Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý majitel Zámku Mostov musí k soudu. Neplatil daně a odvody

  9:47aktualizováno  9:47
Bývalého majitele a jednatele zkrachovalého Zámku Mostov Zdeňka Uhlíře čeká soud. Na někdejšího šéfa jedné z nejhezčích památek v Karlovarském kraji podal státní zástupce obžalobu kvůli nezaplaceným daním a kvůli neuhrazenému zdravotnímu i sociálnímu pojištění za zaměstnance.

Zdeněk Uhlíř, bývalý majitel a jednatel zkrachovalého Zámku Mostov na zámeckém schodišti. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Finančnímu úřadu v Chebu dluží Uhlíř podle obžaloby na daních 162 tisíc korun z roku 2010, než zámek spadl do konkursu. Dluh na neodvedeném sociálním a zdravotním pojištění činí 54 a 22 tisíc korun. Uhlíř přitom částky strhl zaměstnancům z vyměřovacích základů mezd.

Zdeněk Uhlíř, bývalý majitel a jednatel zkrachovalého Zámku Mostov.

Zdeněk Uhlíř, bývalý majitel a jednatel zkrachovalého Zámku Mostov.

"Jako zaměstnavatel ve větším rozsahu nesplnil svoji zákonnou povinnost," napsal v obžalobě chebský státní zástupce Václav Štrunc. Vyšetřování začalo na základě trestního oznámení, které podal Finanční úřad v Chebu.

Uhlíř se hájí tím, že k účtům neměl podpisové právo a že z nich tedy nemohl odvádět povinné platby. Tvrdí také, že zámek s hotelem a restaurací vedl někdo jiný - provozní šéf. A že účty byly exekučně zablokovány.

Státní zástupce se však v obžalobě odvolává na znalecký posudek ekonoma, podle něhož měla společnost Zámek Mostov dostatek finančních prostředků na zaplacení záloh daně. Uhlíř se závěry znalce nesouhlasí. Připomíná, že do provozu hotelu vkládal své vlastní peníze a snažil se tak špatnou hospodářskou situaci vybalancovat.

Dražba už byla dvakrát zrušena

V červenci 2011 převzala řízení podniku soudem určená insolvenční správkyně Hana Müllerová. Ta zámek i s jeho třiceti zaměstnanci udržuje v chodu. Čeká, až bude moci památku v dražbě prodat a uspokojit pohledávky věřitelů. Dražba už byla dvakrát zrušena kvůli zatím neukončenému soudnímu sporu o to, který majetek smí zpeněžit.

Znalec odhadl cenu nemovitostí na 33 milionů korun a movitých věcí na 1,5 milionu. "Jsme připraveni okamžitě prodávat. Zájemce máme, i ze zahraničí," řekla Müllerová.

"Zámeček by měl mít co nejdříve majitele, aby mohl začít s opravami, s údržbou a rozvinout marketing. Na to my máme v konkursu jen velmi omezené finanční prostředky," upozornila insolvenční správkyně Hana Müllerová.

Ta teď řeší ještě jeden zapeklitý problém. Ukázalo se, že Volksbank jako zástupce věřitelů (Zámek Mostov jim dluží celkem 74 milionů korun) si najala detektivní kancelář Jana Švandrlíka na mimosoudní vymáhání své pohledávky. To zákon zakazuje. Müllerovou chování Volksbank velmi překvapilo a znepokojilo.

"Dozvěděli jsme se od našich obchodních partnerů o aktivitách soukromého detektiva Švandrlíka. Na základě plné moci vyžaduje od našich obchodních partnerů detailní obchodní informace včetně dokladů," uvedla Müllerová. Stěžuje si, že detektivní kancelář takhle překazila Zámku Mostov několik obchodů s cestovními kancelářemi, které do hotelu vozí turisty.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Najdete na iDNES.cz