Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budovatelské sousoší z Ostrova čeká obnova, prodražil ji hromosvod

  11:48aktualizováno  11:48
Budovatelské sousoší na průčelí ostrovského domu kultury se dočká obnovy. Za tu místní radnice zaplatí více než 720 tisíc korun. A to je víc, než radnice původně předpokládala.

Výstavba, typická pro architekturu padesátých let, dává tvář Ostrovu na Karlovarsku. Sousoší na střeše Domu kultury pohledem z jeho střechy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Jedním z požadavků památkářů, který způsobil navýšení ceny, je přemístit hromosvod. Ten totiž prochází přímo sousoším,“ konstatoval starosta města Josef Železný.

I tento fakt se podle něj podepsal na stavu uměleckého díla, který starosta označil za dezolátní.

Fotogalerie

Sousoší poplatné době svého vzniku vytvořil sochař Jaroslav Šlezinger v době, kdy byl zavřený ve Vykmanově, kde pracoval v takzvané Věži smrti.

Už jako těžce nemocného jej věznitelé donutili vytvořit toto umělecké dílo. Sochař, který zažil jak fašistické, tak komunistické lágry, zemřel 2. srpna ve vězeňské nemocnici ve věku 44 let. V Ostrově je k vidění i další jeho dílo - křížová cesta v kapli svatého Floriána.

Obnovu podle starosty ovšem potřebuje vedle sousoší celý komplex kulturního domu. Rekonstrukci však komplikuje skutečnost, že je objekt památkově chráněný. Jde o typickou ukázku slohu pojmenovaného socialistický realismus (podrobněji jsme o něm psali v článku Ostrovské nové město pro uranové horníky vyrostlo kolem kulturáku).

Právě památková ochrana může plánovanou rekonstrukci značně prodražit. „Podle staršího rozpočtu by měla přijít na deset milionů korun. Teď už to ale bude víc,“ potvrdil Železný.

SORELA v Ostrově

  • Ostrov na Karlovarsku je pověstný díky stylu zástavby z padesátých let minulého století, označovanému jako Sorela (socialistický realismus).
  • Socialistický realismus je umělecký směr schválený v roce 1932 Ústředním výborem Komunistické strany Sovětského svazu jako závazná směrnice pro všechny oblasti umění. Stal se postupně závazným i v ostatních komunistických zemích. Ideově vycházel z oslavy vládnoucího režimu a měl poukazovat na úspěchy režimu v reálném životě lidí.
  • Sorela je ztvárněna na řadě budov ve městě. Mezi mě patří především Dům kultury na Mírovém náměstí, obchodní dům (v parteru bytových domů) tamtéž, další budovy zejména na Hlavní třídě a řada bytových domů ve starší hromadné bytové zástavbě. 

Zdroj: fototuristika.cz, wikipedie

Rekonstrukce by měla například vyřešit z dnešního hlediska nevyhovující okna. Jsou jednoduchá v dřevěných rámech. „Takže vlastně topíme pánubohu do oken,“ posteskl si starosta.

Památkáři ovšem podle jeho slov trvají na tomto typu oken i do budoucna.

V případě mateřské školy v Masarykově ulici, která je rovněž památkově chráněná, se ovšem v minulosti při rekonstrukci podařilo prosadit montáž modernějších oken, která snížila energetickou náročnost objektu.

Dům kultury postavený podle návrhu architektů Jaroslava Krauze a Josefa Sedláčka není jedinou stavbou ve stylu socialistického realismu v centru Ostrova. Další dominantou Mírového náměstí je obchodní dům Brigádník, na Hlavní třídě pak stojí ve stejném slohu postavená budova pošty a někdejší restaurace Družba.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Na dálnici D6 havarovalo osobní auto, v místě nehody se tvořily kolony

Nehoda na dálnici D6 u Nového Sedla.

Kvůli dopravní nehodě osobního auta byl omezen provoz na dálnici D6 u Nového Sedla ve směru ze Sokolova na Karlovy...

VIDEO: Trio chytrých laviček dobije mobil i čtečky a připojí k internetu

Chytrá lavička na náměstí Milady Horákové v Karlových Varech

V centru Karlových Varů se objevily tři chytré lavičky, které do svého okolí vysílají wi-fi signál s vysokorychlostním...

Najdete na iDNES.cz