Archeolog karlovarského muzea Jan Tajer se zachovalou sponou z bronzového...

Archeolog karlovarského muzea Jan Tajer se zachovalou sponou z bronzového pokladu nalezeného u Nové Role. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarské muzeum vystaví bronzový poklad, který našel zahrádkář

  • 2
Bronzový poklad, který našel letos v únoru zahrádkář u Nové Role na Karlovarsku, už podrobně prozkoumali odborníci. Příští rok se stane obrazně i doslova jedním z klenotů nové expozice karlovarského muzea.

Poklad čítá celkem 18 předmětů, a to od prstenu až po třicet centimetrů dlouhé spony. Součástí nálezu jsou také faléry, tedy ozdobné kotoučky na šaty, nápažníky a náramky.

Archeolog Filip Prekop z Národního památkového ústavu v Lokti už dokončil takzvané rámcové zhodnocení nálezu, na kterém spolupracoval s kolegy z plzeňského muzea a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

„Obrátil jsem se především na docenta Ondřeje Chvojku, který je specialistou na období, z něhož nález pochází. Potvrdil mi správnost našeho časového zařazení do mladší doby bronzové a doporučil další rozbory. Plzeňské muzeum je nejbližší institucí s čistě prehistorickým oddělením,“ řekl archeolog.

Odborníci nechali mimo jiné zpracovat takzvanou RFA analýzu, která odhaluje zastoupení jednotlivých chemických prvků. „Jejich vzájemný poměr se u bronzových nástrojů liší jak v průběhu času, tak u jednotlivých druhů výrobků,“ uvedl Prekop.

Zajímavé je, že většina předmětů je párových. „Dvojité zobrazování různých motivů je v závěru doby bronzové běžné napříč Evropou a je pravděpodobné, že nese společensky široce sdílený náboženský význam,“ podotkl archeolog.

Rovněž se ukázalo, že předměty byly před jednorázovým uložením shromažďovány v delším časovém období, a to v rozsahu několika generací.

Prozkoumaný poklad už se dostal ke svému majiteli, kterým je karlovarské muzeum. Vystaví jej v nové expozici, na které už řadu měsíců pracuje. „Jeden sál bude věnovaný archeologii, neboli úplně první historii Karlovarska. Nález v něm dostane speciální vitrínu,“ prozradila Lenka Zubačová, ředitelka Muzea Karlovy Vary.

Instalaci nové expozice plánuje muzeum na první čtvrtletí příštího roku. Lidem se poprvé představí na jaře.

„To, že bude poklad nejvýraznějším návštěvnickým tahákem, bych si netroufla říct. Myslím, že tady bude i spousta jiných, ale jedním z nich se stane určitě a pro sál archeologie bude lákadlem. Proto jsme se rozhodli, že poklad vystavíme kompletně i s příběhem, jak se našel,“ řekla ředitelka.

Bronzový poklad objevil nálezce, který se do okolí Nové Role vydal hledat kameny na skalku. Při jejich dolování našel v zemině hned pod povrchem sedmnáct bronzových předmětů (o nálezu jsme psali zde). Osmnáctý pak objevili ještě přivolaní archeologové. Ti konstatovali, že se v regionu jedná o unikátní nález.