Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý ředitel umělecké školy dostal znovu výpověď. Už počtvrté

  12:49aktualizováno  12:49
Neprávem vyhozený bývalý ředitel karlovarské základní umělecké školy Václav Richter počítal s tím, že se do školy vrátí jako učitel houslí. Místo židle ve sborovně ale dostal rovnou další výpověď. Už počtvrté. Škole ubylo dětí, nepotřebujeme další učitele, vysvětluje současná ředitelka.

Václav Richter, bývalý ředitel Základní umělecké školy Antonína Dvořáka v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Václav Richter má přitom v pravomocném rozsudku černé na bílém napsáno, že dostal výpověď neoprávněně. Začal proto organizovat zápis do své třídy houslí. V pondělí 3. září mělo k zápisu a talentovým zkouškám přijít 23 dětí.

"Paní ředitelka Ingrid Heinicová Válková ale odmítla žáky přijmout s tím, že mají smůlu, protože už nebudu zaměstnancem školy," říká Václav Richter.

Formálně už totiž neměl po prázdninách v ZUŠ Antonína Dvořáka opravdu co dělat. Přesně 20. června, kdy nabyl právní moci rozsudek, že za neplatnou výpověď mohou krajští radní, dostal další, od listopadu 2010 už čtvrtý vyhazov.

"Nyní tedy alespoň chodím do rodin a učím děti hrát na housle zadarmo," říká Richter.

Současná ředitelka Ingrid Heinicová Válková vysvětluje, že výpověď 20. června podat musela. Přijmout Václava Richtera do práce podle ní nebylo možné.

"V době, kdy učil, tady bylo přes 1 300 žáků. Loni to bylo podle výkazů 1 110 žáků. Proto opravdu není místo pro všechny učitele, kvalifikovaných pedagogů máme dostatek," říká ředitelka. 

Zároveň tvrdí, že žádné žáky neodmítla přijmout a škola je naopak schopná přijmout mnohem více žáků, než se k zápisu letos dostavilo.

"Pan Richter jen mluví o tom, že má přes dvě desítky žáků. I když pro nás 31. srpna přestal být zaměstnancem, žáci u nás v žádném případě zavřené dveře nemají. Kdokoliv přijde, bude jej učit kvalifikovaný houslista," vysvětluje Ingrid Heinicová Válková. Žáky do všech hudebních oborů škola přijímá do konce září.

Soud? Ještě nevím, říká Richter

Také zatím poslední výpověď považuje Václav Richter za neplatnou. Obsahuje totiž podle něj značné formální nedostatky, pro které ji nemůže brát vůbec vážně.

"Trvám na dalším zaměstnávání," napsal Václav Richter vedení školy. Říká, že je ze všeho tak unavený, že zatím neví, jestli se bude i nyní soudně bránit.

Na soud ale spoléhá krajský úřad. Nejvyšší soud totiž začne řešit dovolání o neplatnosti výpovědi. Oficiálně dostal Václav Richter první výpověď pro nadbytečnost.

Kontrola z krajského úřadu předtím ale mimo jiné zjistila, že Richterova tehdejší přítelkyně a náměstkyně primátora za ODS Dagmar Laubová brala v ZUŠ jako učitelka při úvazku sedm hodin týdně za dva roky celkem 306 tisíc korun na odměnách.

Kontroloři krajského úřadu se školní inspekcí také zjistili, že díky uměle navyšovanému počtu žáků získala škola v letech 2009 a 2010 od státu 1,7 milionu korun navíc.

Ředitelka školy připouští, že když se pak v tisku objevily zprávy o kontrole, tak část dětí odešla.

"Ale škola žije dál bez problémů. Loni jsme obnovili soutěž mladých klavíristů Karlovarskou růžičku. Velkým úspěchem bylo vítězství našeho žáka na bicí v celostátním kole i účast dalších žáků v krajských kolech."
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Studenti si vyzkoušeli policejní přijímačky, neodradil je ani běh v mrazu

Studenti čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarska a Sokolovska si v úterý...

Více než padesát studentů třetích a čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarského kraje si vyzkoušelo, zda by měli...

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Najdete na iDNES.cz