přiznali, že si do Chebu jezdí pro drogy,“ uvedl starosta města Petr Navrátil.

S poznatky chce konfrontovat policii. „Budeme požadovat, aby se zvýšil počet policistů v protidrogovém oddělení, protože je vidět, že je to velký problém,“ poznamenal starosta.

V Chebu žije v současnosti na dvě stě lidí bez domova. Z nich je přibližně pětina mladší pětadvaceti let, což je více než loni. Na ulici někdy končí také mladí lidé z dětských domovů nebo ti, kteří vyjdou z vězení.

Žádnou pomoc nepotřebujeme, uvádí polovina bezdomovců

Zhruba tři čtvrtiny bezdomovců pocházejí z Chebu nebo z blízkého okolí. Takřka dvacet procent přišlo do Chebu z jiných měst a pět procent jsou cizinci. Z výzkumu vyplynul i další důležitý poznatek a tím je neochota některých bezdomovců cokoli na svém životě měnit.

„Přibližně polovina oslovených uvedla, že žádnou pomoc nepotřebuje. Třetina by uvítala, kdyby jim někdo pomohl s bydlením nebo s vyřízením dokladů. Pro nás to znamená, že se nyní soustředíme na ty, kteří pomoc potřebují a chtějí. Těžko můžeme lidem vnucovat něco, o co nestojí,“ řekl starosta.

Pozitivní může být fakt, že podle průzkumu má více než polovina bezdomovců svého praktického lékaře, kterého i navštěvují. Také se podařilo zjistit, že ze sociálních dávek žije jen asi třetina lidí bez domova. Přibližně stejný počet bezdomovců nemá žádný příjem, další část se živí sběrem kovů nebo vybíráním popelnic, někteří pobírají invalidní důchod nebo pracují načerno.

Na ulici žijí už roky, dokonce i pětadvacet let

Z oslovených respondentů více než polovina uvedla, že na ulici žije déle než tři roky. Někteří tvrdili, že ulice je jejich domovem i dvacet, v jednom případě dokonce pětadvacet let.

V drtivé většině jsou to muži, žen je z celkového počtu oslovených přibližně patnáct procent. Vzhledem k tomu, že nemají trvalou adresu, zdržují se bezdomovci nejvíce v ruinách ve městě nebo v jeho bezprostředním okolí.

Žijí například v klášteře milosrdných sester, odkud se rozšířila do kraje epidemie žloutenky, v prázdných domech ve Wolkerově ulici nebo v kasárnách na Zlatém vrchu.

Jenže kasárna i klášter čeká vbrzku demolice a to může být problém. Existují obavy, že se lidé bez domova začnou stahovat například do nezajištěných domovních vchodů.

Většinou vědí, na koho se obrátit

V Chebu pomáhá bezdomovcům především katolická charita, která provozuje noclehárnu a útočiště Betlém. Průzkum ukázal, že oslovení lidé o této možnosti vědí.

Služeb charity využívají nejen ti, kteří se aktivně snaží vrátit k běžnému životu, ale i lidé, kterým život na ulici vyhovuje. Vyhledávají zejména možnost osobní hygieny nebo pořídit si v tamním šatníku čisté ošacení či boty.

Cheb se chce prostřednictvím městské policie spojit se strážníky ze Sokolova a Karlových Varů a společně připravit projekt, na kterém chce spolupracovat se Západočeskou univerzitou. Měl by dát odpovědi na otázky, jaké služby by lidem na ulici pomohly a o které naopak není zájem.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Najdete na iDNES.cz