Starosta Bublavy Igor Jirsík.

Starosta Bublavy Igor Jirsík. | foto: archiv

Bublavu s dluhy a sporným akvaparkem dál povede Igor Jirsík

  • 0
Bublavu s obrovskými dluhy a nedokončeným akvaparkem bude v příštích čtyřech letech dál řídit Igor Jirsík. Už potřetí za sebou vyhrál komunální volby. Jeho sdružení Bublava pro obyvatele obsadí čtyři ze sedmi křesel v obecním zastupitelstvu.

V Bublavě se ale dají čekat tuhé boje s opozicí, kterou zastupuje ODS a TOP 09 (2 a 1 křeslo). Obě tyto strany šly narozdíl od Jirsíka do voleb s tím, že by Bublava měla torzo akvaparku dostavět - pronajmout nebo prodat. A tak se více otevřít turistickému ruchu.

Jirsík zřejmě bude dál opatrný. Chce počkat, jak u Nejvyššího soudu dopadne spor s firmou Skanska, která akvapark pro obec stavěla. Bublavě na základě verdiktu krajského soudu vážně hrozí, že bude muset stavbařům doplatit 38 milionů korun včetně penále.

Akvapark v Bublavě na Sokolovsku.

Akvapark v Bublavě na Sokolovsku.

"Počkáme na rozsudky, začneme znovu jednat se Skanskou, aby obec nemusela platit obrovský dluh. Zkusíme vyřešit akvapark," shrnul Jirsík plán na další období. Co dál se samotným akvaparkem, o tom si chce nejdříve popovídat se zvolenými zastupiteli.

Skanska už Bublavě mimosoudní vyrovnání nabízela, obec ho ale nepřijala a trvala na pokračování kauzy. "V našem jednání se Skanskou budeme asi muset slevit a udělat kompromis výhodný pro obě strany," ustupuje teď Jirsík.

Starosta obvinil ODS, že uměle navyšovala počet voličů

Před volbami starosta obvinil konkurenční Občanskou demokratickou stranu, že má prsty v umělém navyšování počtu voličů v obci. Podle Jirsíka se v hotelu Horská bouda přihlásilo od srpna k trvalému pobytu 38 nových obyvatel z různých koutů kraje i republiky.

Horská bouda patří místnímu podnikateli a autorovi plánů akvaparku Janu Štruncovi. Jeho dcera kandidovala za ODS jako číslo 2 a také se do zastupitelstva dostala.

"Myslel jsem si, že podvod pana Štrunce zamíchá výsledkem voleb více a hůře. Nebýt tohoto podvodu, asi by se do zastupitelstva dostaly další menší strany. Lidé na Bublavě si nemohli rozhodnout, koho v zastupitelstvu chtějí," řekl Jirsík.

Na stavbu akvaparku poslal stát 57 milionů korun

Jana Štruncová už dříve obvinění odmítla. "Na Horské boudě jsou přihlášeni převážně zaměstnanci, kteří tam pracují, a jejich rodinní příslušníci. My jim nemůžeme nařídit, koho mají volit. Vyberou si sami. Všem by se akvapark k podpoře turistiky hodil."

Účelové přihlašování se k trvalému pobytu není v Česku protizákonné. Podobné případy už se v republice odehrály a vždy bez následků.

Na volební výsledky se podívejte zde

Obec má pouze čtyřmilionový rozpočet. Na stavbu vodního ráje poslal stát v letech 1999 až 2001 celkem 57 milionů korun. Příliv dotací potom ustal a dodavatelská firma Skanska ještě chvíli stavěla ze svého, než akci zastavila a kvůli nezaplaceným fakturám odstoupila od smlouvy.

"Nemáme zájem na likvidaci Bublavy. Nebráníme se jednání s obcí, ale dosud se požadavky obou stran nesetkaly. Předpokládáme, že jednání budou pokračovat a že se nám podaří dohodnout přijatelný kompromis," uvedla mluvčí Skanska Lucie Nováková.