Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zbrojnici v Kyselce nezbourají, prosadil muž stojící za obnovou lázní

  18:55aktualizováno  18:55
Dalších více než sto let může stát v bývalých lázních Kyselka budova někdejší hasičské zbrojnice. Nakonec ji nikdo bourat nebude, i když na stavebním úřadu před několika dny podepsali rozhodnutí o odstranění stavby.

Bývalá požární zbrojnice v Kyselce (přízemní objekt v pravé části) stojí v sousedství nedávno opraveného domu Stallburg. | foto: Vertical Images

Před srovnáním se zemí objekt bývalé zbrojnice zachránil předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka Vladimír Lažanský. Na vyhrocené jednání o osudu budovy s jejím majitelem, Karlovarskými minerálnímu vodami, přišel minulý týden s ultimatem - buď já, nebo zbrojnice.

"Nebyl jsme přívržencem demolice drobné, a nepříliš cenné stavby. Karlovarské minerální vody ji na naši obecně prospěšnou společnosti za korunu sice nepřevedou, ale nezboří ji. Je to rozumný kompromis. Při bourání by zase začal křik," řekl Vladimír Lažanský.

Hasičská zbrojnice v Kyselce v 70. letech minulého století.

Hasičská zbrojnice v Kyselce v 70. letech minulého století.

Dodal, že kdyby kolem zbrojnice eskalovalo napětí, končící demolicí, tak by si nemohl dále představit své další působení v čele obecně prospěšné společnosti.

Převod budovy na Lázně Kyselka navrhla Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). Argumentovala, že demolice tohoto objektu by bylo znovuotevření Pandořiny skříňky, které by mohlo vyústit v živelnou demolici dalších staveb v lázních Kyselka.

"Tímto chci poděkovat generálnímu řediteli Karlovarských minerálních Alessandru Pasquale za to, že ustoupil od demolice. Kyselka potřebuje budovat a ne bourat," sdělil viceprezident ASORKD Martin J. Kadrman. Vladimír Lažanský s ním souhlasí, protože "je škoda bourat jakýkoliv starý objekt".

Starostovi Kyselky Aleši Labíkovi nepřipadalo, že budova bývalé zbrojnice musí v Kyselce stát za každou cenu. Nechce ale bránit případnému využití budovy.

"Demolici jsme Karlovarským minerální vodám v zastupitelstvu odsouhlasili z pohledu budoucích obyvatel opraveného domu Stallburg, u kterého chybí parčík s příjemným posezením," vysvětlil starosta.

Podle mediálního zástupce společnosti Karlovarské minerální vody Michala Donatha došlo ke shodě díky nadstandardním vztahům mezi Vladimírem Lažanským a generálním ředitelem Karlovarských minerálních vod Alessandrem Pasquale.

A to i přesto, že celá záležitost je mimo rozhodovací pravomoci předsedy správní rady o.p.s. Lázně Kyselka.

"K předání objektu do majetku o.p.s. Lázně Kyselka však dojít nemůže, a to hned z několika důvodů. Tato nezisková společnost vznikla primárně k ochraně a obnově nemovitých kulturních památek, kterou předmětný objekt není. Sama o.p.s. Lázně Kyselka je i tak dostatečně vytížena péčí o řadu objektů, na nichž usilovně pracuje a kde ji čeká ještě velké množství práce," řekl Donath.

Vladimír Lažanský je přesvědčený, že se časem pro zbrojnici po její opravě najde nějaké smysluplné využití v symbióze se sousedním Stallburgem.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Hygienici rozdali pokuty hospodským za to, že dovolili hostům kouřit

(Ilustrační snímek)

Osm tisíc korun zaplatili nebo teprve zaplatí provozovatelé restaurací v Karlovarském kraji, kteří nerespektují zákonem...

Bazénu festivalového hotelu Thermal svitla naděje, našel se zájemce

Společnost Thermal F jedná s možným nájemcem kdysi populárního bazénu a...

Nad bazénovým komplexem karlovarského lázeňského hotelu Thermal snad konečně začíná svítat. Společnost Thermal F jedná...

VIDEO: Nádvoří chebského muzea ozdobila velikonoční koruna s vajíčky

Velikonoční koruna na nádvoří chebského muzea.

Na nádvoří Muzea Cheb se objevila neobvyklá slavnostní výzdoba, takzvaná velikonoční koruna. Je to svazek chvojí,...

Najdete na iDNES.cz