Pavel Hojda (KSČM) byl poslancem parlamentu od roku 1998. Nyní je na úřadu práce.

Pavel Hojda (KSČM) byl poslancem parlamentu od roku 1998. Nyní je na úřadu práce. | foto: MAFRA

Exposlanec Hojda skončil na úřadu práce. Výpověď dal kvůli kampani

  • 357
Na Úřadu práce v Chebu se zaregistroval poněkud netypický nezaměstnaný. Povolání posledních patnácti let? Politik. Nyní je exposlanec za KSČM Pavel Hojda bez práce. A není sám. Jan Bureš z ODS, který v předčasných volbách funkci poslance rovněž neobhájil, šel na konkurs do Léčebných lázní Jáchymov.

"Co mi na úřadu práce řekli? Nic. Tam mi práci nikdo nedá, musím si ji shánět sám," pronesl Pavel Hojda. Zlobí se, že se úřady práce po zásahu ministra věnují všemu možnému a už jim chybí síla hledat klientům obživu.

"Finanční tíseň mi do jisté míry hrozí. Už dva měsíce nemám žádný příjem a až do března splácím hypotéku. Čekám na odstupné, dostanu ho snad někdy na konci listopadu," svěřil se Hojda.

Tak dramatické to být zase nemůže. Lidé, kteří opustili Sněmovnu, dostanou odchodné. Třeba právě Hojda dle výpočtu MF DNES 269 tisíc korun. Jan Bureš, Jana Suchá a Rudolf Chlad 201 750 korun. Částka se počítá ze základu platu, násobí se koeficientem podle nejvyšší funkce ve Sněmovně (Hojda byl předsedou podvýboru a místopředsedou výboru) a násobí se počtem let strávených v parlamentu. Nejvýše však čtyřmi (to je případ Hojdy, ostatní třemi).

Ve firmě dal výpověď

Když má Pavel Hojda prozradit, jak si představuje obor, v němž zakotví, převypráví seznam svých bývalých funkcí a pracovních zkušeností. Od autoelektrikáře až po jednatele a ředitele teplárenské firmy Terea. Jako by už odpovídal na inzerát. Právě v Teree působil naposledy, a ta mu měla hlídat místo pro případ návratu z politiky.

Komunista ale nepočítal s tím, že ho díky kroužkování ve volbách přeskočí stranický kolega Jaroslav Borka. Poté, co se Sněmovna rozpustila, dal v Teree výpověď, aby se plně mohl věnovat předvolební kampani.

"Kdyby kolega Borka neprohlásil, že když bude zvolen, tak do parlamentu nevstoupí, nikdy bych pracovní poměr ve firmě neukončil. Nejsem tak hloupý, abych nemyslel na zadní kolečka. V tomto případě to tak ale bohužel je," dodal Hojda a cítí se zrazen (více se dočtete zde).

Exposlanec Bureš se chce vrátit do lázní

Někdejší lázeňský referent, pak starosta Ostrova a potom poslanec Jan Bureš (ODS) se chystá na návrat do firmy Léčebné lázně Jáchymov.

Pozice, kterou tam před třinácti lety zastával, už po reorganizacích neexistuje. "Bavíme se o uplatnění na jiném místě - na střední manažerské pozici. Pan ředitel říkal, že by to bylo fajn," podotkl. 

I tak se ale musel Bureš v pondělí představit v lázeňské společnosti ve výběrovém řízení.

Exposlanci je jasné, že si platově oproti Sněmovně dost pohorší. "Potřebuju hlavně platit složenky a hypotéku, co mám ještě z dob starostování. Určitě to utáhnu, není to nic fatálního," ujišťuje.

Úsporná opatření čekají i jeho ODS. I Bureš zaslechl, že výdaje strany na chod kanceláří se sníží o dvě třetiny. Co by to znamenalo pro ODS v kraji, není ještě jasné.

Někteří se do politiky chtějí vrátit, další ji jen sledují

Právnička Jana Suchá (Věci veřejné, pak LIDEM, teď bezpartijní) se vrátila zpět do advokacie. Zatímco seděla v parlamentu, přišla o část klientely, která zjistila, že advokátka bývá často mimo karlovarskou kancelář.

"Nějaký čas tedy zase potrvá, než si ke mně najdou lidé z ulice cestu. Stálí klienti mi ale zůstali," podotkla.

Suchá si pohrává s myšlenkou, že politiku úplně nezabalí a že by kandidovala v komunálních volbách. Nabídku dostala, přemýšlí nad ní. "Zkušenosti mám, byla by škoda je zahodit," řekla právnička.

Bývalý náčelník Horské služby v Krušných horách Rudolf Chlad (66) z TOP 09 je už čtyři roky v důchodu a tedy by se po tříletém působení ve Sněmovně nemusel nikam hnát. Dostal ale už čtyři pracovní nabídky, z nichž si vybírá.

"Kdybych zůstal bezprizorní, vadilo by mi to a těžko bych to nesl," prohlásil.

Chlad chce zvolnit tempo a více se věnovat rodině a vnoučatům. Politiku dál sleduje. Jako člen krajského výboru TOP 09 říká, že má vůči dění ve straně výhrady, ale odcházet z ní zatím nehodlá.

Jediný hejtman Josef Novotný (ČSSD) poslanecké křeslo ve volbách obhájil a podobné starosti tedy nemá.