Stopy práce bobra v centru města pod Chebským hradem.

Stopy práce bobra v centru města pod Chebským hradem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Bobři v centru Chebu pod hradem pokáceli několik ovocných stromů

  • 31
Ohlodané ovocné stromy, které zde léta rostly, zůstaly na ostrůvku uprostřed řeky Ohře pod Chebským hradem. Stopy na kmeni a pařezu ukázaly, že to je dílo bobra evropského. Přímo v centru města se objevil úplně poprvé.

„Přestože se důkazy o pobytu bobrů objevily přímo ve městě, je nepravděpodobné, že by se zde bobr usadil natrvalo. Zřejmě tudy jen procházel, protože míst vhodných k vybudování nory tady moc není,“ uvedl zoolog Jiří Brabec z Muzea Cheb.

Podle jeho slov však v nejbližším okolí Chebu žije nejméně šest bobřích rodin. „Jejich stopy jsme zachytili například ve sklepení bývalé Myslivny na Skalce, na Lesním potoce, v Libé nebo i v Aši v Mokřinách,“ dodal.

Za zvířaty, která byla v minulosti už několikrát téměř vyhubena, pořádá muzeum pro veřejnost pravidelné vycházky.

„Ve vybraných lokalitách nad přehradou Ohře jsou vidět typické bobří hráze a hrady. Přestože je bobr spíše noční živočich, lidé, kteří se sem vydají a chovají se tiše, jej mohou lehce zahlédnout. Právě teď je na pozorování nejlepší období,“ poznamenal Brabec.

Zoolog vysvětlil, že bobr kácí stromy především na podzim. Chce se tak dostat ke šťavnatým větvičkám na vrcholu. Ty si poté odnese do blízkosti svého doupěte, kde je uskladní v chladné vodě pod hladinou. Je to jeho potrava pro mrazivé dny.

Na území České republiky byl v minulosti bobr zcela vyhuben. Nynější populace se na Chebsko rozšířila zřejmě z Bavorska a Saska.