Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S bolševníkem zatočil Karlovarský kraj mačetami i chemií

  14:56aktualizováno  14:56
V Karlovarském kraji skončila Evropou dotovaná „akce bolševník“ za miliony, která měla zatočit s rozpínavým plevelem. Ačkoli byla úspěšná, pokračovat v boji musí region dál, jinak by přišlo veškeré úsilí nazmar.

Bolševník se likviduje mačetami i chemickou cestou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Tři roky hubili sekáči pomocí mačet i chemie lány bolševníku, křídlatek a netýkavek žláznatých v Karlovarském kraji. Evropsky unikátní projekt, který stál téměř 83 milionů korun, zaplatila pětaosmdesáti procenty Unie.

Podle manažerky akce Lenky Pocové z Agentury projektového a dotačního managementu Karlovarského kraje (APDM) jsou jeho výsledky dobré. A to i přesto, že měla celá akce kvůli složité administraci zpoždění.

„Data jsme sbírali k 31. říjnu a jedná se o předběžné výsledky. Vyplývá z nich, že výskyt bolševníku klesl na 23 procent původního stavu, křídlatka na 32 procent a netýkavky na polovinu,“ uvedla.

Upozornila přitom, že majitelé pozemků musejí ve snaze pokračovat, jinak byla veškerá práce marná. Do boje s plevelem se pustily desítky pracovníků šesti různých firem. Nebezpečné rostliny se v roce 2013 vyskytovaly na 6 229 hektarech v regionu, nyní jich zbylo kolem 1600.

Méně plevele musí mít region deset let

Karlovarský kraj má teď před sebou jasný úkol - nynější relativně příznivou situace deset let udržet. Krajský radní pro životní prostředí Josef Hora chce do rozpočtu pro příští rok navrhnout 15 milionů korun, aby region svému slibu dostál. Poté se bude podpora snižovat.

Nový boj, tentokráte bez evropských dotací, začne zjara.

„Tyto peníze by měly jít na vlastní likvidaci. Máme rozpracovanou variantu, o které budeme v listopadu jednat v radě. Chtěli bychom, aby likvidaci v největším množství zajišťovala příspěvková organizace kraje, ale na základě zkušeností z jednání se starosty, je tu jakási nabídka ze strany obcí, že by si uměly na svém území pořešit udržitelnost samy,“ řekl.

Odbor životního prostředí navrhuje dotace nebo příspěvky, které by se na likvidaci rozdělovaly. Podle Josefa Hory by ošetřené plochy zaměstnanci kraje nejprve zkontrolovali, a pokud by bylo vše v pořádku, teprve pak by kraj dotaci proplatil.

„Největším problémem se už v průběhu projektu ukázaly být státní organizace, jako jsou Lesy ČR a Státní pozemkový úřad, kde je velmi těžká dohoda,“ uvedl radní. Státu přitom patří zhruba 40 procent dotčených pozemků. Josef Hora se proto s Lenkou Pocovou chystá na ministerstvo životního prostředí, kde chtějí na problém osobně upozornit.

Likvidace bolševníku zaujala Brusel

Jedinečný projekt, který čeká koncem června 2016 vyhodnocení, vzbudil zájem i v Bruselu. Likvidace bolševníku a dalších takzvaných invazivních rostlin je srdeční záležitostí pro europoslance Pavla Poce.

„Vždycky si u nás doma myslíme, že si něco tady plácáme a nikoho to nezajímá. Už šest let zjišťuji, že jsme v řadě věcí - a toto je jedna z nich, na evropské špičce,“ uvedl.

Europoslanec je prý přesvědčený, že o evropsky ojedinělý projekt přinesl řadu zkušeností, a ty jsou navíc zajímavé a přenositelné na evropskou úroveň. Na pondělní konferenci v Karlových Varech, která konec projektu provázela, to potvrdila i Ana Cristina Cardoso, vědecká pracovnice Evropské komise.

Do krajského města přijela představit informační systém, který umožňuje snadný přístup k datům a informacím o zavlečených druzích v Evropě. „Když jsem se dozvěděla o výsledcích projektu, udělalo to na mě velký dojem,“ uvedla s tím, že poznatky teď mohou posloužit i jinde v Evropě.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Najdete na iDNES.cz