Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé na Bublavě začnou pít německou vodu, přivaděč vyjde levněji

  7:54aktualizováno  7:54
Obyvatelé Bublavy na Sokolovsku budou pít vodu z Německa. První z nich ji ochutnají ještě letos. Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech, jehož je Bublava členem, tu začne stavět směrem k hranici 700 metrů dlouhé potrubí a napojí ho na vodovodní síť německého Klingenthalu.
Bublavu bude zásobovat vodou přivaděč z Německa. Pro obec to bude levnější řešení. (Ilustrační snímek)

Bublavu bude zásobovat vodou přivaděč z Německa. Pro obec to bude levnější řešení. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Vodohospodářské sdružení obcí už vypsalo výběrové řízení, z něhož vzejde dodavatelská stavební firma.

Horská Bublava s 320 obyvateli leží jen pár set metrů od hranice, v létě občas trpí suchem a nemá vlastní vodovod. Místní lidé používají své studny a vrty. Nový vodovodní přivaděč z Německa bude mnohem levnější řešení než pokládat šest kilometrů dlouhé potrubí z vnitrozemí z obce Stříbrná i s přečerpávací stanicí kvůli převýšení.

"Navázali jsme kontakt s německými partnery, investičně za zlomek ceny přivedeme vodu do Bublavy a v dalších letech postupně vybudujeme rozvody po obci," řekl Zdeněk Frček z Vodohospodářského sdružení.

Na německé straně jsou podle něj stavební náklady nulové. Klingenthalský vodovod totiž leží v zemi jen pár metrů od hranice.

O německou vodu už se hlásí první rodiny

Starosta Boris Jirsík už obeslal prvních dvanáct rodin, jejichž domky stojí podél trasy připravovaného přivaděče z Německa. Mohly by se napojit ještě letos. "Šest nebo sedm z nich už mi ohlásilo, že vodu budou chtít. Byly by samy proti sobě, kdyby se nepřipojily," podotkl Jirsík.

Změna pro bublavské odběratele nastane v tom, že budou muset začít za vodu z nového veřejného vodovodu platit. Letos si sdružení pro všechna členská města a obce určilo cenu 72,55 korun vodného a stočného za kubík. To se bude týkat i Bublavy, přestože nakupovaná voda z Německa je o něco dražší.

"Ale protože budeme vodu z Německa odebírat ve velkém, tak se dostaneme níž, na sumu, která už zapadá do naší regionální ceny. Jedním z principů vodohospodářského sdružení je solidárně nastavená cena pro všechny naše členy," vysvětlil Zdeněk Frček.

Kdy se Bublava dočká rozvodů vody přímo v jednotlivých ulicích, není zatím jasné. Záležet bude na tom, jestli se vodohospodářům podaří sehnat dotace a zda se najde dost lidí ochotných připojit se k veřejnému vodovodu. Obec je rozlehlá, domy rozeseté po kopcích.

Lidé si našli vlastní zdroje, brání se suchu

V suchých letních obdobích se v minulosti stávalo, že lidem voda ve studních došla. Radnice musela objednávat cisterny s náhradním zásobováním. "V poslední době už je výjimečné, že nějaká studna vyschne. Lidé si vybudovali vlastní dobré zdroje vody a ani vloni, kdy bylo sucho, jsem neměl žádnou hlášku o problémech," uvedl bublavský starosta.

Přesto považuje stavbu přivaděče za nutnou. "Kanalizaci, plyn a vodovod by měla mít každá vesnice. Staví se tu hodně nových domů a jejich majitelé se rádi napojí. Udělat si vlastní vrt stojí hodně peněz," dodal Jirsík.

Vesnice je stále terčem štiplavých poznámek kvůli tomu, že její bývalé vedení rozestavělo a nedokončilo akvapark za téměř sto milionů korun, ačkoliv ves nemá ani vodovod.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Operátor linky / skladu - Mariánské Lázně, až 28 000 Kč + benefity

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz