Mohutný bobrem poražený strom na Lesním potoce nedaleko přehradní nádrže Skalka u Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Bobři se usadili na Chebsku, u přehrady Skalka obnovili rybník

  • 1
Není to tak dávno, kdy se o bobrech mluvilo jako o živočišném druhu, který z přírody Karlovarského kraje úplně zmizel. Jenže v poslední době se vrací zpátky. Asi desetičlenná bobří rodinka se usadila v okolí Lesního potoka nedaleko přehrady Skalka.

"Populaci bobrů jsme nedaleko Pomezí objevili předloni, ale už jsou tam zřejmě několik let," uvedl Jan Matějů z karlovarské pobočky Agentury ochrany přírody.

Odlitek ocasu ročního bobra o váze 15 kilogramů.

Bobr evropský na výstavě v chebském muzeu.

Lebky na výstavě Zaostřeno na bobra v chebském muzeu.

"Je to v zarostlém a těžko přístupném terénu, když se tam dostanete v zimě nebo zjara, tak bobry neuvidíte," doplnil.

Zaostřeno na bobra

Atraktivní výstava začala ve čtvrtek v chebském muzeu. Otevřeno je až do konce dubna mimo pondělí a úterý, vždy od 9 do 17 hodin. "Kromě základní informací o bobřím jídelníčku, domově nebo rodině, se návštěvníci dozví také něco o ochraně bobra a rozšíření v České republice s důrazem na západní Čechy," informuje Simona Hámková z chebského muzea.

Stopy jejich působení u přehrady Skalka se ale nedají přehlédnout. Podařilo se jim obnovit zanedbaný rybník. "Bobři tu pokáceli vrby, zacpali protrženou hráz a dnes rybník vypadá téměř stejně, jako když byl postavený," poznamenal Matějů.

Jen na Chebsku ochranáři registrují nejméně šest bobřích rodin. Jsou i v ústí řeky Odravy do Jesenické přehrady, na řece Střele u Chýše nebo nedaleko Plesné u osady Vackovec. "Vypadá to, že se nově vyskytují bobři u Vrbové kousek od Kynšperka, ale zatím to nemáme potvrzené," dodal Matějů.

Hlodavce lákají místa neregulovaných vodních toků s velkým množstvím olší a vrb. Do Karlovarského kraje bobři migrovali pravděpodobně ze sousedního Německa.