Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opozice rezignovala, v Březové tak žene lidi znovu k volebním urnám

  13:10aktualizováno  13:10
Obyvatele Březové u Karlových Varů čekají další komunální volby. Sedmičlenné zastupitelstvo sice zvolilo starostu a místostarostu, poté ale na mandát rezignovali tři z nich i se svými náhradníky.

Jiří Černík má jako starosta Březové omezené pravomoci. Obec čekají nové volby. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ačkoli není úřední den, neuvolněný starosta Březové Jiří Černík (Sdružení nezávislých za obec Březová) se chystá na obec, aby podepsal několik papírů. Musejí se však týkat pouze nezbytných výdajů, které si chod úřadu nezbytně žádá. Platby v žádném případě nesmějí překročit 20 tisíc korun. Obci se totiž před pár dny přihodila zvláštní věc.

Sedm zvolených členů zastupitelstva se sešlo při prvním jednání, starostovo vítězné Sdružení nezávislých za obec Březová zvolilo svými čtyřmi hlasy do funkce Jiřího Černíka i místostarostu. Těsně poražení zastupitelé za Rozvoj obce s rozumem se nedokázali smířit s prohrou a rezignovali na své mandáty.

Jejich náhradníci udělali totéž, a tak si vynutili, že lidé kvůli nim budou muset k volbám znovu.

Zastupitelstvo, které musí být v případě Březové minimálně pětičlenné, se tak totiž zhroutilo a není usnášeníschopné.

„Co se tady stalo, to si nechci nijak vysvětlovat. Kolegové udělali vše podle zákona a nic jim nelze vytknout,“ říká Jiří Černík.

Dokud obec nebude mít nové zastupitelstvo, má svázané ruce. Březová pojede podle rozpočtu, který schválila vloni a všechny plány musí odložit.

„Platit můžeme jen za nezbytnosti, jako jsou odpady, nebo za naftu do traktoru, abychom mohli v zimě odklízet sníh. Chtěli jsme dostavět hasičárnu, což není ale tak dramatické, a už delší dobu plánujeme výměnu trafostanice. Všechno teď odsuneme,“ vyjmenoval starosta, který do funkce poprvé nastoupil v polovině minulého funkčního období.

Vyměnil se tak s Martinem Gruberem, jedničkou kandidátky Rozvoj obce s rozumem, která shodila zastupitelstvo. Martin Gruber šel do voleb proto, že nebyl spokojený s prací starosty Černíka. Vyčítá mu, že se neucházel o dotace a dlouho vyřizoval některé žádosti.

„Předpokládal jsem, že se na starostovi dohodneme všichni. Bylo by pro nás schůdné, volit z protistrany kohokoli, ale ne pana Černíka,“ říká.

Až budou nové komunální volby, chce se svými kolegy upravit kandidátku a pokusí se získat pět zastupitelských křesel. „Jsem přesvědčený, že stejná situace, jako je tato, už nenastane,“ říká.

Upozorňuje přitom, že starostovo SN za obec Březová zvítězilo jen o jediný hlas. „I lidé nám vycházejí vstříc, většina stojí za námi,“ věří. Starosta Jiří Černík si naopak všiml, že řada lidí v obci ani neví, že se budou nové volby konat.

„Já už si o tom nemyslím vůbec nic a k volbám nepůjdu, i když jsem zatím byla pokaždé. Když se neumí sedm lidí domluvit, tak ať jdou někam,“ líčí své zklamání z výsledku ustavujícího zastupitelstva důchodkyně z Březové. Má pocit, že tamní obyvatelé nejsou žádnými patrioty a každý se zajímá jen o své problémy.

Uzavřenosti lidí si v Březové všímá i pan Jiří, který se tam přistěhoval už před lety. „Když je tady nějaká akce, málokdo přijde. Bývalo to mnohem lepší. Teď lidi nevylezou z baráků,“ mrzí jej.

Podle Jiřího Černíka není Březová zrovna bohatou obcí, ale o bydlení v ní mají lidé zájem. Leží jen pár kilometrů od Karlových Varů a zhruba každou hodinu tam jezdí autobus MHD. Jenže se nachází mezi kopci a stavět už není kde. „Na tak malé obci nejde vymýšlet zázraky, musí se jen nějak naplnit rozpočet,“ myslí si.

Starostu nyní čeká podání žádosti, aby se v Březové mohly konat nové volby. Podle mluvčí krajského úřadu Jany Pavlíkové se dá vzhledem ke všem lhůtám předpokládat, že by se mohly uskutečnit během března.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Najdete na iDNES.cz