Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čápy na komíně v Teplé snímá kamera, dostali se do evropského adresáře

  8:53aktualizováno  8:53
Čápy na vrcholku pivovarského komína v Teplé mohou sledovat nadšenci po celé Evropě. Výstup z kamery namontované za tímto účelem před dvěma lety zařadila do své databáze webová služba shromažďující živé pohledy do domovů čapích rodinek. Monitoruje přes tři stovky hnízd.

Webovou kameru instalovali na pivovarský komín v Teplé před dvěma lety. | foto: město Teplá

Databáze nabízí pohledy na čápi hnízdící v Evropě ale i několika mimoevropských lokalitách. Pár na komíně v Teplé je možné pozorovat i s dvojicí na jaře narozených čápat.

Aktuální náhledy s odkazy na celkem 332 kamer jsou dostupné zde v podmenu Storchen WebCams. Česká sekce nabízí výstupy z dvaceti kamer, z Karlovarského kraje kromě Teplé odkazuje ještě na kameru u hnízda v Kraslicích.

„Díky tomu tak kromě řady místních nadšenců pozorují naše hnízdo i lidé za hranicemi Česka. Dokonce nám i píšou, ohlasů je hodně,“ těší Ivanu Benčovou, tajemnici Městského úřadu Teplá.

Mláďata snesou z hnízda a označí

V pátek v poledne bude v Teplé díky čápům živo. V parku Přátelství se už tradičně sejdou desítky dětí a řada dospělých a budou sledovat kroužkování obou mladých čápat. Ornitologové je s využitím hasičské plošiny nakrátko snesou z hnízda, aby malé opeřence označili. Děti tak mají možnost vidět čápata na vlastní oči zblízka.

„Letos samice snesla čtyři vejce, jedno hned vyhodila z hnízda. Vylíhla se tedy tři mláďata, jedno ovšem později uhynulo,“ konstatovala tajemnice.

Podle ní místním neušlo, že čapí samec nemá kroužek. Je tedy možné, že současný pár není ten, který ve městě hnízdil v předchozích letech. Ornitologové v Karlovarském kraji ročně okroužkují řádově do dvaceti čápat.

„V regionu je totiž hodně hnízd nepřístupných, navíc tady poslední dobou čapích párů ubývá,“ vysvětlil Karel Makoň, vedoucí Záchranné stanice živočichů v Plzni.

Letošní rok je pro pozorovatele čápů bílých velmi významný - po deseti letech se koná jejich celoevropské sčítání. Ornitologové navíc rok 2014 vyhlásili rokem čápa.

„Kroužkování je důležitá a jednoduchá metoda vědeckého výzkumu tahu a života ptáků. Díky kroužku můžeme například přesně zjistit délku jejich života, kam migrují na zimu a také vazby mezi jednotlivými populacemi,“ vysvětlil Stanislav Chvapil z České společnosti ornitologické, který kroužkuje už padesát let a za tu dobu označil neuvěřitelných 5 268 čápů.

V minulosti už několikrát kroužkoval právě i mláďata v Teplé, letos se toho však neujme, protože míří na kroužkovací misi do jižních Čech. Tam byl loňský rok co do počtu narozených mláďat naprosto katastrofální.

„Vlivem přívalových dešťů většina čápat uhynula, některé okresy neměly dokonce ani jedno živé mládě,“ upřesnil Chvapil. Kroužkování v Teplé se tedy ujme jeho kolega.

Ve městě si přítomnosti čápů cení, a proto už před několika lety začali vymýšlet pro malá čápata jména, z nichž ta vybraná jim potom přidělí při symbolickém křtu. Ten se letos v Teplé uskuteční 30. srpna.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz