Bývalý pivovar v Chebu se mění. Bude tu prodejna papírnictví, kancelářských potřeb a nábytku. Zbyde místo i na penzion a výtvarný ateliér. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Bývalý pivovar v Chebu se mění. Bude tu papírnictví, penzion i ateliér

  • 0
Areál bývalého pivovaru v centru Chebu byl ještě nedávno ostudou města. Teď už to ale neplatí. Historická budova má nová okna, dělníci pracují na úpravách interiérů, zmizel nevzhledný plot z vlnitého plechu. Rekonstrukce by měla být hotová ještě letos.

Objekt bývalého pivovaru opravuje firma Unipap plus. Do budovy, která sloužila i jako sklad zeleniny, přesune své prodejní prostory. V objektu zbude místo i na stylový penzion, výtvarný ateliér a také na stálou výstavu mapující historii papírenské výroby v Chebu.

Bývalý chebský pivovar

Areál má bohatou historii. Původně v něm sídlil První měšťanský pivovar bratří Schmidtů, založený už v roce 1630. Po druhé světové válce to byla strojní traktorová stanice, poté sklad ovoce a zeleniny. Chvíli zde byl velkoobchod s potravinami, posledních více než deset let byl objekt prázdný. Pak začal někdejší pivovar chátrat, do nestřeženého areálu se začali stahovat bezdomovci, zadní trakt dokonce vyhořel.

"Už to nebude pivovar, ale papírna. Papírna proto, že podle údajů v dostupných encyklopediích vznikla v Chebu v roce 1370 první papírna ve střední Evropě," vysvětluje jednatel Unipapu plus Jiří Kesl.

"Na areál jsme se dívali dlouhá léta z naší prodejny v Komenského ulici. Udělali jsme projekt a rozhodli jsme se jít do výběrového řízení. Objekt bude napůl komerční, přesuneme do něj prodejnu papírnictví, kancelářských potřeb a kancelářského nábytku," vysvětluje Kesl.

Kromě toho se v budově připravují prostory pro ubytování. "Vznikne i kavárna a také ateliér. V něm se budou pořádat výtvarné kurzy především pro dospělé. Myslím, že podobných aktivit pro chlapce a dívky je v Chebu poměrně dost a nechceme konkurovat třeba Domu dětí," podotýká Kesl.

V suterénu bude galerie, kde budou moci vystavovat svá díla účastníci kurzů. "A také stálá výstava Zkuste si to bez papíru, kterou jsme už prezentovali v roce 2004 v Chebu a o tři roky později v bavorském městě Marktredwitz," pokračuje jednatel.

Firma zkoušela získat peníze na rekonstrukci z různých dotačních titulů. "Ty se sice hodily na obnovu objektu, ale už ne na naši činnost. Tím jsme ztratili dva roky. Naplno jsme začali loni na jaře, první část chceme otevřít v květnu nebo v červnu, zbytek by měl být hotov na konci léta," říká Kesl. 

Náklady na oživení objektu i na vybudování parkoviště s kašnou, jejímž základem bude historická nýtovaná vodárenská nádrž, zřejmě nepřesáhnou patnáct milionů korun.

"Snažíme se zužitkovat veškerý materiál. Například původní krov, chybějící trámy jsme nahradili starým dřevem," objasňuje Kesl, který nechce, aby areál po rekonstrukci vypadal jako nový, má z něj prostě dýchat historie. "Třeba v penzionu zůstanou některé stěny úmyslně neomítnuté," zdůrazňuje Kesl.

Ještě zajímavější je sklepení. Pivovar byl totiž postaven na místě bývalého hradního příkopu. Jedna ze zdí je součástí původního barokního opevnění města.