Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj v ČSSD na Karlovarsku se stupňuje, první lidé opouštějí stranu

  17:29aktualizováno  17:29
Sociální demokraté v karlovarském regionu opouštějí stranu. Protestují tak proti tomu, že prvních šest míst v navržené kandidátce pro krajské volby obsadili pouze "vyvolení" členové ČSSD přímo z města Karlovy Vary.

Osoba Tomáše Hybnera je nejspíš příčinou sporu mezi sociálními demokraty z Karlových Varů a Ostrova. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Nesouhlasím s praktikami lobbistické skupiny některých členů ČSSD v Karlových Varech při přípravě, sestavování a schvalování kandidátky pro krajské volby," vysvětloval svůj odchod z ČSSD zklamaný šéf místní organizace v Ostrově Jan Königstein.

Přitom v roce 1989 byl jedním ze spoluzakladatelů strany. Teď odhaduje, že odejdou ještě desítky lidí.

Ostrov - druhé největší město na Karlovarsku - nemá na navržené kandidátce ČSSD žádného zástupce. Přitom tady v roce 2010 strana vyhrála komunální volby a má starostu Pavla Čekana.

Tomu však kolegové na okresní konferenci v rozporu s vnitřními předpisy neumožnili před volbami kandidátů ani promluvit, natož aby ho zvolili na přední místo kandidátky.

"Proti úzce skupinovým zájmům některých členů ČSSD z Karlových Varů jsem celý minulý rok uvnitř strany marně bojoval," doplnil Königstein. Dopis na protest proti tomu, že karlovarská buňka ČSSD převálcovala zbytek organizací v okrese, podepsalo 25 lidí.

Hlavně z Ostrova, ale také z Nové Role, Kyselky, Merklína, Bochova. Podařilo se jim prosadit opakování okresní nominační konference, ta původní se zřejmě uskutečnila v rozporu se stanovami.
 
"Za těchto podmínek nezůstanu ve straně ani já," řekl městský zastupitel v Ostrově Václav Hanzl. Podle něho v ČSSD vítězí skupinové a individuální zájmy nad rozumem a praktičností.

Podle předsedy strany odcházejí kvůli neuspokojeným ambicím

Předseda ČSSD na Karlovarsku Václav Larva řekl, že ze strany odcházejí lidé kvůli neuspokojeným osobním ambicím. "Mají právo vystoupit ze strany, ale vymyká se to běžným zvyklostem. Když někdo prohraje politický boj, není to diskriminace," odmítl kritiku Larva.

Jenže Königstein ani Hanzl na kandidátku nechtěli.

Podle Königsteina se Ostrov stal nepřítelem Karlových Varů proto, že prosazoval na kandidátku také bývalého náměstka karlovarského primátora Tomáše Hybnera. Toho ještě na konci roku 2010 navrhovala okresní konference na funkci krajského předsedy, v tajné volbě neprošel.

Teď ho karlovarští ale vůbec nenominovali do krajských voleb. "Nikdo mi nebyl schopen vysvětlit proč, když měl Hybner v minulých krajských volbách druhý největší počet hlasů hned po hejtmanovi," diví se Königstein.

Hybner je ale spojován s dřívějšími skandály na magistrátu, třeba se sporným prodejem majetku města. "On byl ale součástí klubu zastupitelů ČSSD, do kterého patřil také pan Larva a další, z nichž někteří teď kandidují na předních místech," zastal se Hybnera Königstein.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz