Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města platí za osiřelé domy, s jejichž majiteli se nelze dohodnout

  9:02aktualizováno  9:02
Města v Karlovarském kraji často doplácí na nečinnost spoluvlastníků chátrajících objektů. O majetek se musí například starat ašská radnice, ale přitom s ním nemůže nijak nakládat.

Z Chebu zmizely poslední zbytky kláštera milosrdných sester. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zpustlá zahrada, přerostlé stromy, zchátralý dům, jehož sklepení se stalo rejdištěm potkanů a patro občasným útulkem bezdomovců. Tak to ještě nedávno vypadalo v jedné ze zahrad v ašské Vysoké ulici.

Třetina problémové nemovitosti přitom patří radnici. Jenže ta má svázané ruce. Zbylí majitelé nekomunikují, není možné je dohledat a na péči o majetek se dohodnout.

Když se neudržovaný dům začal naklánět a padající kusy zdiva ohrožovaly chodce na přilehlém chodníku i projíždějící automobily, radnici nezbylo, než nechat celý objekt na vlastní náklady zbourat. Ve vlastní režii také pokácela staré stromy a udržuje zahradu v přijatelném stavu.

Jenže tak investuje do majetku, který městu ze dvou třetin nepatří. To by se teď mělo změnit. Zastupitelé chtějí soud požádat o zrušení podílového spoluvlastnictví. Vzhledem k tomu, že město do majetku investovalo výrazně nad rámec svého podílu, očekává, že se mu podaří získat celý pozemek do svého vlastnictví.

„Je to zapeklitá záležitost. Podle katastru nemovitostí patří městu Aš třetina zahrady velké takřka pět stovek metrů čtverečních. Dalšími spoluvlastníky jsou již zemřelý muž německé národnosti ročník 1905, který naposledy bydlel v Anglii, a o něco mladší muž, který snad stále ještě žije kdesi v Německu. Městu se však nepodařilo navázat kontakt s dosud žijícím vlastníkem ani s příbuznými již zemřelého majitele,“ uvedl mluvčí města Milan Vrbata.

Dodal, že jen demolice polorozpadlého domu vyšla městskou kasu na necelých půl milionu korun. Další peníze stálo vykácení stromů a každoroční posekání trávy. Radnice doufá, že jakmile se obrátí s žalobou na soud, začnou soudní úředníci zjišťovat, kam obsílku doručit. A možná se jim podaří vlastníky nebo dědice konečně vypátrat.

Klášter milosrdných sester musel jít k zemi

Obdobné problémy s chátrajícími nemovitostmi řeší města a obce v celém Karlovarském kraji. Největší potíže mají v případech, kdy je majitelem cizinec.

„Pokud se takový majitel zdržuje mimo republiku, bývá obtížné jej kontaktovat. Ale když pohrozíme sankcemi a soudy, většinou dům alespoň zabezpečí,“ konstatoval mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Svého kostlivce ve skříni mají i Chebští. I když právě tady se v poslední době začali zchátralých areálů zbavovat ve velkém. Příkladem může být klášter milosrdných sester, který patří tureckému majiteli. Ten tu chtěl původně stavět kasino.

Po letech nevyužívání a marných snah Chebských, aby konečně začal s opravami, však domy zchátraly. Letos tak unikátní klášter i s kostelem Povýšení sv. Kříže vlastník poslal k zemi. Zároveň se ve městě začalo s demolicí kasáren na Zlatém vrchu a bourá se i komplex černých staveb v Májové ulici.

Časované bomby v podobě nevyužívaných hotelových komplexů tikají i v Mariánských Lázních. Zchátralý hotel Lesní mlýn začal majitel rekonstruovat, stejně tak komplex Kavkaz. Stále je však dost staveb, na kterých se zub času podepsal a které na své znovuvzkříšení dosud čekají.

„V celých Mariánských Lázních jsem takových ‚mrtvých‘ domů napočítal přes dvacet. A musím říct, že mě to docela štve,“ nechal se před časem slyšet tamní místostarosta Vojtěch Franta, který je profesí architekt. „Myslím, že je celkem jedno, kdo je majitelem. Podstatné je, aby dům nechátral. A stavební úřad, památkáři, město i majitel, ti všichni musí táhnout za jeden provaz,“ dodal.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

O amatéry se staráme jako o špičkové běžce, říká šéf Valdštejnovy desítky

Michal Ouřada, organizátor běžecké akce Valdštejnova desítka.

Město Cheb čeká velký sportovní svátek. Závod, který pořádá skupina nadšenců v čele s osmadvacetiletým Michalem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz