Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb se připravuje na nápor bezdomovců, z ruin je vyženou těžké stroje

  9:02aktualizováno  9:02
Bezdomovci v Chebu přijdou o své příbytky. Letos by měly zmizet hned dva komplexy zchátralých budov, kde přespávají. Klášter milosrdných sester, odkud se po kraji rozšířila žloutenka, se už bourá. A přibližně za dva měsíce by se stroje měly zakousnout do ruin v areálu kasáren na Zlatém vrchu.

Pomyslnou tečku za existencí chebského kláštera milosrdných sester dělají těžké stroje. Areál začal sloužit v roce 1932, v roce 1950 odtud byly sestry vyhnány a klášter sloužil pohraniční stráži. Po odchodu vojáků objekt zchátral natolik, že nezbylo, než jej poslat k zemi. | foto: Martin Stolař, MAFRA

To může přinést nečekaný problém. Nikdo totiž nedokáže předvídat, co se stane, až lidé bez střechy nad hlavou, kteří se často potýkají se závislostí na alkoholu či drogách, nebudou mít kam jít.

Podle průzkumu, který provedli koncem února zaměstnanci sociálního odboru chebské radnice, diecézní charity a nízkoprahového centra Kotec, žijí v Chebu přibližně dvě stovky lidí bez domova. Míst, kam mohou složit hlavu, však ve městě ubývá.

Před dvěma roky šel k zemi bývalý pivovar u zimního stadionu, komplex poničeného kláštera milosrdných sester právě přestává existovat a v dohledné době má začít demolice zchátralých kasáren na Zlatém vrchu.

„V tuto chvíli prostě nevíme, kam odejdou. Ale problém to bude,“ prorokuje vedoucí Azylového domu Betlém Cheb Alena Samuelová. A zdá se, že zatím jí předpovědi vycházejí.

Obavy z minulosti se potvrdily

„Už v době, kdy klášter milosrdných sester tito lidé osidlovali, jsme varovali, že jakmile si tam zvyknou, nebudou chtít odejít. Upozorňovali jsme také na to, že tu hrozí riziko infekčních nemocí. Všechno se nakonec potvrdilo. Přestože byla okna a dveře zazděné, bezdomovci se dovnitř stále a znova dostávali. A co je horší, v kraji se rozšířila epidemie žloutenky,“ pokračuje Samuelová.

Kde pomáhá charita

  • Odbornou a dlouhodobou podporu lidem v nepříznivé životní situaci, kteří přišli o střechu nad hlavou nebo sociální zázemí, poskytuje především Diecézní charita Plzeň.
  • V Chebu provozuje: Středisko sociální rehabilitace Azylový dům Betlém Nízkoprahové denní centrum Noclehárnu Betlém Krizovou pomoc Občanskou poradnu.

Ta pochybuje, že lidé, kteří jsou zvyklí protloukat se životem na vlastní pěst, přijdou hledat pomoc do azylového domu.

„Už jsme zaznamenali mírný nárůst klientů noclehárny, ale jsou to spíš jednotlivci,“ doplňuje. Podle jejích slov azylový dům nezavírá dveře ani před závislými. Příliš jich zde však není.

„Pomáháme i takovým lidem. Ale po dobu čerpání služby se musí chovat tak, aby ostatním nevadili. Prostě se musí přizpůsobit, omezit sebe sama natolik, aby druhým jejich chování nevadilo. A to bývá problém.“

Terénní pracovnice nízkoprahového centra Kotec Hana Procházková potvrzuje, že odhadnout, kam bezdomovci přesídlí, bude obtížné. „Zdá se, že zatím k větším přesunům lidí bez domova nedochází. Ale jakmile se začnou bourat kasárna, tak to začne,“ obává se.

„Kam půjdou? To ukáže až čas. My ty lidi kontaktujeme, chodíme za nimi, takže až ze svých dosavadních útočišť odejdou, musíme je znovu najít a opět oslovit. Prozatím jsme pro monitoring nových lokalit vyčlenili jeden den v týdnu.“

Procházková nevylučuje, že v okolí města vyrostou i stanová městečka, tak tomu bylo například před dvěma lety v lokalitě kolem Zelené hory.

Obavy z přesídlování bezdomovců nejsou liché. Svědčí o tom situace ve Wolkerově ulici. Komplex pěti vybydlených obytných domů, který měl zazděná přízemí, se opět pomalu zabydluje. V oknech vyšších pater se objevily deky, z interiérů se občas valí dým.

„Máme zprávy, že lidé už bydlí v prázdných garážích na Švédském vrchu. Okýnkem prostě vystrčí rouru od kamen a vegetují,“ potvrzuje starosta Petr Navrátil.

Značná část bezdomovců zatím stále přebývá v kasárnách na Zlatém vrchu. Jenže i ty se začnou co nevidět bourat. V současné době běží výběrové řízení na demoliční práce.

Co dál, může napovědět průzkum

„V klášteře se jednalo nanejvýš o dvě desítky lidí. Ale až půjdou k zemi kasárna, bude jich mnohem víc. Kam půjdou, ukáže čas. Ale už nyní chystáme na konec léta ve spolupráci s městským úřadem a společností Kotec další průzkum ohledně bezdomovectví v Chebu. Ten by měl dát odpověď,“ doplňuje ředitel Městské policie Cheb Martin Hanák.

Cheb se chce prostřednictvím své městské policie spojit se strážníky ze Sokolova a Karlových Varů a společně připravit projekt, na kterém chce spolupracovat se Západočeskou univerzitou. Měl by dát odpovědi na otázky, jaké služby by lidem na ulici pomohly a o které naopak tito lidé nemají zájem.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Karlovarská KSČ šokovala výměnou vedení, po 21. srpnu zůstal pocit zrady

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Karlovarská okresní konference KSČ v březnu 1968 ukázala, že lidé chtějí změnu. Její výsledky pak šokovaly komunistické...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz