Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Částečné omezení heren ve Varech je diskriminační, míní antimonopolní úřad

  8:44aktualizováno  8:44
Odpůrci omezení počtu heren v Karlových Varech dostali do rukou zbraň v podobě stanoviska Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k regulaci provozu loterií a jiných her obcemi. Provozovatelé podniků, kteří se nedostanou mezi „vyvolené“, se mohou podle antimonopolního úřadu oprávněně cítit diskriminovaní.
Bojovníci proti omezení hazardu v Karlových Varech dostali od antimonopolního úřadu novou zbraň. Ilustrační foto

Bojovníci proti omezení hazardu v Karlových Varech dostali od antimonopolního úřadu novou zbraň. Ilustrační foto | foto: Karel KopáčMF DNES

 „Žaloba je jednou z možností, poradím se proto s právníkem. Možná ale počkám až po volbách, kdy se, jak doufám, změní vedení města,“ vyjádřil se Vladimír Böhm, který je od počátku kritikem regulace hazardu.

Jeho podnik se na seznam povolených nedostal. Dvakrát se na zastupitelstvu pokusil rozhodnutí zvrátit, dvakrát neuspěl.

„Samozřejmě, vyhlášku regulující hazard v Karlových Varech může napadnout kdokoliv. Přesto se nedomníváme, že by nesplňovala něco z toho, na co Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve svém stanovisku upozorňuje,“ reagoval Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.

Částečné omezení může znevýhodnit některé provozovatele

Nulová tolerance k hazardu přitom není pro úřad problém. Nezvýhodňuje totiž nikoho. Při částečném omezení ovšem podle názoru úřadu může problém vzniknout.

„V takovém případě totiž hrozí, že soutěžitelé, kteří budou moci na daném trhu i nadále působit, budou zvýhodněni oproti těm, kteří budou nuceni své podnikání ukončit. Pokud by se obec současně rozhodla neumožnit zřízení dalších loterijních provozoven na svém území, mohlo by dojít k zafixování situace na trhu a ke značnému zvýhodnění těch soutěžících, kteří tam již působí,“ píše se ve stanovisku antimonopolního úřadu. A přesně to je případ Karlových Varů.

„Výsledek redukce míst, kde se provozuje hazard o dvě třetiny, je z mého pohledu dobrým kompromisem. Ale stále je to jen první krok regulace,“ řekl karlovarský primátor Petr Kulhánek. „Navíc místa, která zůstala, musí plnit řadu kritérií, která dříve nastavena nebyla,“ doplnil.

Po 22. hodině se lidé do herny dostanou jen na zazvonění

Herny, které ve Varech zůstaly, tak musí být mimo jiné vybaveny kamerovým systémem. Přístup do nich po 22. hodině je pouze na zvonek. Zvenku pak nesmí herna lákat neonovými poutači upozorňující například na výši jackpotu.

Tyto podmínky kontrolují strážníci městské policie. „Dohlížíme ale také na to, zda herny, které podle vyhlášky mají skončit, skutečně končí. Hitem poslední doby jsou takzvané kvízomaty. Zatím jsme při kontrolách v Karlových Varech objevili jeden,“ uvedl Marcel Vlasák, velitel městské policie.

Seznam heren, které smějí v Karlových Varech nadále působit, vypracovala na základě požadavků radnice Unie herního průmyslu. Z původních 90 heren jich zůstalo 34.

„Zaznamenali jsme ohlasy, jak zařadit na seznam další adresy, tak ale třeba také žádající odstranění herny ze seznamu povolených. Obdrželi jsme například petici za zrušení herny v ulici Karla Kučery ve Dvorech. Radní by se peticí měli zabývat 16. září,“ dodal Jan Kopál.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Dvojice kradla v obchodě, přistižená žena bila člena ostrahy pěstí

Ilustrační snímek

Karlovarští kriminalisté obvinili muže a ženu, kteří společně kradli v jednom z obchodů. Když je přistihla ostraha,...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Najdete na iDNES.cz