Budovatelské sousoší z Ostrova čeká obnova, prodražil ji hromosvod

  11:48aktualizováno  11:48
Budovatelské sousoší na průčelí ostrovského domu kultury se dočká obnovy. Za tu místní radnice zaplatí více než 720 tisíc korun. A to je víc, než radnice původně předpokládala.

Výstavba, typická pro architekturu padesátých let, dává tvář Ostrovu na Karlovarsku. Sousoší na střeše Domu kultury pohledem z jeho střechy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Jedním z požadavků památkářů, který způsobil navýšení ceny, je přemístit hromosvod. Ten totiž prochází přímo sousoším,“ konstatoval starosta města Josef Železný.

I tento fakt se podle něj podepsal na stavu uměleckého díla, který starosta označil za dezolátní.

Fotogalerie

Sousoší poplatné době svého vzniku vytvořil sochař Jaroslav Šlezinger v době, kdy byl zavřený ve Vykmanově, kde pracoval v takzvané Věži smrti.

Už jako těžce nemocného jej věznitelé donutili vytvořit toto umělecké dílo. Sochař, který zažil jak fašistické, tak komunistické lágry, zemřel 2. srpna ve vězeňské nemocnici ve věku 44 let. V Ostrově je k vidění i další jeho dílo - křížová cesta v kapli svatého Floriána.

Obnovu podle starosty ovšem potřebuje vedle sousoší celý komplex kulturního domu. Rekonstrukci však komplikuje skutečnost, že je objekt památkově chráněný. Jde o typickou ukázku slohu pojmenovaného socialistický realismus (podrobněji jsme o něm psali v článku Ostrovské nové město pro uranové horníky vyrostlo kolem kulturáku).

Právě památková ochrana může plánovanou rekonstrukci značně prodražit. „Podle staršího rozpočtu by měla přijít na deset milionů korun. Teď už to ale bude víc,“ potvrdil Železný.

SORELA v Ostrově

  • Ostrov na Karlovarsku je pověstný díky stylu zástavby z padesátých let minulého století, označovanému jako Sorela (socialistický realismus).
  • Socialistický realismus je umělecký směr schválený v roce 1932 Ústředním výborem Komunistické strany Sovětského svazu jako závazná směrnice pro všechny oblasti umění. Stal se postupně závazným i v ostatních komunistických zemích. Ideově vycházel z oslavy vládnoucího režimu a měl poukazovat na úspěchy režimu v reálném životě lidí.
  • Sorela je ztvárněna na řadě budov ve městě. Mezi mě patří především Dům kultury na Mírovém náměstí, obchodní dům (v parteru bytových domů) tamtéž, další budovy zejména na Hlavní třídě a řada bytových domů ve starší hromadné bytové zástavbě. 

Zdroj: fototuristika.cz, wikipedie

Rekonstrukce by měla například vyřešit z dnešního hlediska nevyhovující okna. Jsou jednoduchá v dřevěných rámech. „Takže vlastně topíme pánubohu do oken,“ posteskl si starosta.

Památkáři ovšem podle jeho slov trvají na tomto typu oken i do budoucna.

V případě mateřské školy v Masarykově ulici, která je rovněž památkově chráněná, se ovšem v minulosti při rekonstrukci podařilo prosadit montáž modernějších oken, která snížila energetickou náročnost objektu.

Dům kultury postavený podle návrhu architektů Jaroslava Krauze a Josefa Sedláčka není jedinou stavbou ve stylu socialistického realismu v centru Ostrova. Další dominantou Mírového náměstí je obchodní dům Brigádník, na Hlavní třídě pak stojí ve stejném slohu postavená budova pošty a někdejší restaurace Družba.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Opilec si spletl byt. Když se uvnitř svlékl, majitel ho vyhodil a okradl

Ilustrační snímek

Přílišné popíjení alkoholu se vymstilo muži ze Sokolovska, který si v opilosti spletl byt. Protože bylo otevřeno,...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

VIDEO: Poutník ležel desítky let pod zemí, teď putuje do muzea

Archeolog Jiří Klsák při vykopávání sochy Poutníka na Dianě

Přibližně metr pod zemí a rozdělená na kusy odpočívala desítky let litinová socha Poutníka pod rozhlednou Diana v...

Další z rubriky

Šéfka Puppu převzala primátorský řetěz, radní budou stát o dva miliony víc

Ustavující jednání Zastupitelstva města Karlovy Vary v sále Lidového domu v...

Karlovy Vary mají novou vládu. Primátorkou se stala bývalá dlouholetá ředitelka Grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer...

Opilý muž chtěl přespat v bytě bývalé družky, zamčené dveře rozmlátil

Ilustrační snímek

Svůj vztek nedokázal ovládnout muž, který se v opilosti snažil dostat do bytu své bývalé přítelkyně na Chebsku. Nechtěl...

Lidé někdy pomocí zvířatům spíše uškodí, říká jejich zachránce

Ve zvířecích záchranných stanicích se nyní nejčastěji starají o ježky.

Na podzim začíná období ježčího stěhování a hledání místa k přezimování. Útulky a záchranné stanice se pak plní malými...

Najdete na iDNES.cz