Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Starý olej z kuchyní lze už i ve Varech odnášet do sběren

  • 2
Obyvatelé Karlových Varů už nemusejí vylévat použité jedlé oleje a tuky do kanálu nebo do záchodu. Postarají se o ně totiž sběrné dvory, jako v posledním ze tří největších měst v regionu.

Biologicky rozložitelný odpad mohou dávat lidé do stovek speciálních nádob od roku 2012. A zájem o třídění této komodity roste. Nyní přibyla i možnost třídění dalšího odpadu.

Třídění bioodpadu

V roce 2012 bylo ve městě 366 nádob na bioodpad, v roce 2013 už 846 nádob a vloni tento počet opět narostl.

V roce 2013 vytřídili obyvatelé Karlových Varů celkem 218 tun bioodpadu. Ve speciálních kontejnerech skončilo o celých 105 tun této komodity více než v roce 2012, kdy projekt třídění bioodpadu v Karlových Varech začal.

Náklady na likvidaci bioodpadu: rok 2012 - 393 tisíc korun, rok 2013 - 1,54 milionu korun.

Svoz bioodpadu je pro obyvatele města bezplatný, nádoby jsou po městě rozmisťovány na předem vytipovaná stanoviště a také dle požadavků občanů.

Zdroj: Magistrát města K. Vary

„Použité jedlé oleje a tuky - v maximálním množství 10 litrů - je možné po předložení občanského průkazu odevzdat v některém ze tří karlovarských sběrných dvorů. Podmínkou je, aby byly v uzavíratelných obalech, například PET lahvích. Odevzdané potravinářské oleje předají dvory k dalšímu použití,“ řekl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Cílem je snížit množství olejů, které lidé vyhazují do nádob na komunální odpad anebo jinam. Oleje a tuky odebírají všechny tři sběrné dvory.

„Lidé o této nové věci vědí a začínají oleje nosit. Dovezou třeba starý televizor a k tomu přidají mastnotu v obalu. Jde ale o to, aby k nám oleje ze svých restaurací a jídelen neodevzdávali podnikatelé. Likvidaci si musejí zajistit sami,“ vysvětlil odpadový hospodář sběrného dvora Růžový vrch Josef Cais.

V Sokolově je jeden sběrný dvůr. Jeho pracovníci bezplatně odebírají potravinářské oleje a tuky minimálně tři roky. Podmínkou je také - jako v Karlových Varech - předložení občanského průkazu.

„My bereme jakékoliv množství. Podnikatelé ale musejí platit. Za jeden kilogram to jsou tři koruny,“ uvedl Tomáš Fišer, který ve sběrném dvoře zajišťuje obsluhu. Nejvíce zákazníků má tradičně po Vánocích, ale lidé včetně podnikatelů chodí i během roku. „Ekologické myšlení nabralo správný směr,“ pochvaluje si.

Jedlé oleje přijímají už několik let pracovníci sběrného dvora v chebské Wolkerově ulici. Chodí tam i vedoucí odboru stavebního a životního prostředí na radnici v Chebu Martin Mašek.

„Přivezl jsem tam více než deset litrů a nikdo nic neříkal. Je to stokrát lepší, když lidé přivezou z domácnosti třeba padesát litrů místo deseti a zbytek pohodí do křoví.“

Stačí zavolat a bude kontejner

Spolu s jedlými oleji mohou obyvatelé Karlových Varů třídit i bioodpad. Od 1. ledna 2015 to je povinnost, kterou obcím zavedla ministerská vyhláška. Dosud totiž ve směsném odpadu končil i bioodpad, jako jsou slupky z ovoce a zeleniny nebo dokonce posekaná tráva, shrabané listí či ořezané větve. Do bioodpadu patří i kávová sedlina nebo čajové lístky.

„Zájem o třídění této komodity roste. V roce 2012 bylo ve městě 366 nádob na bioodpad, v roce 2013 už 846 nádob a vloni tento počet opět narostl,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál. Požadavky na přistavení kontejnerů na bioodpad od února přijímají pracovníci technického odboru na magistrátu.