Panorama Božího Daru a okolí od severu s výraznou dominantou božídarského Špičáku, který je s nadmořskou výškou 1115 metrů druhou nejvyšší horou české části Krušných hor. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Turisté se budou moci vydat na božídarský Špičák bez obav z pokuty

  • 2
Lidé, kteří se chtějí legálně podívat do národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště, se brzy dočkají nově značené turistické trasy na božídarský Špičák. S vyznačením cesty už souhlasili ochránci přírody.

Nová oficiální trasa bude napojená u bývalé samoty Wunderblume na současnou přístupnou turistickou stezku, která má červenou značku.

„Stezka na vrchol Špičáku je dlouhodobě domluvená s ochránci přírody, není to nic tajného. Ona tam paradoxně stejně je, jen tam lidé chodí na černo a v podstatě jim hrozí poměrně velká pokuta,“ uvedl starosta Božího Daru Jan Horník.

Trasa v oblasti Božídarského rašeliniště podle něj nebude představovat žádný zásah do přírody a součástí novinky budou také tři vyhlídková místa, díky kterým se lidé podívají do krajiny.

„Trasa cesty nevede po existující lesní komunikaci žádného typu. Je vedena přímo lesním porostem. V terénu se pěšina již současně nachází. Jedná se svým charakterem o outdoorovou trasu s vyššími nároky na mobilitu návštěvníků, kdy se neuvažuje o jejím technickém vylepšování do budoucna,“ uvedli v rozhodnutí zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Božídarské rašeliniště je chráněným územím od roku 1965 a má rozlohu na 929,5 hektaru. Od roku 1977 tímto územím prochází naučná stezka s délkou 3,2 km a dvanácti zastávkami. Nejvyšším bodem chráněné lokality je právě božídarský Špičák, který se svými 1115 metry tvoří dominantu tamní přírodní rezervace.

Špičák je nejvyšší čedičovou kupou sopečného původu ve střední Evropě. Jeho historie sahá až do třetihor, kdy docházelo k čedičovým výlevům přes prahorní a prvohorní krystalické břidlice.

Boží Dar a jeho okolí je turisticky velmi vyhledávané. Městu to přináší i řadu potíží. Ty souvisejí například s odpadky, které po sobě někteří návštěvníci zanechávají.

„Dříve jsme na naše stezky vyjížděli jednou týdně. Teď už naši pracovníci kvůli úklidu nevyjíždějí jednou, ani třikrát, ale pětkrát týdně,“ uvedl Jan Horník.

Radnice zároveň bojuje s lidmi, kteří nechávají auta na lesních cestách, a blokují tak průjezd třeba těžké technice odvážející dřevo. Podle starosty mají návštěvníci využít centrální parkoviště v Božím Daru a do přírody se z něj vydat pěšky nebo například na kole.