Cheb potřebuje lékaře, učitele, řidiče i policisty. Chystá pro ně byty

  17:11aktualizováno  17:11
Město Cheb chce na byty lákat do města profese, po kterých je největší poptávka. Přibližně za měsíc už bude mít k dispozici několik desítek nových bytových jednotek. Vzniknou rekonstrukcí takzvaného Modrého věžáku, který naposledy sloužil jako studentské koleje pro potřeby Západočeské univerzity.

Bývalá vysokoškolská kolej, takzvaný Modrý věžák v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Část z bytů v opraveném Modrém věžáku chce radnice rezervovat pro lidi, které město nejvíc potřebuje. Například nemocnici nabídne celé jedno patro, tedy sedm bytů.

„V celkem šesti vrchních patrech domu město získá dvaačtyřicet bytů do velikosti 2+kk. Budou zde samozřejmě i garsoniéry,“ uvedla chebská místostarostka Eva Horná.

Podle jejích slov budou mít šanci získat služební byt vedle lékařů a sester například také učitelé, řidiči autobusů městské hromadné dopravy či policisté.

„V praxi to vypadá tak, že město na základě žádosti ředitele uzavře s nájemníkem smlouvu na jeden rok a ta se bude prodlužovat. Pokud však ve společnosti pracovat přestane, bude muset po uplynutí sjednané nájemní doby byt opustit. Co se týče nemocnice, z pohledu města by bylo nejvýhodnější, pokud by Cheb uzavřel smlouvu přímo s nemocnicí a ta by pak byty spravovala sama,“ vysvětlila Horná.

Ujistila také, že avizovanou hranici deseti milionů korun, kterou zastupitelé odsouhlasili jako strop pro rekonstrukci domu, se podaří dodržet.

„Nějaké náklady navíc jsme samozřejmě měli. Například protipožární dvířka u jističů, která před deseti lety byla v pořádku, dnes už požadavkům hasičů nevyhovují. A podobné je to u dveří do bytů. Ale těch deset milionů nepřekročíme,“ doplnil starosta Zdeněk Hrkal.

Modrý věžák byl původně postavený jako objekt k bydlení. Jenže v 80. letech minulého století stavbu vážně poškodilo zemětřesení. Po statickém zajištění a nezbytné rekonstrukci začali objekt užívat jako koleje studenti Ekonomické fakulty ZČU v Plzni.

Zájem o ubytování postupně klesal a univerzita už pro věžák nenašla využití. Proto jej nabídla k prodeji. Za odhadní cenu, necelých 26 milionů korun, dům koupilo město Cheb.

Po měsících úvah, co s budovou dál, se nakonec Chebští rozhodli využít Modrý věžák znovu k bydlení. Ve čtyřech nejnižších patrech vznikla ubytovna pro potřeby sportovců, umělců a oficiálních návštěv města Chebu, v horní části věžáku byty.

Další přibližně dvě desítky bytů, a to včetně čtyř bezbariérových, by měly být příští rok v červnu hotové v roky neobývaném domě v Mánesově ulici. Nové byty už rostou také v novostavbě v Dukelské, bydlení nabídne i blok pěti domů ve Wolkerově ulici.

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Při nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec, řidič jel na letních gumách

Při tragické nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec.

Při noční nehodě na dálnici D6 na Sokolovsku přišel o život osmadvacetiletý spolujezdec. Řidič, který měl zákaz řízení...

Čerpadlářka pomohla chytit zloděje, který třináctkrát ujel bez placení

Čerpadlářka pomohla dopadnout zloděje, který ujížděl bez placení od benzinek

Duchapřítomná pracovnice benzinky pomohla dopadnout zloděje, který třináctkrát odjel bez placení od různých čerpacích...

Osobní vlak vrazil do nákladního. Chybu strojvedoucího České dráhy vylučují

Na karlovarském dolním nádraží se srazily osobní a nákladní vlak.

Srážka osobního vlaku Regioshark s nákladním vlakem zastavila dopravu mezi horním a dolním nádražím v Karlových Varech....

Další z rubriky

Stát pomůže zadlužené Bublavě, bezúročně jí půjčí téměř třináct milionů

Bublava

Lehčeji se bude hospodařit novému vedení obce Bublava. Díky návratné finanční výpomoci, kterou přislíbilo ministerstvo...

Poslankyně Vildumetzová nesplnila slib, zůstane i hejtmankou. Za část platu

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.

Nejpozději do konce roku slíbila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) opustit svou funkci a zůstat pouze...

Firmy odměňují před Vánoci zaměstnance penězi i balíčky

Ilustrační snímek

Drobné dárky nebo třeba i finanční prémie. Takovými pozornostmi se před Vánoci snaží potěšit své zaměstnance velké...

Najdete na iDNES.cz